რეგისტრაცია – 108                        მომხრე – 86
კვორუმი – 55                    წინააღმდეგი _ 0
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა მიხეილ მაჭავარიანმა.
კენჭისყრის დასრულების შემდეგ .თაქთაქიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტისაკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “იძულებით გადაადგილებულ პირთა _ დევნილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “ლტოლვილთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიაუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის საკუთრების ჩამორთმევის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .ჩახვაძემ და .დიასამიძემ.
ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .თორდია, .ხაბაზი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ომხსენებელი.
სხდომას ესწრებოდა  .მიქელაძე, .გორდულაძე, .ძაგნიძე.
.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”.
.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტივეტერინარიის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (ჩვეულებრივი ოპერაციები) (სოციალური უზრუნველყოფის განვითარების პროგრამა)”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ლორთქიფანიძემ.
.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოსა და ევროპის საინვესტიციო ბანკს შორის ფინანსური ხელშეკრულება (საქართველო _ წყლის ინფრასტრუქტურის განახლების პროექტი)”
თანამოხსენებით გამოვიდა .დარჩიაშვილი.
.მიქელაძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრება გამოთქვა .ჩახვაძემ.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კერვალიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიოფიციალური სტატისტიკის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ
.წურწუმიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს II მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ ასევე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის მიერ 2009 წლის 1 სექტემბრიდან 2010 წლის 1 სექტემბრამდე გაწეული მუშაობის ანგარიში.
პარლამენტის წევრებმა ხელის აწევით ცნობად მიიღეს წარმოდგენილი ანგარიში.
ამით განხილვები დასრულდა.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე .ცისკარიშვილის ინიციატივით დეპუტატებმა კიდევ ერთხელ იმსჯელეს საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით. მოსაზრებებით გამოვიდნენ: .ცისკარიშვილი, .ახვლედიანი, .ბაღათურია, .ბაქრაძე (კომენტარი), .დარჩიაშვილი, .ლორთქიფანიძე, .წიკლაური, .გაბაშვილი, .ცაგარეიშვილი, .ჩახვაძე, .ბაქრაძე (კომენტარი)