კენჭისყრების დასრულების შემდეგ გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა.
ი.სირაძემ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტის
«საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» განუხილავად დარჩენილი 43-ე მუხლის «ბ» ქვეპუნქტი
შენიშვნა გამოთქვა ნ.წიკლაურმა.
შემდეგ ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ III მოსმენით წარმოადგინა თავად საქართველოს კანონის პროექტი
«საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
გ.ჩახნაშვილმა ჯერ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტის «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» განუხილავად დარჩენილი 1-ლი მუხლის მე-3 პუნქტი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ» და «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტის «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» განუხილავად დარჩენილი 81-ე და 89-ე მუხლები, ხოლო შემდეგ საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «პროფესიული განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «განათლების ხარისხის განვითარების შესახებ», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საგანმანათლებლო და სააღმზრდელო დაწესებულებების საქმიანობის ლიცენზირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე» (ჩ.თაქთაქიშვილი – რედაქციული შენიშვნა), «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
დ.ძაგნიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ნ.ფრუიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
რედაქციული შენიშვნები გამოთქვა ო.თოიძემ.
ნ.ფრუიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ო.თოიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების შესახებ»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები:
საქართველოს კანონის პროექტი «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე», «სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის არასასოფლო-სამეურნეო მიზნით გამოყოფისას სანაცვლო მიწის ათვისების ღირებულებისა და მიყენებული ზიანის ანაზღაურების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ქონების ლეგალიზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» განუხილავად დარჩენილი 1-ლი მუხლის მე-4 პუნქტით წარმოდგენილი 68-ე მუხლის მე-7 პუნქტი და მე-5 პუნქტით წარმოდგენილი 72-ე მუხლი
ხოლო, შემდეგ III მოსმენით საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და შვეიცარიის კონფედერაციას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილების შესახებ» 2010 წლის 15 ივნისს ხელმოწერილი შეთანხმება და შეთანხმების ოქმი.
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» 2010 წლის 7 ივნისს ხელმოწერილი შეთანხმება და შეთანხმების ოქმი
მანვე წარმოადგინა რატიფიცირებისათვის «გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკს (KFW) და საქართველოს, რომელიც წარმოდგენილია საქართველოს ფინანსთა სამინისტროთი (მსესხებელი), შორის ბათუმში კომუნალური ინფრასტრუქტურის დაწესებულებათა რეაბილიტაციის II ფაზის დაფინანსების მიზნით 2008 წლის 19 დეკემბერს გაფორმებულ სასესხო ხელშეკრულებაში (45 000 000 ევრო) N1 ცვლილების შეტანის შესახებ» 2010 წლის 25 ივნისს დადებული ხელშეკრულება»
ნ.მიქელაძემ კვლავ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულებების (ფოთის მუნიციპალური წყლის პროექტი, ქუთაისის მუნიციპალური წყლის პროექტი და ბორჯომის წყლის პროექტი)» 2010 წლის 9 ივლისს ხელმოწერილი ცვლილების ხელშეკრულება
მანვე რატიფიცირებისათვის გამოიტანა «საქართველოსა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სართაშორისო ფონდს (IFAD) შორის ფინანსური შეთანხმება (სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობის პროექტი)
ი.გორდულაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს მთავრობასა და უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს შორის საჰაერო მიმოსვლის შესახებ» 2010 წლის 10 ივნისს ხელმოწერილი შეთანხმება»
ი.სირაძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
სხდომას ესწრებოდნენ – გ.ხუროშვილი, ი.სირაძე, ნ.მიქელაძე, დ.ძაგნიძე, ი.გორდულაძე.
ლ.თორდიამ ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული კანონპროექტის «სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ» დამატება.
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ»
კ.ანჯაფარიძემ ჯერ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის «საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» 1-ლი მუხლის მე-15, 22-ე და 23-ე პუნქტები, ხოლო შემდეგ თავად საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით
გ.ჩახნაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გრანტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.გელაშვილმა III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის შექმნის თაობაზე»
მოსაზრება გამოთქვეს: გ.თარგამაძემ, მ.მაჭავარიანი (კომენტარი), ჯ.ბაღათურიამ, პ.კუბლაშვილი (კომენტარი), ნ.ლალიაშვილმა, დ.ბაქრაძე (განმარტება)
გ.არსენიშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «2009 წლის მეორე ნახევარში საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს სახალხო დამცველის საანგარიშო მოხსენების თაობაზე.
დადგენილებასთან დაკავშირებით თავისი პოზიცია გამოხატა დ.ლორთქიფანიძემ.
ა.მინაშვილმა პარლამენტს მსჯელობისთვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს საბჭოთა ოკუპაციის შესახებ»
მოსაზრებებით გამოვიდნენ: ნ.წიკლაური, ლ.თორდია, ი.კენჭოშვილი.
გ.კანდელაკმა ასევე, განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «23 აგვისტოს ტოტალიტარული რეჟიმების მსხვერპლთა ხსოვნის დღედ გამოცხადების შესახებ»
მოსაზრებები გამოთქვეს: დ.დარჩიაშვილმა, ნ.წიკლაურმა, გ.ჩახვაძემ.
ლ.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ»
ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ი.სირაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსი»
შეკითხვები და მოსაზრებები გამოთქვეს: გ.ხუროშვილმა, გ.ახვლედიანმა, მ.მაჭავარიანმა, გ.ჩახვაძემ, გ.გოდაბრელიძემ, ბ.ბუცხრიკიძემ, გ.თარგამაძემ, ო.თოიძემ, კ.სუხიტაშვილმა.
82-ე მუხლის მე-2 პუნქტთან დაკავშირებით გ.ახვლედიანმა წარმოადგინა თავისი ალტერნატიული წინადადება.
ალტერნატივასთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა ბ.ბუცხრიკიძემ. ამის შემდეგ გაგრძელდა კოდექსის მუხლობრივი განხილვა.
1855სთ-ზე დრო გაგრძელდა დღის წესრიგის ამოწურვამდე.
შეკითხვები – ა.ალავიძე, ნ.წიკლაური, დ.დარჩიაშვილი, ნ.ლალიაშვილი.
კოდექსის განხილვის დასრულების შემდეგ თანამოხსენებით გამოვიდა ბ.ბუცხრიკიძე.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა გ.ახვლედიანი.
უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდნენ ნ.ლალიაშვილი და გ.თარგამაძე (დრო გაიყვეს)
გამოსვლების დასრულების შემდეგ ი.სირაძემ II მოსმენით წარმოადგინა კოდექსიდან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: „ვეტერინარიის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»,
«ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»,
«საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», „საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის პრივატიზების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», „მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», „კულტურულ ფასეულობათა საქართველოდან გატანისა და საქართველოში შემოტანის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», „სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»,
„ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების
შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ი.სირაძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა ბოლო განსახილველი საკითხი, საქართველოს კანონის პროექტი «საქონლის დეკლარირების მოსაკრებლების შესახებ»