საქართველოს პარლამენტის 2010 წლის
1 ოქტომბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1115სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.ადეიშვილი (იუსტიციის მინისტრი), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 112 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
ხელის აწევით დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
ზ.ადეიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით, I მოსმენის დროს გამოთქმული შენიშვნების უმრავლესობის გათვალისწინებით წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ოპოზიციის წარმომადგენლებთან კონსულტაციების შედეგად მიღწეულ შეთანხმებებზე, რომლებიც გათვალისწინებულ იქნა კანონპროექტში ისაუბრა პ.კუბლაშვილმა.
ლ.ვეფხვაძემ ზოგიერთ მუხლთან დაკავშირებით ითხოვა დამატებითი კონსულტაციები.
იუსტიციის მინისტრს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: ლ.ვეფხვაძემ, ჯ.ბაღათურიამ, პ.ლეჟავამ, მ.მაჭავარიანმა, პ.კუბლაშვილი (განმარტება), ა.მინაშვილმა, ზ.მელიქიშვილმა, გ.ასანიძემ, გ.თორთლაძემ, ნ.ერგემლიძემ, ჩ.თაქთაქიშვილმა, ნ.ლალიაშვილმა, პ.ცისკარიშვილმა, გ.ახვლედიანმა, გ.გაბაშვილმა, გ.წერეთელმა, გ.ჩახვაძემ, ვ.ბალავაძემ, დ.დარჩიაშვილმა, დ.ლორთქიფანიძემ.
ზ.ადეიშვილმა ამომწურავად უპასუხა ყველა გამომსვლელს.
კანონპროექტის განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ დ.ბაქრაძემ დარბაზს გააცნო შესვენების დროს ოპოზიციის წარმომადგენლებთან მიღწეული შეთანხმებების თაობაზე.
აღნიშნულ შეთანხმებაზე ისაუბრეს ლ.ვეფხვაძემ და პ.კუბლაშვილმა.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი, ა.მინაშვილი, დ.დარჩიაშვილი, პ.დავითაია.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: გ.თორთლაძე და დ.ლორთქიფანიძე (დრო გაინაწილეს), პ.კუბლაშვილი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე
საკონსტიტუციო ცვლილებაზე მსჯელობა დასრულდა.
გ.კანდელაკმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ», «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
თ.წურწუმიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
კენჭისყრის პროცედურების დაწყების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია - 129
საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა