2009 წლის 25 დეკემბრის რიგგარეშე
სესიის  სხდომის ოქმი N 83
სხდომა დაიწყო – 1225სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდა დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ფრუიძე (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე), .ღვალაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის 2009 წლის 23 დეკემბრის ¹ 935 განკარგულება საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიის მოწვევის შესახებ.
პარლამენტის თავმჯდომარემ დეპუტატებს და სრულიად საქართველოს მიულოცა უწმიდესისა და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოსპატრიარქის ილია II აღსაყდრების დღე.
ხელის აწევით დამტკიცდა წარმოდგენილი სხდომის დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .თარგამაძე (საქართველოს პატრიარქის აღსაყდრების დღესთან დაკავშირებით), .ანიკაშვილი (დადებითად შეაფასა თბილისიის მერიის გადაწყვეტილება პენსიონერებისათვის სოციალური შეღავათების შეთავაზების შესახებ, თუმცა აღნიშნა, რომ ასეთი შეთავაზებები უნდა გავრცელდეს რეგიონებშიც და არა მარტო დედაქალაქში), .ბაღათურია (წარმოადგინა სოციალური ინიციატივები, როგორც პენსიონერებისათვის ასევე, ღარიბი მოსახლეობისათვის), .ვეფხვაძე (საარჩევნო სიების პრობლემებთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (შესთავაზა ოპოზიციის წარმომადგენლებს საარჩევნო სიებთან დაკავშირებით ერთობლივად, დამატებითი კონსულტაციების ჩატარება), .ლალიაშვილი (ლარსის საკონტროლო გამშვები პუნქტის გახსნასთან დაკავშირებულ საფრთხეებზე), .ოჩიაური (მოზარდებისათვის განკუთვნილი ახალი ჟურნალის «ჯუნიორ-საქართველოს» გამოცემის შესახებ), .თოიძე (გამოვიდა განმარტებით სოციალურ პაკეტებთან დაკავშირებით), .ხაბაზი (ციტრუსის მოსავლის წარმატებით რეალიზაციისათვის მადლობა მოახსენა აჭარის მთავრობას და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გოგორიშვილმა წარმოადგინა  საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის წევრის მირზა დავითაიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე»
პარლამენტთან გამოსამშვიდობებელი სიტყვით გამოვიდა თავად მირზა დავითაია.
.გოგორიშვილმა ასევე, წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ» III მოსმენით
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა განუხილავად დარჩენილი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-10 პუნქტი და მე-2 მუხლი. ხოლო, შემდეგ თავად საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»  III მოსმენით
რედაქციული შენიშვნები გამოთქვეს: .ბუცხრიკიძემ, .თორდიამ, .ვეფხვაძემ.
.კუბლაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა .ჩახვაძემ.
მომხსენებელმა II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტის  «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის განუხილავად დარჩენილი პირველი მუხლის მე-18 პუნქტი და მე-2 მუხლი.
შენიშვნა გამოთქვა .თორდიამ.
.კუბლაშვილმა III მოსმენით გამოიტანა დანარჩენი გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის პირველი მუხლი, (II მოსმენა), «პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე.
.ხუხუნაიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვავე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნა გამოთქვა თორდიამ.
მომხსენებელმა III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და დისციპლინური სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოებში საქმეთა განაწილებისა და უფლებამოსილების სხვა მოსამართლისათვის დაკისრების წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით.
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ   პარლამენტს   ასევე,  III  მოსმენისათვის  წარუდგინა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით.
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა კანონპროექტთა პაკეტი: «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «მავნე ორგანიზმებისაგან მცენარეთა დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ვეტერინარიის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე».
.კუკავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე» (.ძაგნიძეშენიშვნა), «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ღვალაძემ  პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» III მოსმენით.
.თორდიამ   III   მოსმენით  წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ფრუიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ფრუიძემ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.წურწუმიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სასაქონლო ბირჟებისა და საბირჟო ვაჭრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.სისაურმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.დეკანოიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» (.თორდიაშენიშვნა) და «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.კერვალიშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა მის მიერ ინიცირებული საქართველოს კანონის პროექტი «ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს შრომის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ».
.ბეჟუაშვილმა (საქართველოს საგარეო დაზვერვის სპეციალური სამსახურის უფროსი) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ ინიცირებული საქართველოს კანონის პროექტი «სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .თარგამაძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდა .გელაშვილი.
ფრაქციის სახელით კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ლალიაშვილი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა.თარგამაძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ბეჟუაშვილი.
მანვე ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს დაზვერვის სამსახურის შესახებ», «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ», «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამშობლოს დაცვისას დაღუპულთა და ომის შემდეგ გარდაცვლილ მეომართა ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებების შეტანის შესახებ».
.იმნაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გარემოს დაცვის სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ოჩიაურმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ                        .დეკანოიძე, .ძაგნიძე.
.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის 2009 წლის ანგარიშგების, მომავალი თაობების ფონდისა და სტაბილური განვითარების ფონდის 2009 წლის ანგარიშგების გარე აუდიტის დანიშვნის თაობაზე»
.დეკანოიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარმოუდგინა «იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოსა და საქართველოს შორის აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის შესახებ» სასესხო ხელშეკრულება.
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ბობოხიძემ.
.დეკანოიძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება «საქართველოს მთავრობასა და იაპონიის მთავრობას შორის ნოტების გაცვლის გზით დადებული აღმოსავლეთ-დასავლეთის ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის გაუმჯობესების პროექტის დაფინანსებასთან დაკავშირებით»
.მელიქიშვილმა პარლამენტს გააცნო  «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის შედეგები.
მას შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .ვეფხვაძემ.
.დეკანოიძემ კი პარლამენტს I მოსმენით წარუდგინა თავად საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ვეფხვაძემ, .ბუცხრიკიძემ, .ჩახვაძემ.
განმარტებებით გამოვიდნენ .მელიქიშვილი და .ბალავაძე.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ .ჩახვაძე და .კუბლაშვილი.
უმცირესობის სახელით.თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით.ცისკარიშვილი და .მელიქიშვილი (დრო გაიყვეს)
საკითხების განხილვა დასრულდა. გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შევენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 105
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის წევრის მირზა დავითაიასათვის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე»