საქართველოს პარლამენტის 2010 წლის
9 ნოემბრის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1215სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ნ.კალანდაძე (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 96 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა გ.გაბაშვილი (ითხოვა მომავალი სხდომის დღის წესრიგში საქართველოს კანონის პროექტის “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” III მოსმენით ჩასმა)
ხელის აწევით, დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
რეგლამენტის თანახმად განცხადებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (გააპროტესტა “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” კანონში შეტანილი დამატება, რომლის მიხედვითაც დენის, წყლისა და დასუფთავების გადასახადებიდან ერთ-ერთის გადაუხდელობის შემთხვევაში აბონენტს უწყდება სამივე მომსახურება. მან ასევე, უარყოფითად შეაფასა მეთორმეტე კლასელებისათვის საატესტაციო გამოცდების დანიშვნა), Lლ.ვეფხვაძე (მიმართა პარლამენტის თავმჯდომარეს საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით მის მიერ შემოთავაზებული ინიციატივის განხორციელების დაჩქარება), დ.ბაქრაძე (განმარტება), გ.ახვლედიანი (ტრანსპორტთან დაკავშირებული პრობლემების თაობაზე), დ.ლორთქიფანიძე (მოითხოვა პარლამენტის მონიტორინგის ჯგუფის შესვლა ტუბერკულოზით დაავადებულ მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებებში და გლდანის ¹8 საგამოძიებო იზოლატორში. მოითხოვა სახალხო დამცველისგან ამ დაწესებულებებში არსებული ვითარების შესწავლა), გ.გაბაშვილი (ჯ.ბაღათურიას განცხადების საპასუხოდ ვრცლად განმარტა დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეთათვის გამოცდების ჩატარების წესები), გ.არსენიშვილი (განმარტება დ.ლორთქიფანიძის განცხადებაზე), გ.ცაგარეიშვილი (მიმდინარე წლის გაზრდილი ბიუჯეტიდან თანხების არამიზნობრივად განაწილების თაობაზე), გ.ჩახვაძე (გამოთქვა ეროვნულ-დემოკრატების მოსაზრება გამოსაშვები კლასების გამოცდებთან და კომუნალური მომსახურების ერთიანი ადმინისტრირების თაობაზე), ჯ.ბაღათურია (დაზუსტება).
განცხადებების დასრულების შემდეგ პ.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს წევრი) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ლ.ვეფხვაძემ.
ნ.კალანდაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საკონსულო ფუნქციების შესახებ ევროპული კონვენცია”
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “ლტოლვილთა დაცვასთან დაკავშირებით საკონსულო ფუნქციების შესახებ” ევროპული კონვენციის ოქმი”
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს წარუდგინა უკვე I მოსმენით განხილული, მაგრამ აღნიშნული დროისთვის უკვე აქტუალობადაკარგული საკუთარი ინიციატივა - “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”. მან განმარტა კანონპროექტის შემდგომი განხილვის მიზანშეუწონლობა და ითხოვა პარლამენტისგან მისი და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტის “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” გამოთხოვა.
გ.ხუროშვილმაც პარლამენტს ასევე, წარუდგინა უკვე II მოსმენით განხილული, მაგრამ აღნიშნული დროისთვის აქტუალობადაკარგული მთავრობის ინიციატივა - “საქონლის დეკლარირების მოსაკრებლების შესახებ”. მან განმარტა კანონპროექტის შემდგომი განხილვის მიზანშეუწონლობა და ითხოვა პარლამენტისგან მისი გამოთხოვა.
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და ლ.ვეფხვაძემ.
მომხსენებელმა უპასუხა შეკითხვებს.
განმარტებებით და თანამოხსენებით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.