სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), პ.პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), ხ.კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), თ.კოვზირიძე (საქართველოს საგარეო ურთიერთობათა საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველთა ჯგუფის უფროსი)
რეგისტრაცია გაიარა – 89 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი - 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საკითხის განხილვის გადატანა), ი.ღვალაძე (არ დაეთანხმა აღნიშნული საკითხის გადადებას), დ.ბაქრაძე (შესთავაზა საკითხის მხოლოდ მომდევნო სხდომამდე გადადება), ა.მინაშვილი (ითხოვა «სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პრივილეგიებისა და იმუნიტეტების შესახებ» შეთანხმების რატიფიცირების მომდევნო სხდომისთვის გადადება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.ახვლედიანი (ითხოვა გახმაურებული მკვლელობების საქმეთა შემოწმებისა და გამოძიების თაობაზე» საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნა), მ.ანიკაშვილი (დეკრეტული შვებულებების თანხების გაუცემლობის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (დაავალა საორგანიზაციო დეპარტამენტს აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ჯანდაცვის სამინისტროსათვის საოქმო ამონაწერის გადაგზავნა), გ.წერეთელი (დაეთანხმა მ.ანიკაშვილის მოსაზრებას), გ.არსენიშვილი (ლილოს ბაზრობასთან მიმავალი შემოვლითი გზის მშენებლობის გადაწყვეტილების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ჯ.ბაღათურია (ლარსის გამშვები პუნქტის სავარაუდო გახსნის თაობაზე, ასევე, ღორის გრიპთან დაკავშირებით მოსაზღვრე ქვეყნებთან საკარანტინო რეჟიმის გამოცხადების შესახებ).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ზ.მელიქიშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის განხილვის ვადების განსაზღვრის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ლ.ვეფხვაძემ და ჯ.ბაღათურიამ.
ზ.მელიქიშვილმა ასევე, წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საერთაშორისო სავალუტო ფონდიდან გამოთხოვილი საფინანსო რესურსის სახელმწიფო ბიუჯეტში მიმართვის თაობაზე»
თ.კოვზირიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ»
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.მელაძე.
თ.კოვზირიძემ ასევე, II მოსმენით და მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტები: «საარსებო მინიმუმის გაანგარიშების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ეროვნული საინვესტიციო სააგენტოს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ტყის კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «წყლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტების პაკეტი: საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსი»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ზ.მელიქიშვილმა, გ.ცაგარეიშვილმა, გ.ჩახვაძემ, ლ.ვეფხვაძემ, ვ.ბალავაძემ, ბ.ბუცხრიკიძემ, ჯ.ბაღათურიამ, გ.გოდაბრელიძემ.
ხანგრძლივი პოლემიკის დასრულების შემდეგ პ.პეტრიაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა დანარჩენი გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «პროკურატურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» (შენიშვნები – ლ.თორდია, ზ.მელიქიშვილი), «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» (შეკითხვა – ლ.ვეფხვაძე), «სახელმწიფო ქონებისა და ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (შენიშვნა – ზ.მელიქიშვილი), «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს უზენაესი სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.ვეფხვაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
დ.ძაგნიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
ამოქმედების ვადასთან დაკავშირებით შენიშვნა გამოთქვა ლ.თორდიამ.
დ.ძაგნიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «გეოლოგიური საქმიანობის ლიცენზიის გაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საექიმო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ვეტერინარ ექიმთა სახელმწიფო სერტიფიცირების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და «ნარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, გ.წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ – დ.ძაგნიძე, ი.ღვალაძე, გ.ხუროშვილი, ზ.დეკანოიძე, გ.მამაცაშვილი, მ.კოპალეიშვილი.
სხდომა განახლდა საკითხების განხილვით. ლ.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად წარუდგინა ივანე ნონიაშვილის კანდიდატურა.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა კ.ხაბაზი.
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: დ.ლორთქიფანიძემ, ჯ.ბაღათურიამ, ვ.ბალავაძემ.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ: გ.თორთლაძე, გ.ახვლედიანი, გ.წერეთელი.
უმცირესობის სახელით – ლ.ვეფხვაძე.
მთავრობის სახელით – გ.ხუროშვილი.
ჯ.ბაღათურიამ წარმოადგინა ალტერნატიული წინადადება «ამნისტიის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით (1-ლი მუხლის 1-ლი, მე-2 და მე-3 პუნქტები; მე-2 მუხლის 1-ლი და მე-2 პუნქტი; მე-5 მუხლის 1-ლი და მე-2 პუნქტი)
მას შეკითხვებით მიმართეს ვ.ბალავაძემ და ლ.თორდიამ.
ასევე, დ.ლორთქიფანიძემ წარმოადგინა ალტერნატიული წინადადება «ამნისტიის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით (1-ლი მუხლის 1-ლი და მე-2 პუნქტი)
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.ხუროშვილმა.
ლ.ვეფხვაძემ ითხოვა «ამნისტიის შესახებ» კანონპროექტის კენჭისყრის პროცედურის გადადება. ამასთან დაკავშირებით მოსაზრებები გამოთქვეს: ჯ.ბაღათურიამ, გ.ცაგარეიშვილმა, ლ.თორდიამ, ზ.დეკანოიძემ.
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით, წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.გოდაბრელიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წიაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მ.კოპალეიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მ.კოპალეიშვილმა ასევე, III წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა
საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ - სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ»
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გ.წერეთელმა.
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტები «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» და «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ი.ღვალაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (საგზაო დერეფნის საინვესტიციო პროგრამა-პროექტი 1 )»
ლ.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ»
ცვლილების და
დამატების შეტანის თაობაზე»
მან ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «შემოსულობების ბიუჯეტებს შორის განაწილების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრება გამოთქვა გ.გოდაბრელიძემ.
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ზ.მელიქიშვილმა პარლამენტს მოახსენა ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტის დ.ამაღლობელის განცხადების თაობაზე 2009 წლის 16 ნოემბრიდან საქართველოს ეროვნული ბანკის საბჭოს წევრობიდან გადადგომის შესახებ. აღნიშნული ინფორმაცია რეგლამენტის თანახმად პარლამენტის მიერ ცნობად იქნა მიღებული.
ლ.თორდიამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-დან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა ნ.წიკლაურმა.
შეკითხვები არ დასმულა. განხილვები დასრულდა. კენჭისყრების პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 99
«ადვოკატთა შესახებ»საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის 1-ლი მუხლის მე-9 პუნქტი და მე-2 მუხლი
საქართველოს კანონის პროექტი «ადვოკატთა შესახებ»საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 103 მომხრე – 86
საქართველოს კანონის პროექტი «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა