საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის რიგგარეშე
სესიის 23 ივლისის პლენარული სხდომის
(ამერიკის შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტის ჯოზეფ
ბაიდენის ვიზიტი საქართველოში)
N61
სხდომა დაიწყო – 1600 სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა –  მიხეილ მაჭავარიანი, დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ  _         საქართველოს   პრემიერ-მინისტრი, საქართველოს მთავრობის წევრები, სახელმწიფო მინისტრები, გუბერნატორები, აჭარის და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკების ხელმძღვანელები, საქართველოს ელჩი ამერიკაში ბათუ ქუთელია, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
რეგისტრაცია გაიარა – 118 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
სხდომა გახსნა პარლამენტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ მიხეილ მაჭავარიანმა. მან დეპუტატებს გააცნო პარლამენტის რეგლამენტის 225- მუხლის მიხედვით მაღალი რანგის სტუმრების მიღების პროცედურა.
ამერიკის შეერთებული შტატების ვიცე-პრეზიდენტს დარბაზში შემოუძღვა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. დავით ბაქრაძე მიესალმა პარლამენტის წევრებს, მოწვეულ სტუმრებს და აღნიშნა, რომ დღევანდელი დღე განსაკუთრებულია არა მხოლოდ იმით, რომ საქართველოს პარლამენტში ეწვია ვიცე-პრეზიდენტი იმ სახელმწიფოსი, რომელიც თავისუფალი სამყაროს ფლაგმანია და რომელიც ჩვენი მთავარი სტრატეგიული პარტნიორი და მოკავშირეა, არამედ იმითაც, რომ ჯოზეფ ბაიდენი საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი გულშემატკივარი და მხარდამჭერია მსოფლიოში.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ძვირფასი სტუმარი ტრიბუნასთან მიიწვია.
ვიცე-პრეზიდენტის გამოსვლა იყო ვრცელი და ემოციური. მან ისაუბრა არა მარტო თავისი, არამედ ამერიკის პრეზიდენტის და თავისი ქვეყნის სახელით. მან თავისი სიტყვა დაასრულა ფრაზით – ამერიკა არის თქვენს გვერდით და ვიდგებით ბოლომდე, როგორც თქვენი გარანტი.
სხდომა დახურა მიხეილ მაჭავარიანმა.