15 იანვრის რიგგარეშე სესიის
პლენარული სხდომის ოქმი N86
სხდომას თავმჯდომარეობდა – მიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ზ.დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),
დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), ა.დემეტრაშვილი («საქართველოს კონსტიტუ- ციაში დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო - სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის თავმჯდომარე), ცესკოს წევრობის კანდიდატები.
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი (ხელვაჩაურის რაიონის სოფელ გონიოში, ყოფილ სამხედრო ბაზაზე ნაპოვნი ასაფეთქებელი მოწყობილობის აფეთქებისას მომხდარი ტრაგედიის თაობაზე, ასევე საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან თანამშრომლების დათხოვნის შესახებ), მ.მაჭავარიანი (მწუხარება გამოხატა აღნიშნული ტრაგედიის გამო და დაავალა საორგანიზაციო დეპარტამენტს საოქმო ამონაწერის გადაგზავნა ყველა იმ სტრუქტურული ერთეულისთვის, რომლის ვალდებულებაც უსაფრთხოების დაცვაა), ჯ.ბაღათურია (გონიოში მომხდარი ტრაგედიის თაობაზე ასევე, პრესისა და მედიის თავისუფლების ხარისხზე და «სახალხო ბანკის» მიერ პენსიონერებისათვის უსამართლოდ ჩამოჭრილ საპროცენტო განაკვეთებზე), მ.მაჭავარიანი (კომენტარი) ლ.ვეფხვაძე (საზოგადოებრივი მაუწყებლის და კერძოდ, რადიომაუწყებლის პრობლემებზე), მ.ანიკაშვილი (ეკონომიკისა და ჯანდაცვის მინისტრებს მიმართა შეკითხვით ჰოსპიტალურ სექტორში არსებულ პრობლემებთან დაკავშირებით), მ.მაჭავარიანი (კომენტარი), გ.თორთლაძე («ბლოკ-ჯორჯიას» მიერ დაპირებული საბანკო გარანტიების დათქმული ვადისთვის კვლავ, არ წარმოდგენის თაობაზე), მ.მაჭავარიანი (საოქმო ამონაწერის გადაგზავნის დავალება საორგანიზაციო დეპარტამენტს).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ა.დემეტრაშვილმა პარლამენტს მოახსენა «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო - სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის მიერ ჩატარებული მუშაობის შედეგების თაობაზე, ხოლო შემდეგ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ»
ასევე, აღნიშნულ კანონპროექტზე ისაუბრა ზ.დეკანოიძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდა ლ.თორდია.
ლ.თორდიამ გამარტივებული წესით, ერთი მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.დეკანოიძემ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრის სამ ვაკანტურ თანამდებობაზე ასარჩევად წარმოადგნა კანდიდატები.
პირველ ვაკანტურ თანამდებობაზე: თამაზ შარმანაშვილი, ზურაბ ლომსაძე;
მეორე ვაკანტურ თანამდებობაზე: ზაალ ზაალიშვილი, გიზო მჭედლიძე;
მესამე ვაკანტურ თანამდებობაზე: კონსტანტინე კირვალიძე, მევლუდ კუხიანიძე.
ჯ.ბაღათურია განცხადებით გამოვიდა პროცედურაზე და პროტესტის ნიშნად დატოვა დარბაზი.
გ.ხუროშვილმა წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტი «ავტომოტოტრანსპორტის მფლობელთა სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად გამოცხადების თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და მ.ანიკაშვილმა.
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა უპასუხა შეკითხვებს.
დაზუსტებისთვის გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შემოსავლების სამსახურის შესახებ»
მას შეკითხვებით მიმართეს: გ.ცაგარეიშვილმა, პ.კუბლაშვილმა, ხ.გოგორიშვილმა.
დაზუსტებისთვის გამოვიდა გ.ცაგარეიშვილი.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი, ხ.გოგორიშვილი, ო.თოიძე.
ფრაქციის სახელით აღნიშნულ კანონპროექტზე სიტყვით გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა პ.კუბლაშვილი.
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ».
შეკითხვები არ დასმულა. შენიშვნა გამოთქვა გ.გოდაბრელიძემ.
ა.მინაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340-IIს დადგენილებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე». ცვლილება გამოიწვია პ.დავითაიას სახელმწიფო მინისტრად დანიშვნამ.
სხდომა განახლდა 1615 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ – ზ.დეკანოიძე, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრობის კანდიდატები.
სხდომა გაგრძელდა საკითხების განხილვით. ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეობის კანდიდატები (ლ.თარხნიშვილი, ო.სიჭინავა, ზ.ხარატიშვილი) და დარბაზს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
მომხსენებელს ლ.თარხნიშვილის კანდიდატურასთან დაკავშირებით შეკითხვით მიმართა ლ.ვეფხვაძემ.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: პ.დავითაია, გ.ჩახვაძე, გ.თორთლაძე, გ.ცაგარეიშვილი, მ.მაჭავარიანი (კომენტარი)
ფრაქციის სახელით გამოვიდნენ ლ.ვეფხვაძე და გ.თორთლაძე.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდნენ პ.კუბლაშვილი და გ.გაბაშვილი (დრო გაიყვეს).
სიტყვით გამოსვლის სურვილი გამოთქვა ცსკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატმა ლ.თარხნიშვილმა. მან პარლამენტის წევრებს შესთავაზა ხმა არ მიეცათ მისი კანდიდატურისთვის, რადგან მიუღებლად მიიჩნია ამ ფორმაციის ცსკოს თავმჯდომარეობა.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 98
საქართველოს კანონის პროექტი «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» (გამარტივებული წესით - ერთი მოსმენით)