რეგისტრაცია გაიარა – 74 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
რამდენიმე წუთში ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია - 86
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (თავისი საინიციატივო კანონპროექტთა პაკეტის განხილვის დაწყების მოთხოვნის თაობაზე), .თორდია (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე» განხილვის მომდევნო სხდომისთვის გადადება), .წერეთელი (განმარტება .ბაღათურიას მოთხოვნასთან დაკავშირებით), .თოიძე (განმარტება .ბაღათურიას მოთხოვნის თაობაზე).
ხელის აწევით, ცვლილების გათვალისწინებით დამტკიცდა დღის წესრიგი.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ანიკაშვილი (კვლავ ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების პრობლემებზე), .ვეფხვაძექრისტიან-დემოკრატების» საკანონმდებლო ინიციატივების განხილვის პროცედურების დაწყების გაჭიანურების თაობაზე), .მელაძე (განმარტება), .ლორთქიფანიძე (დადებითად შეაფასა ქსნის ახალი სასჯელაღსრულებითი დაწესებულების გახსანა, თუმცა უარყოფითი შეფასება მისცა იმავე საპატიმროს სამკურნალო დაწესებულებას), .წიკლაური (სანკ-პეტერბურგში დაგეგმილ ქართული დიასპორების შეკრების თაობაზე), .ბაღათურია (ჯანდაცვის პროგრამების დაფინანსების შესაძლო შეწყვეტის თაობაზე), .ვეფხვაძე (კომენტარი .მელაძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ჩახვაძე (მოსახლეობის სოციალურად დაუცველი ფენების პრობლემების თაობაზე), .სუხიშვილი (კომენტარი .ბაღათურიას გამოსვლის შესახებშ)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
.ჯალაღანიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება «საქართველოსა და ევროპაში უსაფრთხოებისა და თანამშრომლობის ორგანიზაციას (ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში უმაღლესი კომისარი) შორის ეუთოს ეროვნულ უმცირესობათა საკითხებში უმაღლესი კომისრის ოფისის პერსონალის სტატუსის, პრივილეგიებისა და იმუნიტეტების შესახებ»
.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი  «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.მაჭავარიანმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ».
.ძაგნიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ასევე, .ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადმინისტრაციული სახდელისაგან გათავისუფლების შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ.
.ძაგნიძემ უპასუხა შეკითხვებს.
.ჩახნაშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
.თორდიამ კომიტეტის სახელით ითხოვა კანონის ამოქმედების ვადის 10 დღით გადაწევა, რაზეც მიიღო მომხსენებლის თანხმობა.
.ჩახნაშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «გრანტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
რეადაქციული შენიშვნები არ გამოთქმულა.
.ღვალაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიზაინის შესახებ» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ».
.ძიმცეიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ასევე, .ძიმცეიშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს თავდაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ.
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: ,,სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
.ჩიქოვანმა (საქართველოს საგარეო დაზვერვის სპეცსამსახურის უფროსის პირველი მოადგილე) პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ»
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს დაზვერვის სამსახურის შესახებ», «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ», «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამშობლოს დაცვისას დაღუპულთა და ომის შემდეგ გარდაცვლილ მეომართა ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებების შეტანის შესახებ».
რაც შეეხება გამომდინარე კანონპროექტს «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» II მოსმენით ინიციატორის თხოვნით მისი განხილვა გადაიდო.
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო პენსიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მიქელაძემ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების  შეტანის თაობაზე»
.ცქიტიშვილმა ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს   კანონის  პროექტი  «საქართველოს  საგადასახადო  კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი  «საქართველოს  სახელმწიფო  ჯილდოების  დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
სხდომას ესწრებოდნენ   .გორდულაძე.
სხდომა განახლდა .ბაღათურიას შეკითხვით «სამთავრობო საათის» მოწვევის შესახებ. .წერეთელი (განმარტება)
კენჭისყრის პროცედურების დაწყების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 79
.მინაშვილმა განსახილველად წარმოადგინა ერთადერთი დარჩენილი საკითხი - საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209 – რს დადგენილებაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»    III მოსმენა