სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.ხაჩიძე (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი), პ.პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), ა.ცინცაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე), ა.ურუშაძე (ჯანდაცვის მინისტრი).
რეგისტრაცია გაიარა – 81 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით. ლ.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: ი.კენჭოშვილმა, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ჩახვაძემ, გ.ახვლედიანმა, გ.წერეთელმა, ჯ.ბაღათურიამ, გ.ცაგარეიშვილმა, პ.ცისკარიშვილმა
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთეთელმა.
დეპუტატებმა თანხმობა განაცხადეს საკითხის ამოწურვამდე სხდომის გაგრძელებაზე.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, ლ.ვეფხვაძე, გ.ახვლედიანი, გ.ცაგარეიშვილი
ფინანსთა მინისტრმა დააზუსტა პასუხები.
პარლამენტის წევრების ინტერესებიდან გამომდინარე ბიუჯეტთან დაკავშირებით მოხსენებით გამოვიდა ჯანდაცვის მინისტრი ა.ურუშაძე.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ჯ.ბაღათურიამ, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ახვლედიანმა, გ.ცაგარეიშვილმა
თანამოხსენებით გამოვიდა საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი ა.მესტვირიშვილი.
საქართველოს კონტროლის პალატის სახელით გამოვიდა თავმჯდომარის პირველი მოადგილე შ.თარხნიშვილი.
ჯანდაცვის კომიტეტის სახელით – ო.თოიძე, განათლების კომიტეტის სახელით – გ.გაბაშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ ჯ.ბაღათურია და გ.ცაგარეიშვილი.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: გ.ახვლედიანი, გ.ჩახვაძე, ზ.მელიქიშვილი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა პეტრე ცისკარიშვილი.
ამით სახელმწიფო ბიუჯეტზე მსჯელობა დასრულდა.
პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა ბიუჯეტიდან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.გამცემლიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “წიაღის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებით გამოვიდა ბ.ბუცხრიკიძე.
ლ.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და “ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
შეკითხვები არ დასმულა. მოსაზრება გამოთქვა ბ.ბუცხრიკიძემ.
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ პარლამენტს ასევე, I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ბ.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის თაობაზე”
მანვე დეპუტატებს წინასწარვე გააცნო საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის თაობაზე”
ო.თოიძემ პარლამენტს I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ბ.ბუცხრიკიძემ, გ.ხუროშვილმა, გ.თევდორაძემ.
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.
კ.კუკულავამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2009 წლის საშემოდგომო და 2010 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში
პარლამენტმა ცნობად მიიღო წარმოდგენილი ანგარიში.