სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),   .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .კალანდაძე (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 96 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .გაბაშვილი (ითხოვა მომავალი სხდომის დღის წესრიგში საქართველოს კანონის პროექტისეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენით ჩასმა)
რეგლამენტის თანახმად განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (გააპროტესტაელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებკანონში შეტანილი დამატება, რომლის მიხედვითაც დენის, წყლისა და დასუფთავების გადასახადებიდან ერთ-ერთის გადაუხდელობის შემთხვევაში აბონენტს უწყდება სამივე მომსახურება. მან ასევე, უარყოფითად შეაფასა მეთორმეტე კლასელებისათვის საატესტაციო გამოცდების დანიშვნა), L.ვეფხვაძე (მიმართა პარლამენტის თავმჯდომარეს საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით მის მიერ შემოთავაზებული ინიციატივის განხორციელების დაჩქარება), .ბაქრაძე (განმარტება), .ახვლედიანი (ტრანსპორტთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (მოითხოვა პარლამენტის მონიტორინგის ჯგუფის შესვლა ტუბერკულოზით დაავადებულ მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებებში და გლდანის ¹8 საგამოძიებო იზოლატორში. მოითხოვა სახალხო დამცველისგან ამ დაწესებულებებში არსებული ვითარების შესწავლა), .გაბაშვილი (.ბაღათურიას განცხადების საპასუხოდ ვრცლად განმარტა დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეთათვის გამოცდების ჩატარების წესები), .არსენიშვილი (განმარტება .ლორთქიფანიძის განცხადებაზე), .ცაგარეიშვილი (მიმდინარე წლის გაზრდილი ბიუჯეტიდან თანხების არამიზნობრივად განაწილების თაობაზე), .ჩახვაძე (გამოთქვა ეროვნულ-დემოკრატების მოსაზრება გამოსაშვები კლასების გამოცდებთან და კომუნალური მომსახურების ერთიანი ადმინისტრირების თაობაზე), .ბაღათურია (დაზუსტება).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ვეფხვაძემ.
.კალანდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაკონსულო ფუნქციების შესახებ ევროპული კონვენცია
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინალტოლვილთა დაცვასთან დაკავშირებით საკონსულო ფუნქციების შესახებევროპული კონვენციის ოქმი
.გოდაბრელიძემ პარლამენტს წარუდგინა უკვე I მოსმენით განხილული, მაგრამ აღნიშნული დროისთვის უკვე აქტუალობადაკარგული საკუთარი ინიციატივა - ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”. მან განმარტა კანონპროექტის შემდგომი განხილვის მიზანშეუწონლობა და ითხოვა პარლამენტისგან მისი და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტის სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზეგამოთხოვა.
.ხუროშვილმაც პარლამენტს ასევე, წარუდგინა უკვე II მოსმენით განხილული, მაგრამ აღნიშნული დროისთვის აქტუალობადაკარგული მთავრობის ინიციატივა - “საქონლის დეკლარირების მოსაკრებლების შესახებ. მან განმარტა კანონპროექტის შემდგომი განხილვის მიზანშეუწონლობა და ითხოვა პარლამენტისგან მისი გამოთხოვა.
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .ვეფხვაძემ.
განმარტებებით და თანამოხსენებით გამოვიდა .მელიქიშვილი.