სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),  .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე).
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა .გორდულაძე (ითხოვა დღის წესრიგში .სამადაშვილის ბელგიის სამეფოში ელჩად დანიშვნის საკითხის დამატება)
ხელის აწევით, ზემოთ აღნიშნულის გათვალისწინებით დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ახვლედიანი (ოკუპირებული ტერიტორიების მოსაზღვრე სოფლების მცხოვრებთა პრობლემების თაობაზე), .ვეფხვაძე (პატრულის მიერ ტელეკომპანიათრიალეთისგენერალური დირექტორის ცემის ფაქტის შესახებ, ასევე, მოითხოვა უშიშროების საბჭოს სხდომის მოწვევა ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებთან უვიზო მიმოსვლის დაწესებასთან დაკავშირებით), .ანიკაშვილი (2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის არასრულყოფილებაზე ჯანდაცვის პროგრამებთან დაკავშირებით), .თოიძე (განმარტება .ანიკაშვილის მიერ გაკეთებულ განცხადებაზე), .ბაღათურია (სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის პრობლემებზე), .წერეთელი (განმარტება), .წიკლაური (საქართველოს პოლიტიკის თაობაზე ჩრდილოეთ კავკასიასთან მიმართებაში), .ცაგარეიშვილი (ოზურგეთის ცენტრალურ ბაზრობაზე მოვაჭრეთა პრობლემების თაობაზე), .მინაშვილი (კომენტარი), .სამყურაშვილი (ისაუბრა იმ დადებით მხარეებზე, რომელიც მოყვება .დავითაიასათვის დიასპორის საკითხებში საქართველოს საპატიო წარმომადგენლის დანიშვნის უფლების მინიჭებას), .ხაბაზი (გერმანიაში გამართულ გამოფენაში საქართველოს წარმატებულად მონაწილეობის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ძაგნიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტის მიღების პროცედურასთან დაკავშირებით გამოვიდა .ვეფხვაძე. მან მოითხოვა კენჭისყრის პროცედურის მომდევნო სხდომისთვის გადატანა. .კუბლაშვილი (განმარტება), .ახვლედიანი (კონსულტაციების შედეგად მიღწეული შეთანხმებების კანონპროექტში ასახვის თაობაზე), .ბაქრაძე (მოუწოდა პარლამენტს ოპოზიციის მიერ წარმოდგენილი შეთავაზების მიღება).
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე, III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის შესახებ
შეკიხვები არ დასმულა.
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “იძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ჭოღოშვილმა (კულტურის მინისტრის მოადგილე) ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიკულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “დიზაინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასასაქონლო ნიშნების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე, II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიაუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.მამაცაშვილმა (გარემოს დაცვის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გოგორიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .დიასამიძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი, .წურწუმია, .კვერნაძე.
მანვე, ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიოფიციალური სტატისტიკის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე წარუდგინა პარლამენტს სალომე სამადაშვილის კანდიდატურა ბელგიის სამეფოში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩად დასანიშნად. .გორდულაძემ პარლამენტს გააცნო მისი შრომითი ბიოგრაფია.
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა რომან მარსაგიშვილის  და ეკატერინე ხერხეულიძის  კანდიდატურები საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრებად ასარჩევად
.კერვალიშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით და მოსაზრებებით მიმართეს: .ვეფხვაძემ, .სუხიშვილმა, .თორდიამ, .ჩივიაშვილმა.
.კუკავამ I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მას შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .ვეფხვაძემ.
განმარტებით გამოვიდა .თორდია.
.კუკავამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე, რუსუდან კერვალიშვილი.
სხდომას ესწრებოდა  .ბეჟაშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარე)
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე