სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა  - 63 პარლამენტის წევრმა,   კვორუმი – 76
კვორუმი არ შედგა. გამოცხადდა თხუთმეტწუთიანი შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 74
კვორუმი კვლავ არ შედგა.
სხდომის თავმჯდომარემ წაიკითხა დარბაზში არმყოფი დეპუტატების გვარები.
განმეორებითი რეგისტრაცია – 78,  კვორუმი – 76
სხდომა გაიხსნა განცხადებებით: .ბაღათურია (საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის მიზეზების დამდგენი საპარლამენტო კომისიის შექმნის თაობაზე. ითხოვა ამ საკითხის დღის წესრიგში დამატება), .მაჭავარიანი (პარლამენტს შესთავაზა დღის მეორე ნახევარში ბიუროს მოწვევა და .ბაღათურიას მიერ დასმული საკითხის მიზანშეწონილობის გადაწყვეტა), .თარგამაძე (მოითხოვა აჭარის ტელეკომპანია V-25-ის პრობლემებთან დაკავშირებით სამუშაო ჯგუფის შექმნა), .ანიკაშვილი (მოითხოვა «სამთავრობო საათზე» ჯანდაცვის მინისტრის მოსვლა და ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გეგმის წარმოდგენა), .მაჭავარიანი (განმარტება), .არსენიშვილი (საქართველოში, კერძოდ კი კახეთში გავრცელებული მცენარე ამბროზიას მავნე თვისებებზე და მასთან ბრძოლის თაობაზე), .წიკლაური (.ლალიაშვილის მიერ წინა სხდომაზე გაკეთებული განცხადების თაობაზე, სადაც მან საქართველოს ხელისუფლება აგვისტოს ომში დაღუპული სამხედროების ოჯახების მიმართ უყურადღებობაში დაადანაშაულა), .ღვალაძე (განმარტება ტელეკომპანია V-25-ის პრობლემებთან დაკავშირებით), .წერეთელი (განმარტება .ანიკაშვილის განცხადებასთან დაკავშირებით), .ლალიაშვილი, .თარგამაძე, .მინაშვილი, .მაჭავარიანი.
განცხადებები დასრულდა.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით, მასში საკითხების დამატების თხოვნით გამოვიდნენ .ხუროშვილი და .დეკანოიძე.
ხელის აწევით, დამატებების გათვალისწინებით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
.თოდრაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მურთაზ ზოდელავას ადგილმონაცვლის ზვიად კუკავას საქართველოს პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე»
.დეკანოიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა   «ადამიანის უფლებებისა და ბიომედიცინის შესახებ კონვენციის დამატებითი ოქმი» ბიოსამედიცინო კვლევის შესახებ»
მანვე რატიფიცირებისათვის გამოიტანა «საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ» შეთანხმება
.დეკანოიძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს მთავრობასა და ლიტვის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საიდუმლო ინფორმაციის გაცვლისა და ორმხრივი დაცვის შესახებ» შეთანხმება.
.ღვალაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საბაჟო სამართალდარღვევების თავიდან აცილების, გამოძიების და აღკვეთის მიზნით ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ» ნაირობის 1977 წლის 9 ივნისის კონვენცია»
.კუბლაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» შენიშვნების გათვალისწინებით.
.კუბლაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულებებისსაკრედიტო კავშირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის 1-ლი მუხლის მე-5 პუნქტი II მოსმენით, «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ».
.კუბლაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით და საკმაოდ ვრცელი განმარტებებით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადვოკატთა შესახებ»საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .თორდიამ.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.კუბლაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების გასხვისებისა და სარგებლობაში გადაცემის შესახებ»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლ;ილების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ვადასთან დაკავშირებით შენიშვნა გამოთქვა .მაჭავარიანმა.
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.ძაგნიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საშიში საწარმოო ობიექტის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სურსათისა და თამბაქოს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», საქართველოს კანონის პროექტი «პროდუქციისა და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საბიუჯეტო სისტემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს «წითელი ნუსხისა» და «წითელი წიგნის» შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «გეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
რაც შეეხება გამომდინარე კანონპროექტს «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» მომხსენებელმა იგი აღარ წარმოადგინა აქტუალობის დაკარგვის გამო.
შეკითხვები არ დასმულა, შენიშვნები არ გამოთქმულა.
.პეტრიაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ» მუხლობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტები: «საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» და «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
სხდომას ესწრებოდნენ     .ღვალაძე, .დეკანოიძე, .ხუროშვილი.
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებისა და რეპრესირებულთა სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ ასევე, წარმოადგინა II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით საქართველოს კანონის პროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა .თოდრაძე
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»  და «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.გელაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
სხდომის თავმჯდომარემ დარბაზს მიაწოდა ინფორმაცია შესვენებაზე ჩატარებული ბიუროს სხდომის გადაწყვეტილებაზე სხდომის Dდღის წესრიგში .ბაღათურიას ინიციატივის «საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ» დამატების თაობაზე»
სხდომის თავმჯდომარეობა გაგრძელა რუსუდან კერვალიშვილმა.
.წერეთელმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «აივ ინფექცია / შიდსის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .გოდაბრელიძემ და .ანიკაშვილმა.
.წერეთელმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.წურწუმიამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საერთაშორისო სავალუტო ფონდიდან გამოთხოვილი საფინანსო რესურსის სახელმწიფო ბიუჯეტში მიმართვის თაობაზე»
.ბაღათურიამ 41 პარლამენტის წევრის ხელმოწერით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ»
კენჭისყრების პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა ათწუთიანი შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 86
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მურთაზ ზოდელავას ადგილმონაცვლის ზვიად კუკავას საქართველოს პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ცნობის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 90                        მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 99                        მომხრე – 79
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «ადამიანის უფლებებისა და ბიომედიცინის შესახებ კონვენციის დამატებითი ოქმის» ბიოსამედიცინო კვლევის შესახებ» რატიფიცირების თაობაზე»
რეგისტრაცია – 99                        მომხრე – 80
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობასა და ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობას შორის მეცნიერებისა და ტექნოლოგიის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ» შეთანხმების  რატიფიცირების თაობაზე»
რეგისტრაცია – 99                        მომხრე – 81
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობასა და ლიტვის რესპუბლიკის მთავრობას შორის საიდუმლო ინფორმაციის გაცვლისა და ორმხრივი დაცვის შესახებ» შეთანხმების  რატიფიცირების თაობაზე»
რეგისტრაცია – 100                        მომხრე – 79
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საბაჟო სამართალდარღვევების თავიდან აცილების, გამოძიების და აღკვეთის მიზნით ადმინისტრაციული ურთიერთდახმარების შესახებ» ნაირობის 1977 წლის 9 ივნისის კონვენციის რატიფიცირების თაობაზე»
რეგისტრაცია – 100                        მომხრე – 78
__________________________________________________________________________საქართველოს კანონის პროექტი «ადვოკატთა შესახებ»საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» I მოსმენა
რეგისტრაცია – 100                        მომხრე – 73
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე» I მოსმენა