სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ზ.ჭელიძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ნ.ფრუიძე (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე), ს.სისაური (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 87 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით შენიშვნით გამოვიდა გ.ახვლედიანი. დ.ბაქრაძემ შესთავაზა პარლამენტს დღის წესრიგში პირობით ვადამდე გათავისუფლების კომისიაში პარლამენტიდან წარსადგენი ორი წევრის ხელახლა არჩევის საკითხის დამატება. ხელის აწევით, აღნიშნულის გათვალისწინებით დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
უმცირესობის ლიდერმა გ.თარგამაძემ ტაილანდის ხელისუფლების მიერ საქართველოში დარეგისტრირებული საჰაერო ხომალდის დაკავების ფაქტთან დაკავშირებით მოითხოვა საქართველოში ავიაკომპანიების რეგისტრაციის წესის გამკაცრება.
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ნ.ფრუიძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვები არ დასმულა. განმარტებით გამოვიდა გ.წერეთელი.
ლ.თორდიამ II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს ბელარუსის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად წარუდგინა გიორგი ჩხეიძის კანდიდატურა.
ზ.დეკანოიძემ საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლედ ასარჩევად პარლამენტს წარუდგინა ვასილ როინიშვილის კანდიდატურა.
თ.წურწუმიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სასაქონლო ბირჟებისა და საბირჟო ვაჭრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ს.სისაურმა II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე», მუხლობრივი განხილვით.
თ.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და
«საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ბ.ბუცხრიკიძემ ფრაქციების მიხედვით წარმოადგინა «საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასაკომპლექტებელი წევრების კანდიდატურები.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს შესთავაზა პირობით ვადამდე გათავისუფლების კომისიაში პარლამენტიდან წარსადგენი ორი წევრის კანდიდატურა, უმრავლესობიდან ე.ხერხეულიძე, უმცირესობიდან კი დ.ლორთქიფანიძე.
ხ.ოჩიაურმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა თანმდევი კანონპროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
დ.ლომიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შვილად აყვანისა და მინდობით აღზრდის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:
«საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე».
ზ.ჭელიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ო.თოიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისათვის, თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისათვის დაღუპულ, უგზო-უკვლოდ დაკარგულ, მიღებული ჭრილობების შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახების სოციალური დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა გ.ცაგარეიშვილმა.
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
კ.ფრუიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა მ.ანიკაშვილმა.
კ.ფრუიძემ I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მას შეკითხვით მიმართა მ.ანიკაშვილმა.
განმარტებით და თანამოხსენებით გამოვიდა გ.წერეთელი.
კ.ფრუიძემ ასევე, I მოსმენით გამოიტანა მეორე გამომდინარე კანონპროექტი «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ო.თოიძე.
რ.კერვალიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მას შეკითხვით მიმართა მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა.
რ.კერვალიშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს შრომის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ».
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს მსჯელობისთვის წარუდგინა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრობის (მეურვის) ვაკანტურ თანამდებობებზე ასარჩევი კანდიდატურები:
პირველ ვაკანტურ თანამდებობაზე: მერაბ ბასილაია, მალხაზ ნარინდოშვილი, გიგა ნასარიძე.
მეორე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ჯონი კალანდაძე, ნოდარ სარჯველაძე, იაგო კაჭკაჭიშვილი.
მესამე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ლევან ფოფხაძე, ემზარ გოგუაძე, ინგა ბოლოთაური.
მეოთხე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ავთანდილ ანთიძე, ბადრი გვარამია, ნანა გოგოჩაშვილი.
მეხუთე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ნინო დანელია, ლელა გაფრინდაშვილი, გიორგი მელაძე.
მეექვსე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ლია ჩახუნაშვილი, მზია გოგნიაშვილი, მაია მიშელაძე.
მეშვიდე ვაკანტურ თანამდებობაზე: შორენა შავერდაშვილი, თამაზ ბიბილური, მიხეილ აიდინოვი.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს ლ.ვეფხვაძემ და ჯ.ბაღათურიამ.
განმარტებით გამოვიდა ლ.თორდია.
ლ.ვეფხვაძე დაინტერესდა რატომ არ მოხვდა წარმოდგენილ კანდიდატებში გაერთიანებული პროფკავშირის თავმჯდომარე ირაკლი პეტრიაშვილი.
ზ.დეკანოიძემ უპასუხა ვიცე-სპიკერს. ლ.ვეფხვაძე (დაზუსტება).
ამით დილის სხდომა დამთავრდა.
სხდომას ესწრებოდნენ – გ.ხუროშვილი, ზ.დეკანოიძე, ზ.ჭელიძე, სამეურვეო საბჭოს კანდიდატები, ელჩობის კანდიდატი.
ზ.მელიქიშვილმა ითხოვა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ მოტივირებული შენიშვნებით დაბრუნებული (16.12.2009წ. ¹1/243) საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსი» და საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (შესვენების პერიოდში განხილულ იქნა საფინანსო-საბიუჯეტო და პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტების მიერ) დღის წესრიგის განსახილველ საკითხებში დამატება.
სხდომა გაგრძელდა აღნიშნული საკითხების განხილვით.
დაბრუნებული კანონპროექტები პრეზიდენტის შენიშვნების გათვალისწინებით წარმოადგინა ზ.დეკანოიძემ.
მომხსენებელს შენიშვნებით მიმართა გ.ჩახვაძემ.
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» (პირველი მუხლის პირველი პუნქტისა და მე-2 მუხლის გარეშე)
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს ბ.ბუცხრიკიძემ, გ.ჩახვაძემ, ლ.ვეფხვაძემ, ვ.ხუხუნაიშვილმა.
ლ.ვეფხვაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის წევრების გიორგი ახვლედიანის და ლევან ვეფხვაძის ალტერნატიული წინადადება საქართველოს ორგანული კანონის პროექტზე «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ: ვ.ხუხუნაიშვილი, გ.ახვლედიანი, გ.ჩახვაძე, ბ.ბუცხრიკიძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
პ.კუბლაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» (მოსაზრებები გამოთქვეს:
გ.ჩახვაძემ, გ.ახვლედიანმა, დ.ბაქრაძე /კომენტარი/, ლ.ვეფხვაძემ, ვ.ხუხუნაიშვილმა), «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
ჩატარდა რეგისტრაცია – 103 კვორუმი – 76
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე გადაწყდა კენჭისყრების ჩატარება და შემდეგ დარჩენილი მთელი დროის სახალხო დამცველისათვის დათმობა.