სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 82 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
.ბაღათურია (სამთავრობო საათის დანიშვნასთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (განმარტება)
ხელის აწევით დამტკიცდა წარმოადგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი წევრებისთვის პოლიტიკური ნიშნით პენსიების გაუცემლობის თაობაზე), .ვეფხვაძე (საქართველოს პრეზიდენტის ევროპარლამენტში გამოსვლის დროს ქვეყანაში ჩატარებული წარმატებული რეფორმების შესახებ საუბრის თაობაზე), .ახვლედიანი (იგივე თემაზე), .თაქთაქიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის განცხადებებზე), .გაბაშვილი (კომენტარი), .ლორთქიფანიძე (მოითხოვა გიორგობასთან დაკავშირებით პრეზიდენტის მიერ შეწყალებული მსჯავრდებულების ვინაობის საჯაროობა), .ჩახვაძე (დიღომში კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების პრობლემებზე ფართების დაკანონებასთან დაკავშირებით), .მინაშვილი (ევროკავშირის მიერ მიღებულ დოკუმენტზე რუსეთის მიერ საქართველოს ოკუპაციასთან დაკავშირებით), .თარგამაძე (ლისაბონის სამიტის შედეგების თაობაზე), .წიკლაური (საქართველოს მიმართ ევროპარლამენტის გადაწყვეტილებების მნიშვნელობაზე), .კუბლაშვილი (განმარტებები ოპოზიციის გამოსვლებთან დაკავშირებით), .ლალიაშვილი, .ბაქრაძე (კომენტარი), .წერეთელი, .მალაშხია, .მაჭავარიანი, .ბაქრაძე.
განცხადებების დასრულების შემდეგ .თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედაფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ კვლავ II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გამცემლიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიწიაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის  შესახებ  საქართველოს  ორგანულ  კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაერთო სასამართლოების შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი  იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კუკულავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტიცხოველთა და მცენარეთა ახალი ჯიშების შესახებ
მანვე წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმიწების მელიორაციის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად გამოცხადების შესახებ
.კუკულავამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკულავამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტინიადაგის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.წიკლაურმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტირეკლამის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდა .წერეთელი.
.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და რეკონსტრუქციისა და განვითარების საერთაშორისო ბანკს (IBRD) შორის სასესხო ხელშეკრულება (რეგიონალური და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის დამატებითი დაფინანსება)”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოსა და საერთაშორისო განვითარების ასოციაციას (IDA) შორის დაფინანსების ხელშეკრულება (რეგიონალური და მუნიციპალური ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის დამატებითი დაფინანსება)”
.ალავიძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ქავთარაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიმუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის N209-რს დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
სხდომას ესწრებოდნენ.იაკობაშვილი (ელჩობის კანდიდატი), .გორდულაძე, .კაპანაძე.
.ქავთარაძემ კომიტეტის სახელით ითხოვა დღის წესრიგშითემურ იაკობაშვილის ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის საკითხის დამატება. ასევე, .თორდიამ ითხოვა კომიტეტში უკვე II მოსმენით განხილული საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედღის წესრიგში დამატება.
დარბაზმა თანხმობა განაცხადა დღის წესრიგში დამატებებზე.
.გორდულაძემ პარლამენტს წარუდგინა თემურ იაკობაშვილის კანდიდატურა ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მისაცემად. მან პარლამენტის წევრებს გააცნო კანდიდატის შრომითი ბიოგრაფია.
კანდიდატთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ .კვერნაძე და .ლალიაშვილი.
.ლალიაშვილმა შეკითხვით მიმართა კანდიდატს საქართველო-ირანის ურტიერთობის თაობაზე.
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზემუხლობრივი განხილვით.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 94
საქართველოს კანონის პროექტიგეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 94                        მომხრე – 84
საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტითემურ იაკობაშვილის ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის თაობაზე