28 სექტემბრის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 92 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .ბაღათურასამთავრობო საათთან» დაკავშირებით), .ბაქრაძე (განმარტება), .მელიქიშვილი (განმარტება)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ახვლედიანი (ზოგიერთი პროფესიული სასწავლებლის გაუქმების თაობაზე), .ლალიაშვილი (ახალ «სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსთან დაკავშირებით), .ანიკაშვილი (ჯანდაცვის რეფერალური პროგრამის თაობაზე), .ბაღათურია (ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე სოფლებში მცხოვრებთა და იძულებით გადაადგილებულთა პრობლემების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (პატიმრობის კოდექსის ზოგიერთი მუხლის საქართველოს კონსტიტუციასთან შეუსაბამობის თაობაზე), .ვეფხვაძე (საქართველოს ტერიტორიული ერთეულების სტრუქტურებში მიმდინარე ცვლილებების თაობაზე), .ხაბაზი (ზოგიერთი პოლიტიკური ლიდერის მოსკოვში გახშირებული ვოიაჟების თაობაზე), .მელიქიშვილი (განმარტება .ვეფხვაძის განცხადებასთან დაკავშირებით), .დავითაია (მხარი დაუჭირა .ანიკაშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებას;  ასევე,  მადლობა მოახსენა პარლამენტის თავმჯდომარეს დროული რეაგირებისათვის ვებგვერდ «Nატიონალ Gეოგრაფიც»-ზე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებელ სახელმწიფოებად მოხსენიებასთან დაკავშირებით), .თორდია (განმარტება .ლალიაშვილის განცხადებასთან დაკავშირებით), .თოიძე (განმარტება), .ოჩიაური (განმარტება .ახვლედიანის განცხადებასთან დაკავშირებით).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
კანონპროექტთან დაკავშირებით შენიშვნები გამოთქვა .ჩახვაძემ.
.წურწუმიამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრებით გამოვიდა .ჩახვაძე
.კეკელიამ (ეკონომიკის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა  «საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობასა და უზბეკეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ» 1995 წლის 4 სექტემბერს ხელმოწერილი შეთანხმება და შეთანხმების ოქმი»
.თაქთაქიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.თაქთაქიშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .გამცემლიძემ.
.მამაცაშვილმა პარლამენტს მოახსენა საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილების შესახებ საქართველოს კანონის პროექტების «იმერეთის მღვიმეების დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე «კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»  (რომელიც პარლამენტმა მიიღო I მოსმენით 2009 წლის 19 ივნისს) შემდგომი განხილვის მიზანშეუწონლობის თაობაზე, მათი აქტუალობის დაკარგვის გამო.
.ჭოღოშვილმა (კულტურის მინისტრის მოადგილე) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.მინაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად, წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ», «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.წიკლაურმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეებთან ურთიერთობის კომიტეტის მიერ 2009 წლის საშემოდგომო და 2010 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული მუშაობის ანგარიში