სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ჭელიძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული საკითხების დამატება ითხოვეს: .თორდიამ, .კუბლაშვილმა, .მაჭავარიანი (განმარტება პროცედურასთან დაკავშირებით), .მელიქიშვილმა.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .გამსახურდია (დეპუტატებს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტთან გასაგზავნი თხოვნა /მიმართვა/ .გამსახურდიას პატიმრობიდან გათავისუფლების შესახებ), .ბაღათურია (იგივე საკითხზე), .მაჭავარიანი (პროცედურული განმარტება), .თარგამაძე (ახალქალაქიდან რუსული სამხედრო ბაზების გაყვანის შემდეგ რეგიონის მოსახლეობისათვის საქართველოს პრეზიდენტის დანაპირებისადგილობრივი მოსახლეობისაგან სოფლის მეურნეობის პროდუქტების შესყიდვის ვალდებულების შეუსრულებლობის თაობაზე), .ახვლედიანი (ხელისუფლების მიერ წინასაარჩევნოდ მესტიის რაიონის მოსახლეობისათვის მიცემული დაპირებების შეუსრულებლობის თაობაზე), .მამაცაშვილი, .გამცემლიძე, .მაჭავარიანი (განმარტება), .ახვლედიანი, .მამაცაშვილი, .მელიქიშვილი (განმარტება), .ანიკაშვილი (ფარმაცევტული ბიზნესის და მედიკამენტების მაღალი ფასების თაობაზე), .წერეთელი (განმარტება), .ვეფხვაძე (სამომხმარებლო ბაზრის მონოპოლიაზე, ასევე, პედაგოგებისათვის დაპირებული მე-13 ხელფასის გაუცემლობის თაობაზე), .წერეთელი (განმარტება), .ბაღათურია (პროცედურაზე), .წიკლაური (სანკპეტერბურგში .ებრალიძის მიერ დაგეგმილი .. ქართველთა კონგრესის გამართვის თაობაზე), .ხაბაზი (თურქეთ-ევროკავშირის ფორუმზე საქართველოს დელეგაციის მიერ საქართველოს დეოკუპაციის საკითხის დასმის და წარმომადგენელი ქვეყნების ერთსულოვანი მხარდაჭერის თაობაზე), .ლალიაშვილი (აფხაზეთის ტერიტორიაზე რუსეთის საოკუპაციო რეჟიმის მიერ ჩატარებული საპრეზიდენტო არჩევნების თაობაზე), .ბაღათურია (საქართველოს პრეზიდენტთან და ხელისუფლებასთან დაახლოებული პირების მონოპოლიებზე ბიზნესში).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ქავთარაძემ პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის განცხადების პროექტი რუსეთის ფედერაციის მხრიდან უკანონო ქმედებების გახშირებასთან დაკავშირებით.
განცხადებასთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს: .ხაბაზმა, .კენჭოშვილმა, .ახვლედიანმა, .ბაღათურიამ, .ჩახვაძემ, .თორთლაძემ.
.მამაცაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ცაგარეიშვილმა და .ვეფხვაძემ.  .მაჭავარიანი (კომენტარი).
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრება გამოთქვა .ბუცხრიკიძემ.
.იმნაძემ II მოსმენით გამოიტანა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი «გარემოს დაცვის სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ჭელიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება «საქართველოს მთავრობასა და მალტის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ»
.ოჩიაურმა II მოსმენისათვის, პუნქტობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ»
.ღვალაძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ჭელიძემ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარმოუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მოსაზრება გამოთქვა .ჩახვაძემ.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ბალავაძემ და .შერვაშიძემ.
.კუბლაშვილი (განმარტება)
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.ხუხუნაიშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვავე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვები არ დასმულა. მოსაზრება გამოთქვა .კუბლაშვილმა.
.სისაურმა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე) I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.წურწუმიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სასაქონლო ბირჟებისა და საბირჟო ვაჭრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრება გამოთქვა .თორდიამ.
.ლომიძემ (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .თოიძემ და .ანიკაშვილმა.
.ლომიძემ ასევე, II მოსმენით და მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე».
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისი თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოებში საქმეთა განაწილებისა და უფლებამოსილების სხვა მოსამართლისათვის დაკისრების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ ასევე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და მისი თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
კვლავ .ანჯაფარიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
შეკითხვები არ დასმულა. და ასევე, II მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.თორდიამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისი თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ ასევე, II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, პუნქტობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე».
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ანიკაშვილმა. .გოდაბრელიძე (განმარტება)
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «ვეტერინარიის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
.მაჭავარიანმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარედ ასარჩევად ერთადერთი კანდიდატიბეჟან ბუცხრიკიძე.
სხდომას ესწრებოდნენ      .ხუროშვილი, .დეკანოიძე.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.დეკანოიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა ოქმი «2007 წლის 1 იანვარს ევროპის კავშირში შემოსული ბულგარეთის რესპუბლიკის და რუმინეთის ახალ სტატუსთან დაკავშირებით «ევროპა-კავკასია-აზიის დერეფნის განვითარებისათვის საერთაშორისო ტრანსპორტის შესახებ ძირითად მრავალმხრივ შეთანხმებაში» დამატებებისა და ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება «შავი ზღვის სანაპირო ქვეყნებს შორის თანამშრომლობის შესახებ საზღვაო საძიებო და სამაშველო მომსახურების გაწევასთან დაკავშირებით» რატიფიცირების თაობაზე»
.თოიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახების სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნები გამოთქვეს .ანიკაშვილმა და .ცაგარეიშვილმა.
.თოიძემ უპასუხა დეპუტატებს.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ანიკაშვილი, .ცაგარეიშვილი, .წერეთელი (განმარტება), .ჩახვაძე, .ვეფხვაძე.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: .ანიკაშვილი, .ვეფხვაძე, .ცაგარეიშვილი, .ბაღათურია.
მთავრობის სახელით განმარტებით გამოვიდა .ხუროშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ინიციატორი .თოიძე.
.ანიკაშვილმა თავისი ალტერნატიული წინადადება საქართველოს კანონის პროექტზე «საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახების სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.წერეთელი (განმარტება).
.დეკანოიძემ წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «განვითარებისა და რეფორმების ფონდის შესახებ» საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.კუბლაშვილმა II მოსმენით მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნები და მოსაზრებები გამოთქვეს: .ჩახვაძემ, .გოგორიშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ.
კანონპროექტზე ხანგრძლივი მსჯელობის შემდეგ .ბაღათურიამ წარმოადგინა თავისი ალტერნატიული წინადადება საქართველოს ორგანული კანონის პროექტზე «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ალტერნატივასთან დაკავშირებით იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის პოზიცია გამოხატა .თორდიამ.
ასევე, თავისი ალტერნატიული წინადადება საქართველოს ორგანული კანონის პროექტზე «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» წარმოადგინა .ჩახვაძემ.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა .ვეფხვაძემ.
კვლავ წამყვანი კომიტეტის სახელით გამოვიდა .თორდია.
ასევე, თავისი ალტერნატიული წინადადება აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით წარმოადგინა .ვეფხვაძემ.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .თორდია.
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საარჩევნო კოდექსიდან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 84
საქართველოს კანონის პროექტი «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» III მოსმენა