საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის საშემოდგომო
სესიის  24 სექტემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1125 სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი,   .წერეთელი,
.კერვალიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _            .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე).
მიხეილ მაჭავარიანმა აცნობა პარლამენტის წევრებს, რომ პლენარული სხდომის წინ ჩატარებულ ბიუროს სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით კვირის დღის წესრიგს დაემატა რამდენიმე საკითხი, კერძოდ: «კონსტიტუციური ცვლილებები», საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატების შეტანის შესახებ» და საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ვალის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე».
რეგისტრაცია გაიარა 85 პარლამენტის წევრმა,   კვორუმი – 76
განცხადებებით გამოვიდნენ: .თარგამაძე (საკონსტიტუციო ცვლილებასთან დაკავშირებით და ქრისტიან-დემოკრატების ახალ ინიციატივაზე, ყველა თვითმმართველ ქალაქში მერის პირდაპირი არჩევის თაობაზე), .ვეფხვაძე (საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს შემადგენლობის თაობაზე), .ბაღათურია (საარსებო მინიმუმის გადახედვის თაობაზე), .ბობოხიძე (კომენტარი წინა გამომსვლელების მიერ გაკეთებულ განცხადებებზე), .ერგემლიძე (გამოვიდა წინადადებით პარლამენტის წევრებისათვის ადგილობრივ არჩევნებში მონაწილეობის მიღების უფლების მიცემის შესახებ), .მაჭავარიანი (განმარტება), .თარგამაძე (კომენტარი .ბობოხიძის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთელმა.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატების შეტანის შესახებ»
.დეკანოიძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად წარუდგინა ნიკოლოზ ნათბილაძის კანდიდატურა ესპანეთის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად.
კომიტეტის სახელით.მელიქიშვილი.
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა «სახელმწიფო ვალის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.მინაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მელაძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრებები გამოთქვეს: .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ, .კვერნაძემ, .თორდიამ.
.მელაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი  «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მას შეკითხვით მიმართა .ახვლედიანმა.
განმარტებებით გამოვიდნენ .მელაძე და .მელიქიშვილი.
მოსაზრება გამოთქვა .ბაღათურიამ.
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა რუსუდან კერვალიშვილმა.
.წერეთელმა I მოსმენით წარმოადგინა თავისი ინიციატივა  საქართველოს კანონის პროექტი «აივ ინფექცია / შიდსის შესახებ»
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .თოიძე, .ხუროშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ინიციატორი.
.წერეთელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.მამაცაშვილმა I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .გამცემლიძემ.
.მამაცაშვილმა ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა ოქმები «შავი ზღვის დაბინძურებისაგან დაცვის კონვენციის, შავი ზღვის ბიოლოგიური მრავალფეროვნების და ლანდშაფტის შენარჩუნების შესახებ» და «შავი ზღვის დაბინძურებისაგან დაცვის კონვენციის, ხმელეთზე განლაგებული წყაროებისა და საქმიანობებისაგან შავი ზღვის საზღვაო გარემოს დაცვის შესახებ»
.კერვალიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საკუთარი საკანონმდებლო ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი «გენდერული თანასწორობის შესახებ»
თანამოხსენებით გამოვიდა .ხუროშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამობრძანდა ინიციატორი.
.თოიძე პარლამენტის წინაშე წარსდგა საქართველოს პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2008 – 2009წწ. გაწეული საქმიანობის ანგარიშით.
ანგარიშთან დაკავშირებით მოსაზრებებით გამოვიდნენ .ბაღათურია და .წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ    .ხუროშვილი, .ტყეშელაშვილი, .კვეზერელი.
სხდომა განახლდა საკონსტიტუციო ცვლილების განხილვით.
.ძაგნიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ» (პარლამენტის წევრთა უფლებამოსილების აღდგენის თაობაზე)
.ძაგნიძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა მეორე კონსტიტუციური ცვლილება - საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ» (პლენარული სხდომების ქუთაისში გადატანის თაობაზე)
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ახვლედიანმა და .ვეფხვაძემ.
განმარტებებით გამოვიდნენ .გოგორიშვილი და .კუბლაშვილი.
განხილვების დასრულების შემდეგ გაიმართა ფრაქცია «ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის» ინიციატივით დანიშნული «სამთავრობო საათი»
სამთავრობო საათზე მოწვეულნი იყვნენ: რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის, სოფლის მეურნეობის, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის და ენერგეტიკის მინისტრები. .ხეთაგურისა და .კვიტაშვილის თბილისში არყოფნის გამო მათი პარლამენტში მოსვლა გადაიდო მომავალი «სამთავრობო საათისათვის». პარლამენტში მობრძანდნენ მხოლოდ დავით ტყეშელაშვილი და ბაკურ კვეზერელი.
დავით ტყეშელაშვილმა თავისი გამოსვლა დაიწყო იმ კითხვებზე პასუხის გაცემით, რომლითაც მას წერილობით საპარლამენტო უმრავლესობამ მიმართა, კერძოდ: 1) რამ განაპირობა «სოფლის დახმარების პროგრამის» მიზანშეწონილობა და რა შედეგები მოგვცა მისმა განხორციელებამ? როგორია მისი გაგრძელების პერსპექტივა?  2) კონ-კრეტულად რა სამუშაოები ხორციელდება «რეგიონში განსახორციელებელი პროექტების ფონდის» ხარჯზე და რაში დაიხარჯა 66 მლნ. ლარი?  3) 2010 წელს გაგრძელდება თუ არა გზების მშენებლობის პროგრამა და რა პრიორიტეტები იქნება საავტომობილო გზების მშენებლობა-რეკონსტრუქციის პროექტების ფარგლებში?
გარდა ამისა მინისტრმა ასევე, ისაუბრა სტიქიური უბედურების შედეგად დაზარალებულთა დახმარების თაობაზე და სამომავლო გეგმებზე.
რეგლამენტის 213- მუხლის მიხედვით პარლამენტის წევრებს მიეცათ უფლება გამოსულიყვნენ დაზუსტებისათვის. შეკითხვები დააზუსტეს: .ცისკარიშვილმა, .თორთლაძემ, .კვერნაძემ, .თარგამაძემ, .სტურუამ, .ლორთქიფანიძემ, .ახვლედიანმა, .ვეფხვაძემ, .მელიქიშვილმა, .გოგორიშვილმა, .ლიპარტელიანმა, .სამყურაშვილმა.
ამის შემდეგ უმრავლესობის მიერ დასმულ შეკითხვებზე: 1) 2009 წლის ბიუჯეტში შეტანილი ცვლილების შედეგად გაიზარდა რთველის ღონისძიებების დაფინანსება. რა მდგომარეობაა ამ მიმართულებით და როგორ გადანაწილდა თანხები გლეხების ვაუჩერულ დაფინანსებასა და გადამამუშავებელ სექტორს შეორის?  2) ციტრუსის საპროგნოზო მოსავალი 2009 წლისათვის საკმაოდ მაღალია, თუმცა დღემდე მთავრობას არ წარმოუდგენია სამოქმედო გეგმა, არანაირი ფინანსური რესურსი არ არის გაწერილი ბიუჯეტის კანონით. როგორ აპირებს მთავრობა ფერმერთა მხარდაჭერას ციტრუსის მოსავალთან დაკავშირებით აჭარა, გურიასა და სამეგრელოში?  3) მიუხედავად ხელისუფლების მიერ არაერთგზის გამოცხადებული პროგრამისა სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის განახლებასთან დაკავშირებით, მოსახლეობას ჯერაც არ მიუღია დანაპირები. აქვს თუ არა საქართველოს მთავრობას დაგეგმილი 2009 წლის ბოლომდე რაიმე კონკრეტული ღონისძიებები ამ პრობლემის მოსაგვარებლად? საპასუხოდ გამობრძანდა სოფლის მეურნეობის მინისტრი.
ვრცელი მოხსენების შემდეგ მას შეკითხვების დასაზუსტებლად მიმართეს: .ცისკარიშვილმა, .თორთლაძემ, .თარგამაძემ, .ჭავჭანიძემ, .ახვლედიანმა, .ვეფხვაძემ, .ცაგარეიშვილმა, .ენუქიძემ, .ლალიაშვილმა, .ლორთქიფანიძემ.
დრო გაგრძელდა კენჭისყრის პროცედურების დასრულებამდე.
.კვეზერელმა დააზუსტა პასუხები. სამთავრობო საათი დასრულდა.
სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი.
.მაჭავარიანმა დეპუტატებს მიაწოდა ინფორმაცია საერთაშორისო სავაჭრო პალატაში აფხაზეთის არაღიარებული რესპუბლიკის წევრობის გაუქმების თაობაზე.
კენჭისყრების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 109 ..  კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ვალის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»  III მოსმენა