სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 112 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა ი.გორდულაძე (ითხოვა დღის წესრიგში ს.სამადაშვილის ბელგიის სამეფოში ელჩად დანიშვნის საკითხის დამატება)
ხელის აწევით, ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.ახვლედიანი (ოკუპირებული ტერიტორიების მოსაზღვრე სოფლების მცხოვრებთა პრობლემების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (პატრულის მიერ ტელეკომპანია “თრიალეთის” გენერალური დირექტორის ცემის ფაქტის შესახებ, ასევე, მოითხოვა უშიშროების საბჭოს სხდომის მოწვევა ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებთან უვიზო მიმოსვლის დაწესებასთან დაკავშირებით), მ.ანიკაშვილი (2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის არასრულყოფილებაზე ჯანდაცვის პროგრამებთან დაკავშირებით), ო.თოიძე (განმარტება მ.ანიკაშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე), ჯ.ბაღათურია (სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის პრობლემებზე), გ.წერეთელი (განმარტება), ნ.წიკლაური (საქართველოს პოლიტიკის თაობაზე ჩრდილოეთ კავკასიასთან მიმართებაში), გ.ცაგარეიშვილი (ოზურგეთის ცენტრალურ ბაზრობაზე მოვაჭრეთა პრობლემების თაობაზე), ა.მინაშვილი (კომენტარი), რ.სამყურაშვილი (ისაუბრა იმ დადებით მხარეებზე, რომელიც მოყვება პ.დავითაიასათვის დიასპორის საკითხებში საქართველოს საპატიო წარმომადგენლის დანიშვნის უფლების მინიჭებას), კ.ხაბაზი (გერმანიაში გამართულ გამოფენაში საქართველოს წარმატებულად მონაწილეობის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ დ.ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტის მიღების პროცედურასთან დაკავშირებით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე. მან მოითხოვა კენჭისყრის პროცედურის მომდევნო სხდომისთვის გადატანა. პ.კუბლაშვილი (განმარტება), გ.ახვლედიანი (კონსულტაციების შედეგად მიღწეული შეთანხმებების კანონპროექტში ასახვის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (მოუწოდა პარლამენტს ოპოზიციის მიერ წარმოდგენილი შეთავაზების მიღება).
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ჩ.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ”
შეკიხვები არ დასმულა.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “იძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ჭოღოშვილმა (კულტურის მინისტრის მოადგილე) ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “დიზაინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “სასაქონლო ნიშნების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე, II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.მამაცაშვილმა (გარემოს დაცვის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ხ.გოგორიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და თ.დიასამიძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი, თ.წურწუმია, ე.კვერნაძე.
მანვე, ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე წარუდგინა პარლამენტს სალომე სამადაშვილის კანდიდატურა ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად. ი.გორდულაძემ პარლამენტს გააცნო მისი შრომითი ბიოგრაფია.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა რომან მარსაგიშვილის და ეკატერინე ხერხეულიძის კანდიდატურები საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრებად ასარჩევად
რ.კერვალიშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: ლ.ვეფხვაძემ, კ.სუხიშვილმა, ლ.თორდიამ, გ.ჩივიაშვილმა.
ზ.კუკავამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ”
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მას შეკითხვებით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და ლ.ვეფხვაძემ.
განმარტებით გამოვიდა ლ.თორდია.
ზ.კუკავამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, რუსუდან კერვალიშვილი.
სხდომას ესწრებოდა – ლ.ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე)
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ლ.ბეჟაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საქმიანობის ანგარიში
სხდომის თავმჯდომარეობა გაგრძელა რ.კერვალიშვილმა.
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და ე.კვერნაძემ.
კონტროლის პალატის ანგარიშთან დაკავშირებით ფრაქციის სახელით სიტყვით გამოვიდა გ.ჩახვაძე.
ზ.მელიქიშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საქმიანობის ანგარიშის თაობაზე”
ბ.ბუცხრიკიძემ როგორც, კომისიის თავმჯდომარემ წარმოადგინა საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნა, ხოლო შემდეგ დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2009 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის დასკვნის შესახებ”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე” (ერთი მოსმენით)
მანვე წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” (ერთი მოსმენით)
ნ.მიქელაძემ ასევე, წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” I მოსმენით
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ჩატარდა რეგისტრაცია – 105 კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა