სხდომას თავმჯდომარეობდაგიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                          .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ჭოლაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე)
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .გორდულაძე (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული ხელშეკრულებების და კანონპროექტის «საქართველოს  სახელმწიფო  ჯილდოების  დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» I მოსმენით განხილვა), .ხაბაზი (ითხოვა დღის წესრიგში .ქავთარაძის აზერბაიჯანში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნის საკითხის დამატება), .ხუროშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული საკითხების დამატება).
ხელის აწევით, დამატებების გათვალისწინებით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ცაგარეიშვილი (საქართელოს შს მინისტრის, .მერაბიშვილის გაზეთ «კომერსანტისათვის» მიცემული ინტერვიუს თაობაზე), .ჩახვაძე (ჰოსპიტალური სექტორის რეფორმის პრობლემების შესახებ), წერეთელი (განმარტება), .ლორთქიფანიძე (პატიმრების სააღდგომო შეწყალებასთან დაკავშირებული ექსცესების თაობაზე), .თარგამაძეკომერსანტ ვლასტის» პუბლიკაციაზე  .მერაბიშვილის ინტერვიუსთან დაკავშირებით, ასევე, ჯანდაცვის სფეროში არსებული პრობლემების შესახებ),  .წერეთელი (კომენტარი), .ბაღათურია (კვლავ საქართველოს შს მინისტრის ინტერვიუსა და «ლიბერტი ბანკის» მიერ პენსიონერებისათვის ოვერდრაფტით სარგებლობის შემთხვევაში მაღალი საპროცენტო განაკვეთის დაწესების თაობაზე), .წერეთელი (განმარტება), .თორდია (.მერაბიშვილის ინტერვიუსთან დაკავშირებით ოპოზიციის წარმომადგენლების მიერ გამოთქმული შენიშვნების თაობაზე), .თოიძე (ჯანდაცვის რეფორმის მიმდინარეობის საკითხებზე), .ცისკარიშვილი (კომენტარი საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლების მიერ გაკეთებული განცხადებების თაობაზე), .ხუროშვილი (განმარტება 100 საავადმყოფოს პროექტთან დაკავშირებით).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გორდულაძემ პარლამენტს წარუდგინა ელჩობის კანდიდატები: გიორგი ჯანჯღავა  ირანისა და პაკისტანის ისლამურ რესპუბლიკებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად, ნიკოლოზ ნათბილაძე  ესპანეთის სამეფოში და ანდორის სათავადოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად,  დავით კერესელიძე  დანიისა და ნორვეგიის სამეფოში და ისლანდიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად,  გიორგი გორგილაძე შვეიცარიის კონფედერაციაში, ლიხტენშტეინის სამთავროში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად, ჟენევაში გაეროს განყოფილებასა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად და ირაკლი ქავთარაძე აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად.
ელჩების კანდიდატურებთან დაკავშირაბით ფრაქციის სახელით მხარდაჭერა გამოთქვა .ლალიაშვილმა.
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენით, პუნქტობრივად წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.ქავთარაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» პუნქტობრივი განხილვით.
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
კანონპროექტზე მოსაზრებებით გამოვიდა .ლორთქიფანიძე.
განმარტებით და დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა მომხსენებელი.
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა ასევე, წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით.
მან ასევე, II მოსმენით, თავების მიხედვით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიზაინის შესახებ» და მისი თანმდევი კანონპროექტები: «საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ» პუნქტობრივი განხილვით.
.თორდიამ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის  საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები «აივ ინფექცია/შიდსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ ასევე, II მოსმენისათვის პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.მაჭავარიანმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გრანტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
.გორდულაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პრეზიდენტის მიერ მოტივირებული შენიშვნებით დაბრუნებული (31.03.2010. ¹1/82) კანონპროექტები: «ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ჭოლაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს მთავრობასა და გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის მსოფლიო სასურსათო პროგრამას (FP) შორის ძირითადი ხელშეკრულება»
.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა  «საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2010 წლის 17 მარტს ხელმოწერილი «სასესხო ხელშეკრულება (შავი ზღვის ელექტროგადამცემი ხაზი
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ხელმოწერილი ფინანსური ხელშეკრულება (მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზების პროექტი
სხდომა განახლდა 1613 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ   .გორდულაძე, .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), .ძიმცეიშვილი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
.ქავთარაძემ მეგობრობის ჯგუფების შემადგენლობაში ცვლილებებთან დაკავშირებით წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებ» საქართველოს პარლამენტის  2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340-II დადგენილებაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: ,,გარემოს დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის  შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», იარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების თაობაზე»
.ძიმცეიშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
რაც შეეხება მესამე გამომდინარე კანონპროექტს «საქართველოს თავდაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» დარჩა განუხილავი, ინიციატორებმა მოითხოვეს მისი უკან გაწვევა.
.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი   «საქართველოს  სახელმწიფო  ჯილდოების  დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნებით გამოვიდა .გოგორიშვილი.
.გორდულაძემ ითხოვა დღის წესრიგში საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) დანიშვნაზე საქართველოს პრეზიდენტისათვის თანხმობის მიცემის საკითხი დამატება, რაზეც მიიღო პარლამენტის თანხმობა.
მან ერთ ვაკანტურ ადგილზე წარმოადგინა სამი კანდიდატურა: მამუკა ფაჩუაშვილი, მიხეილ აიდინოვი, არჩილ ბუბუტეიშვილი.
.გორდულაძემ პარლამენტს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
.ძიმცეიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს თავდაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» I მოსმენა
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს კანონის პროექტი ,,სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
ამით განხილვის პროცედურები დასრულდა, კენჭისყრებამდე გამოცხადდა შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 80
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «გიორგი ჯანჯღავას  ირანისა და პაკისტანის ისლამურ რესპუბლიკებში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 80                         მომხრე – 74
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «ნიკოლოზ ნათბილაძის  ესპანეთის სამეფოში და ანდორის სათავადოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 80                         მომხრე – 75
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «დავით კერესელიძის  დანიისა და ნორვეგიის სამეფოში და ისლანდიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 81                         მომხრე – 74
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «გიორგი გორგილაძის შვეიცარიის კონფედერაციაში, ლიხტენშტეინის სამთავროში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად, ჟენევაში გაეროს განყოფილებასა და სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან საქართველოს მუდმივ წარმომადგენლად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 85                         მომხრე – 73
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «ირაკლი ქავთარაძის აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დანიშვნაზე თანხმობის მიცემის შესახებ»
საქართველოს კანონის პროექტი «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 86                         მომხრე – 65
საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 86                         მომხრე – 71
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»         II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»        I მოსმენა
რეგისტრაცია – 86                         მომხრე – 70
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა