რეგისტრაცია გაიარა – 74 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 91
სხდომის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პრეზიდენტის 2010 წლის 25 ივნისის ¹575 განკარგულება საქართველოს კონსტიტუციის 61-ე მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად, 2010 წლის 28 ივნისის 16 საათიდან საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სესიის მოწვევის შესახებ.
რიგგარეშე სესია გაიხსნა საქართველოს ჰიმნით.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია (მოითხოვა დღის წესრიგში «სამთავრობო სათის» შეტანა და მასზე ფინანსთა მინისტრის მოწვევა, ასევე, სახალხო დამცველის ანგარიშის რიგგარეშე სესიაზე მოსმენა), დ.ბაქრაძე (განმარტება), გ.არსენიშვილი (განმარტება სახალხო დამცველის ანგარიშთან დაკავშირებით), გ.ხუროშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში «საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ» კანონპროექტის დამატება და დაჩქარებული წესით განხილვა)
დამატების გათვალისწინებით, ხელის აწევით კენჭი ეყარა წარმოდგენილ დღის წესრიგს.
განცხადებებით გამოვიდნენ: მ.ანიკაშვილი (ჰოსპიტალური სექტორის ახალი რეფორმის შესახებ), გ.წერეთელი (განმარტება მ.ანიკაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), დ.ბაქრაძე (დაავალა ჯანდაცვის კომიტეტს აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით ღია საკომიტეტო მოსმენის ჩატარება), მ.მაჭავარიანი (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაში საქართველოს დელეგაციის მონაწილეობის შედეგების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ჯ.ბაღათურია (ტელეკომპანია «კავკასიაში» მომხდარი ინციდენტის თაობაზე), პ.ცისკარიშვილი (სტრასბურგში საქართველოს საელჩოსა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ნაყოფიერი მუშაობის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: მ.ანიკაშვილმა, პ.დავითაიამ, დ.ლორთქიფანიძემ, გ.ჩახვაძემ, გ.ასანიძემ, რ.სამყურაშვილმა.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: მ.ანიკაშვილი, გ.წერეთელი, რ.მაისურაძე, გ.ჩახვაძე.
ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა პ.ცისკარიშვილი.
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ა.ბობოხიძემ ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული „ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების
შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» I მოსმენით განხილვის დამატება.
აღნიშნული კანონპროექტი წარმოადგინა ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ნ.მიქელქძემ.
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება «საქართველოს მთავრობასა და ისრაელის სახელმწიფოს მთავრობას შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ»
მანვე ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს მთავრობასა და ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» შეთანხმება და შეთანხმების ოქმი»
ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
დ.ჯალაღანიამ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს მთავრობასა და ნორვეგიის სამეფოს მთავრობას შორის საქართველოში კანონის უზენაესობის განმტკიცების საქმეში მონაწილე ნორვეგიული პერსონალის, როგორც საქართველოში კანონის უზენაესობის საკითხებზე ნორვეგიის მრჩეველთა მისიის (NORLAG)
წევრების, სტატუსის შესახებ» შეთანხმების მოქმედების გაგრძელების თაობაზე» ნოტების გაცვლის გზით დადებული შეთანხმება»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.არსენიშვილმა.
დ.ჯალაღანიამ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის დამფუძნებელი შეთანხმება და სტატუტი»
ზ.გოგავამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «ოპერაცია «აქტიური ძალისხმევის» განხორციელებაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების _ საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მონაწილეობის თაობაზე» საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ნეაპოლის საზღვაო ძალების გაერთიანებული სარდლობის შტაბს შორის ხელმოწერილი ურთიერთგაგების ტაქტიკური მემორანდუმი»
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ სატყეო სააგენტოს შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს «წითელი ნუსხისა» და «წითელი წიგნის» შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «ცხოველთა სამყაროს შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ (საქპატენტის გენერალური დირექტორი) III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სასაქონლო ნიშნების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ»
ი.ღვალაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი «დიზაინის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ლ.გოცირიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საავტომობილო გზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
შეკითხვები არ დასმულა. დ.ბაქრაძე (კომენტარი)
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», მუხლობრივად.
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
თ.წურწუმიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ვ.ბალავაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», მუხლობრივი განხილვით.
ა.ცინცაძემ (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
დ.დარჩიაშვილმა II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «რეკლამის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ე.მაკარაძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ» («იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონის პროექტიდან გამომდინარე)
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «პატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ.
კ.ანჯაფარიძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ ითხოვა ზოგიერთი პუნქტის ფორმულირებისათვის დამატებითი კონსულტაციები, რაზეც მიიღო მომხსენებლის თანხმობა.
შემდეგ, ლ.თორდიამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს შექმნის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვა დასრულდა. ხელის აწევით პარლამენტის წევრებმა თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
დრო გაგრძელდა კენჭისყრების დასრულებამდე.
გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 91
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» I მოსმენა
მომხრე – 82 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობასა და ნორვეგიის სამეფოს მთავრობას შორის საქართველოში კანონის უზენაესობის განმტკიცების საქმეში მონაწილე ნორვეგიული პერსონალის, როგორც საქართველოში კანონის უზენაესობის საკითხებზე ნორვეგიის მრჩეველთა მისიის (NORLAG)
წევრების, სტატუსის შესახებ» შეთანხმების მოქმედების გაგრძელების თაობაზე» ნოტების გაცვლის გზით დადებული შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე»
მომხრე – 86 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «ევროპის საჯარო სამართლის ორგანიზაციის დამფუძნებელი შეთანხმების და სტატუტის» რატიფიცირების თაობაზე»
მომხრე – 89 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «ოპერაცია «აქტიური ძალისხმევის» განხორციელებაში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულების _ საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მონაწილეობის თაობაზე» საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ნეაპოლის საზღვაო ძალების გაერთიანებული სარდლობის შტაბს შორის ხელმოწერილი ურთიერთგაგების ტაქტიკური მემორანდუმის რატიფიცირების თაობაზე»
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობასა და ისრაელის სახელმწიფოს მთავრობას შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» შეთანხმების და შეთანხმების ოქმის რატიფიცირების თაობაზე»
მომხრე – 88 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს მთავრობასა და ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» შეთანხმების და შეთანხმების ოქმის რატიფიცირების თაობაზე»
საქართველოს კანონის პროექტი «სასაქონლო ნიშნების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საავტომობილო გზების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
მომხრე – 83 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
მომხრე – 85 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ» III მოსმენა
მომხრე – 87 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა
მომხრე – 91 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ» II მოსმენა
მომხრე – 90 წინააღმდეგი _ 0
საქართველოს კანონის პროექტი «ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა