სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლები.
რეგისტრაცია გაიარა – 81 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი - 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი (ითხოვა პარლამენტის დადგენილების პროექტის დღის წესრიგში დამატება პარლამენტის ბიუჯეტის შემცირების თაობაზე), გ.ხუროშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული კანონპროექტების დამატება), ო.თოიძე (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით დღის წესრიგში დამატება), ხ.გოგორიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტის «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებების შეტანის შესახებ» II მოსმენით დამატება), ლ.თორდია (დღის წესრიგში დამატება), გ.გოდაბრელიძე (დღის წესრიგში საკითხების დამატება).
ხელის აწევით, აღნიშნული დამატებების გათვალისწინებით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
ზ.მელიქიშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის 2009 წლის ბიუჯეტის პროექტის დამტკიცების შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 21 მარტის ¹6016 დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ლ.ვეფხვაძემ, ჯ.ბაღათურიამ, მ.ანიკაშვილმა.
ზ.მელიქიშვილმა უპასუხა შეკითხვებს.
შეკითხვის დაზუსტებისთვის გამოვიდა ჯ.ბაღათურია. მ.მაჭავარიანი (განმარტება).
გ.ახვლედიანი დაინტერესდა რა დაჯდება ქუთაისში პარლამენტის შენობის აშენება. ზ.მელიქიშვილმა დააზუსტა პასუხები.
კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: მ.ანიკაშვილმა, ჯ.ბაღათურიამ, გ.კანდელაკმა.
ჯანდაცვის პროგრამებთან დაკავშირებით განმარტებით გამოვიდა გ.წერეთელი.
პ.პეტრიაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა «საქართველოს 2009 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე და «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ვ.ბალავაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო – ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციოელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის თაობაზე»
მოსაზრებით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.
კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ»
შეკითხვებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, ი.ქავთარაძე, გ.გაბაშვილი, ნ.ლალიაშვილი, ლ.თორდია, ლ.ვეფხვაძე, ზ.კუკავა, გ.ცაგარეიშვილი, ა.სტურუა, მ.ანიკაშვილი, ჩ.თაქთაქიშვილი, ხ.ოჩიაური, ო.თოიძე, რ.კერვალიშვილი, ხ.გოგორიშვილი, გ.თარგამაძე, ვ.ბალავაძე, ბ.ბუცხრიკიძე, რ.სამყურაშვილი, გ.წერეთელი, გ.ახვლედიანი.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, ი.ქავთარაძე, გ.ახვლედიანი, დ.ლორთქიფანიძე, მ.ანიკაშვილი.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ო.თოიძე.
ცალკეული დეპუტატებიდან ბიუჯეტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: მ.ანიკაშვილი, ჯ.ბაღათურია, ნ.ლალიაშვილი.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, გ.ახვლედიანი, გ.ჩახვაძე, გ.წერეთელი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა გ.ახვლედიანი.
ბიუჯეტის განხილვის დასრულების შემდეგ ვ.ბალავაძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ზ.დეკანოიძემ განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობის დამტკიცების შესახებ»
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გ.გოდაბრელიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «პარლამენტის წევრის გიორგი გიორგი გოდაბრელიძის მიერ საკანონმდებლო ინიციატივის წესით წარმოდგენილი (07-3/186,
21.10.09) «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტების მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის დაბრუნების თაობაზე»
ი.ღვალაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მას შეკითხვით და მოსაზრებით მიმართა ვ.ბალავაძემ.
მომხსენებელმა გაიზიარა მოსაზრება.
გ.წერეთელმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახების სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.გოდაბრელიძე.
გ.წერეთელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» ხოლო, ასევე, გამომდინარე კანონპროექტები «სახელმწიფო პენსიის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» აღარ იქნა განხილული აქტუალობის დაკარგვის გამო. ისინი გათვალისწინებულ იქნენ ბიუჯეტის კანონში.
სხდომას ესწრებოდნენ – გ.ხუროშვილი, ზ.დეკანოიძე, გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), მ.კოპალეიშვილი (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე)
სხდომა განახლდა საკითხების განხილვით. რ.კერვალიშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ლ.ვეფხვაძემ.
რ.კერვალიშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს შრომის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მთავრობის პოზიცია აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით წარმოადგინა გ.ხუროშვილმა.
კომიტეტების სახელით გამოვიდნენ: გ.წერეთელი, ხ.გოგორიშვილი, გ.არსენიშვილი.
მოსაზრება გამოთქვა მ.ანიკაშვილმა. შენიშვნით გამოვიდა ზ.კუკავა.
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით წარმოუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებების შეტანის შესახებ» მუხლობრივი განხილვით.
მ.ანიკაშვილი (მოსაზრება)
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.იმნაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გარემოს დაცვის სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს კანონის პროექტი «ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საავტომობილო გზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის მე-18, 44-ე, 67-ე, 69-ე, 72-ე განუხილავად დარჩენილი მუხლები.
რედაქციული შენიშვნები გამოთქვა ლ.თორდიამ.
შემდეგ მომხსენებელმა III მოსმენით წარმოადგინა თავად საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ»
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «იუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე».
ო.თოიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე».
ი.ღვალაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრებად ასარჩევად წარმოადგინა ნინო ხომასურიძის და იოსებ თათარაშვილის კანდიდატურები. მან პარლამენტს გააცნო მათი საქმიანი მოღვაწეობის ბიოგრაფიები.
კანდიდატებთან დაკავშირებით შეკითხვები არ დასმულა.
ი.ღვალაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ II მოსმენით გამოიტანა «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის განუხილავად დარჩენილი მე-11 მუხლი, ხოლო, შემდეგ თავად საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» III მოსმენით
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» და «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მ.კოპალეიშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მას შეკითხვით და მოსაზრებით მიმართა მ. ანიკაშვილმა.
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.გაბაშვილი.
ხ.ოჩიაურმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ხ.გოგორიშვილმა და მ.ანიკაშვილმა.
ხ.ოჩიაურმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ჯ.ბაღათურიამ, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ცაგარეიშვილმა, ბ.ბუცხრიკიძემ, ნ.ლალიაშვილმა.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი, ჯ.ბაღათურია, ლ.ვეფხვაძე.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ხ.გოგორიშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, გ.ცაგარეიშვილი.
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ ლ.ვეფხვაძე და დ.ლორთქიფანიძე.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა ა.მინაშვილი.
პ.კუბლაშვილმა ასევე, I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი.
პ.კუბლაშვილმა ასევე, წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო – სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის შექმნის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა დ.ლორთქიფანიძემ.
საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ, კენჭისყრის დაწყებამდე გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.