სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), მოადგილე),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ნ.ვაშაკიძე (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე), გ.ჩახნაშვილი (განათლების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 76 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ლ.თორდია (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული მთელი რიგი საკითხების დამატება), გ.ხუროშვილი (ასევე, ითხოვა დღის წესრიგში განხილული საკითხების დამატება), ვ.ბალავაძე (ითხოვა დღის წესრიგში კანონპროექტების «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ» (III მოსმენა) და «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» (I მოსმენა) დამატება).
აღნიშნული ცვლილებების გათვალისწინებით, ხელის აწევით კენჭი ეყარა წარმოდგენილ დღის წესრიგს.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
პირველ მუხლთან დაკავშირებით მოსაზრებები გამოთქვეს: დ.ლორთქიფანიძემ, გ.ჩახვაძემ, პ.დავითაიამ.
პ.კუბლაშვილი (განმარტება)
მეორე მუხლთან დაკავშირებით მომხსენებელს შეკითხვით მიმართეს მ.ანიკაშვილმა და გ.ჩახვაძემ.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ მ.ანიკაშვილი და ზ.მელიქიშვილი.
განხილვის დასრულების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 81
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტს «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» II
რეგისტრაცია – 81 მომხრე – 72
კენჭისყრის შემდეგ დაპირებისამებრ განცხადებებით გამოვიდნენ: დ.ლორთქიფანიძე (პრობაციის სახმსახურს დაქვემდებარებული, პირობით გამოსაცდელი ვადით მსჯავრდებულთა შესახებ საკანონმდებლო ინიციატივის თაობაზე), მ.ანიკაშვილი (პენსიონერების მიერ მედიკამენტების შეძენისას მერიის მიერ დაწესებული შეღავათების გამოყენებასთან დაკავშირებით წარმოქმნილი გაუგებრობების თაობაზე), ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა სახელმწიფოსაგან მედიკამენტებზე ზღვრული ფასების დაწესება)
განცხადებების დასრულების შემდეგ ნ.ვაშაკიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და ნატოს მომარაგებისა და მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის ორგანიზაციას (NAMშO) შორის ომის ფეთქებად ნარჩენებთან დაკავშირებული საქმიანობის მხარდაჭერის შესახებ» საიმპლემენტაციო შეთანხმება
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის თავდაცვის ფედერალურ სამინისტროს შორის გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის თავდაცვის ფედერალური სამინისტროს პასუხისმგებლობის სფეროდან საქართველოს თავდაცვის სამინისტროში სამხედრო მრჩევლების მივლინების შესახებ» შეთანხმება
გ.ჩახნაშვილმა II მოსმენით. მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს საკონსტიტუციო, იურიდიულ და საპროცედურო საკითხთა კომისიის თევმჯდომარე) პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ი.გორდულაძემ პარლამენტს თანხმობის მისაცემად გააცნო საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩობის კანდიდატები: ნიკოლოზ ნათბილაძე (ესპანეთის სამეფო), ტარიელ ლებანიძე (თურქეთის რესპუბლიკა), იოსებ ჩახვაშვილი (თურქმენეთი), ზურაბ ერისთავი (იორდანიის ჰაშიმიტური სამეფო), გიორგი ჯანჯღავა (ირანის ისლამური რესპუბლიკა), კონსტანტინე გაბაშვილი (იტალიის რესპუბლიკა), ლევან მეტრეველი (რუმინეთი), ირაკლი თავართქილაძე (საბერძნეთის რესპუბლიკა), მამუკა კუდავა (საფრანგეთის რესპუბლიკა), ნიკოლოზ ნიკოლოზიშვილი (სლოვაკეთის რესპუბლიკა), გიორგი კუბლაშვილი (უზბეკეთის რესპუბლიკა), ზვიად ჭუმბურიძე (უნგრეთის რესპუბლიკა), ეკატერინე მაიერინგ-მიქაძე (ქუვეითის სახელმწიფო), პაატა კალანდაძე (ყაზახეთის რესპუბლიკა), პაატა გაფრინდაშვილი (ავსტრიის რესპუბლიკა), ბათუ ქუთელია (ამერიკის შეერთებული შტატები), დავით კერესელიძე (დანიის სამეფო), სალომე სამადაშვილი (ბელგიის სამეფო), გიორგი ბადრიძე (დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფო), გოჩა ჯაფარიძე (ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკა), ამირან კავაძე (შვედეთის სამეფო), გიორგი გორგილაძე (შვეიცარიის კონფედერაცია).
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ ასევე, I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
ს.სისაურმა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების სარგებლობაში გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
სხდომა განახლდა 1612 საათზე.