სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),   .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხაჩიძე (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი), .პეტრიაშვილი (ფინანსთა მინისტრის პირველი მოადგილე), .ცინცაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე), .ურუშაძე (ჯანდაცვის მინისტრი).
რეგისტრაცია გაიარა – 81 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
სხდომა დაიწყო საკითხების განხილვით. .თორდიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი  საქართველოს  2011  წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .კენჭოშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ჩახვაძემ, .ახვლედიანმა, .წერეთელმა, .ბაღათურიამ, .ცაგარეიშვილმა, .ცისკარიშვილმა
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა გიორგი წერეთეთელმა.
დეპუტატებმა თანხმობა განაცხადეს საკითხის ამოწურვამდე სხდომის გაგრძელებაზე.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ჩახვაძე, .ვეფხვაძე, .ახვლედიანი, .ცაგარეიშვილი
ფინანსთა მინისტრმა დააზუსტა პასუხები.
პარლამენტის წევრების ინტერესებიდან გამომდინარე ბიუჯეტთან დაკავშირებით მოხსენებით გამოვიდა ჯანდაცვის მინისტრი .ურუშაძე.
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .ახვლედიანმა, .ცაგარეიშვილმა
თანამოხსენებით გამოვიდა საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი .მესტვირიშვილი.
საქართველოს კონტროლის პალატის სახელით გამოვიდა თავმჯდომარის პირველი მოადგილე .თარხნიშვილი.
ჯანდაცვის კომიტეტის სახელით.თოიძე, განათლების კომიტეტის სახელით.გაბაშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ .ბაღათურია და .ცაგარეიშვილი.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .ახვლედიანი, .ჩახვაძე, .მელიქიშვილი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
უმრავლესობის სახელით გამოვიდა პეტრე ცისკარიშვილი.
ამით სახელმწიფო ბიუჯეტზე მსჯელობა დასრულდა.
.პეტრიაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა ბიუჯეტიდან გამომდინარე საქართველოს კანონის  პროექტი  საქართველოს   საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გამცემლიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიწიაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებით გამოვიდა .ბუცხრიკიძე.
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედასაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის შესახებ
.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედაფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
შეკითხვები არ დასმულა. მოსაზრება გამოთქვა .ბუცხრიკიძემ.
.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიგეოდეზიური და კარტოგრაფიული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.თორდიამ პარლამენტს ასევე, I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის თაობაზე
მანვე დეპუტატებს წინასწარვე გააცნო საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შექმნის თაობაზე
.თოიძემ პარლამენტს I მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ბუცხრიკიძემ, .ხუროშვილმა, .თევდორაძემ.
მომხსენებელმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზირებისა და ნებართვების შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”.
.კუკულავამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის მიერ 2009 წლის საშემოდგომო და 2010 წლის საგაზაფხულო სესიების პერიოდში გაწეული საქმიანობის ანგარიში