რეგისტრაცია – 105 მომხრე – 88
საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 108 მომხრე – 86
კენჭისყრის დასრულების შემდეგ ჩ.თაქთაქიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტი “საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “იძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს გ.ჩახვაძემ და თ.დიასამიძემ.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, ლ.თორდია, კ.ხაბაზი.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
მ.მაჭავარიანი (განმარტება)
სხდომას ესწრებოდა – ნ.მიქელაძე, ი.გორდულაძე, დ.ძაგნიძე.
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტი “ვეტერინარიის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები) (სოციალური უზრუნველყოფის განვითარების პროგრამა)”
ნ.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველო _ წყლის ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტი)”
თანამოხსენებით გამოვიდა დ.დარჩიაშვილი.
ნ.მიქელაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა გ.ჩახვაძემ.
ხ.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კერვალიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ”
თ.წურწუმიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ ასევე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ 2009 წლის 1 სექტემბრიდან 2010 წლის 1 სექტემბრამდე გაწეული მუშაობის ანგარიში.
პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით ცნობად მიიღეს წარმოდგენილი ანგარიში.
ამით განხილვები დასრულდა.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე პ.ცისკარიშვილის ინიციატივით დეპუტატებმა კიდევ ერთხელ იმსჯელეს საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით. მოსაზრებებით გამოვიდნენ: პ.ცისკარიშვილი, გ.ახვლედიანი, ჯ.ბაღათურია, დ.ბაქრაძე (კომენტარი), დ.დარჩიაშვილი, დ.ლორთქიფანიძე, ნ.წიკლაური, გ.გაბაშვილი, გ.ცაგარეიშვილი, გ.ჩახვაძე, დ.ბაქრაძე (კომენტარი)