რეგისტრაცია – 109                        მომხრე – 89
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 109                        მომხრე – 90
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
«ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-10 პუნქტი და მე-2 მუხლი,  II მოსმენა
რეგისტრაცია – 109                        მომხრე – 96
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»  III მოსმენა
რეგისტრაცია – 109                        მომხრე – 93
საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»      III მოსმენა
რეგისტრაცია – 109                        მომხრე – 86
«საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის პირველი მუხლის მე-18 პუნქტი და მე-2 მუხლი, II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 87
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 85
საქართველოს კანონის პროექტი «არქიტექტურულ-სამშენებლო საქმიანობაზე სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 88
საქართველოს კანონის პროექტი «სივრცითი მოწყობისა და ქალაქთმშენებლობის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 85
«პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის პირველი მუხლი, II მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 90
საქართველოს კანონის პროექტი «პირდაპირი სახელმწიფო მმართველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
«საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის მე-11, მე-19, 27-, 35-, 38-, 42- და 46- პუნქტები  II მოსმენა
კენჭისყრის წინ განმარტებებით გამოვიდნენ .კუბლაშვილი და .ბაღათურია.
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 96
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 98
«საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტის მე-4 პუნქტი II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის - თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»         III მოსმენა
რეგისტრაცია – 110                        მომხრე – 89
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს და სრულიად საქართველოს მიულოცა დამდეგი შობა-ახალი წელი.
რიგგარეშე სესია დაიხურა საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნით.