რეგისტრაცია – 94                         მომხრე – 70
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» II მოსმენა
რეგისტრაცია – 94                         მომხრე – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ»     II მოსმენა
რეგისტრაცია – 94                         მომხრე – 69
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ» II მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-იდან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» II მოსმენა
რეგისტრაცია – 94                         მომხრე – 78
დილის კენჭისყრების დასრულების შემდეგ პარლამენტის თავმჯდომარემ სთხოვა კომიტეტის თავმჯდომარეებს შესვენებაზე კომიტეტების სხდომების ჩატარება და ზემოთ კენჭნაყარი კანონპროექტების III მოსმენებით განხილვა.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (სვანეთში სპეცდანიშნუ- ლების რაზმის მიერ ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებში მონაწილე ოპოზიციის წარმომადგენლების დაკავების და 6 მაისის გიორგობის თარიღის პოლიციის დღედ გამოცხადების მიუღებლობის თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (6 მაისის პოლიციის დღედ გამოცხადების მიზანშეუწონლობის თაობაზე), .თორდია (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა განცხადებების თაობაზე), .არსენიშვილი (კვლავ, 6 მაისის პოლიციის დღედ გამოცხადების შესახებ), .ჩახვაძე (საერო და სასულიერო დღესასწაულების დამთხვევის მიუღებლობის შესახებ ასევე, მიმართა აღმასრულებელ ხელისუფლებას სვანეთში სპეცრაზმის მიერ ჩატარებული ოპერაციის შედეგების გადამოწმება და ინფორმაციის ინტერფრაქციული ჯგუფისთვის მიწოდება), .ბაქრაძე (განმარტება)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ლომიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო პენსიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მიქელაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სისხლის სამართლის სფეროში საერთაშორისო თანამშრომლობის შესახებ»
.ძაგნიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ»
.თოიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
.ძაგნიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: ,,გარემოს დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის  შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», იარაღის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ეროვნული კინემატოგრაფიის სახელმწიფო მხარდაჭერის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი  «საქართველოს ადმინისტრაციულ  სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ანიკაშვილმა.
აზრი გამოთქვა .ერგემლიძემ.
სხდომას ესწრებოდნენ   .გორდულაძე, .მიქელაძე, .ძიმცეიშვილი, .თარხნიშვილი
.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.მიქელაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკს (KF), საქართველოს, წარმოდგენილს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროთი (სესხის მიმღები), და შპს «ენერგოტრანსს» (პროექტის განმახორციელებელი სააგენტო) შორის სასესხო და დაფინანსების (შავი ზღვის ელექტროგადამცემი ქსელის პროექტიხელშეკრულება»
.გოგორიშვილმა III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ»
.ძიმცეიშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.მინაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-იდან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.გორდულაძემ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოების  დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში  დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
დავით ბაქრაძემ პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის თავმჯდომარის თხოვნა უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების თაობაზე. პარლამენტის თავმჯდომარემ შესთავაზა დეპუტატებს ვადის ორი თვით გაგრძელება.
.თარხნიშვილმა პარლამენტს გასაცნობად და დასამტკიცებლად წარუდგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2011 წლის ბიუჯეტის პროექტი
.კუკავამ განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის 2011 წლის ბიუჯეტის პროექტი
მოსაზრება გამოთქვა .ჩახვაძემ. .მელიქიშვილი (განმარტება), .ბაქრაძე (განმარტება)
ამით განხილვები დასრულდა. გამოცხადდა ორწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
რეგისტრაცია გაიარა 92 პარლამენტის წევრმა,   კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ»     III მოსმენა