12 თებერვლის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ  _                      .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),    .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .ზოდელავა (მთავარი პროკურორი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), «საქსტატის» საბჭოს წევრობის კანდიდატები, .სულაბერიძე (საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 84 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
ხელის აწევით, დამტკიცდა დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ:  .ანიკაშვილი (სტეფანწმინდის მოსახლეობისათვის ელექტროენერგიის მიწოდების შეწყვეტის თაობაზე),  .ახვლედიანი (რეგიონებში სოციალური და ეკონომიური პრობლემების თაობაზე), .ბაღათურია (ითხოვა დევნილების პრობლემებთან დაკავშირებით ანტიკრიზისული საბჭოს სხდომის მოწვევა), .მელაძე (განმარტება .ანიკაშვილის განცხადების თაობაზე), .სანებლიძე (კომენტარი .ახვლედიანის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .მაჭავარიანი (კომენტარები).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გოგორიშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის გამოკლებული წევრის მირზა დავითაიას ადგილმონაცვლის ელენე ჯავახაძის კანდიდატურა უფლებამოსილების ცნობისათვის.
კენჭისყრის პროცედურის წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 95
კენჭი ეყარა ელენე ჯავახაძის უფლებამოსილების ცნობას.
რეგისტრაცია – 95                         მომხრე – 88
კენჭისყრის შემდეგ .ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განხილვისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართეს .ბუცხრიკიძემ და .თორდიამ.
.მიქელაძემ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) «საქონლის დროებითი შემოტანის შესახებ» კონვენციასთან საქართველოს მიერთების საკითხი.
.დეკანოიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მაუწყებლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.დეკანოიძემ პარლამენტს წარუდგინა საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატის) საბჭოს წევრობის ხუთ ვაკანტურ ადგილზე ასარჩევად რვა  კანდიდატი: ზაზა ჭელიძე, ვაჟა ნადარეიშვილი, ნოდარ კაპანაძე, გია ჯანდიერი, ამირან ბაბუნაშვილი, მერაბ ხიმშიაშვილი, ვახტანგ მეგრელიშვილი, ქეთევან მარშავა. მან დარბაზს გააცნო კანდიდატების შრომითი ბიოგრაფიები.
კანდიდატთან (.მეგრელიშვილი) დაკავშირებით აზრი გამოთქვა .ჩახვაძემ.
უმრავლესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
.მაჭავარიანი (განმარტება), .წერეთელი (კომენტარი .ჩახვაძის განცხადებასთან დაკავშირებით)
.მამაცაშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ხინიკაძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ»
.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ოკუპირებული ტერიტორიების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» (1-ლი მუხლის 1-ლი და მე-6 პუნქტების გარეშე)
.ჩახვაძის მოსაზრების თაობაზე განმარტებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.ზოდელავამ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით, პუნქტობრივად წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტები «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» და «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ზოდელავამ პარლამენტს ასევე, II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ»
კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
.ძაგნიძემ II მოსმენისათვის, თავების მიხედვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის კოდექსი»
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .თაქთაქიშვილი და .არსენიშვილი.
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა .წერეთელმა.
ცალკეული დეპუტატებიდან კოდექსთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
.ძაგნიძემ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა კოდექსიდან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საპარლამენტო ფრაქციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «პროკურატურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს პარლამენტის წევრის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «პაციენტის უფლებების  შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების  შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების  შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს  საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოსთან საქართველოს თანამშრომლობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «მშენებლობის ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო პენსიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,სახალხო დამცველის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «პოლიციის შესახებ» საქართველოს კანონში  ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ»  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში» ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,ნოტარიატის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,სპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ადამიანის იმუნოდეფიციტის ვირუსით ინფექციის (შიდსის) პროფილაქტიკის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «რეფერენდუმის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საბიბლიოთეკო საქმის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საგანმანათლებლო და სააღმზრდელო დაწესებულებების  საქმიანობის ლიცენზირების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ»  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
სხდომას ესწრებოდნენ   .ხუროშვილი, «საქსტატის» საბჭოს წევრობის კანდიდატები.
.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შემოსავლების სამსახურის შესახებ»
მას მოსაზრებით და შეკითხვებით მიმართეს .მაჭავარიანმა და .გოგორიშვილმა.
მოსაზრებით და განმარტებით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდა .ჩახვაძე.
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები პუნქტობრივი განხილვით: საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» (.გოდაბრელიძეშენიშვნა), «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.ლეჟავამ (მმართველობისა და ეკონომიკურ საკითხებში საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მრჩეველთა ჯგუფის (სამსახური) უფროსიპრემიერ-მინისტრის მთავარი მრჩეველი) პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ» მუხლობრივი განხილვით. (30- მუხლის გარეშე)
მომხსენებელს შენიშვნებით და შეკითხვებით მიმართეს: .თორდიამ, .კენჭოშვილმა, .ჩახვაძემ.
.ლეჟავამ ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» შენიშვნების გათვალისწინებით.
მანვე წარმოადგინა გამომდინარე კანონოპროექტები «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» II მოსმენით.
.ლეჟავამ კვლავ II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მას შეკითხვით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ.
განხილვების დასრულების შემდეგ, კენჭისყრის პროცედურამდე გამოცხადდა 5-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 103 ,   კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»         III მოსმენა
რეგისტრაცია – 104                         მომხრე – 97
საქართველოს კანონის პროექტი «სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 104                         მომხრე – 94
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოში თამბაქოს კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა