საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე
სესიის 2 ივლისის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1310სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), საქართველოს მთავრობა.
რეგისტრაცია გაიარა – 91 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდა ლ.თორდია (ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ» (I მოსმენა) განხილვის გადადება)
აღნიშნულის გათვალისწინებით, ხელის აწევით დამტკიცდა წარმოდგენილი დღის წესრიგი.
განცხადებით გამოვიდა პ.დავითაია (მადლობა გადაუხადა მთავრობის საპარლამენტო მდივანს თანამშრომლობისათვის)
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «დიზაინის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით მოსაზრებებით გამოვიდნენ: პარლამენტის თავმჯდომარე, ჯ.ბაღათურია, ნ.ერგმლიძე, ა.მინაშვილი.
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების საქმიანობის სახელმწიფო ზედამხედველობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები: «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე.
გ.ჩახნაშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საბაჟო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ ასევე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ი.კენჭოშვილმა პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «რეკლამის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
თ.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ასევე, ზ.კუკავამ წარმოადგინა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად საქართველოს კანონის პროექტი «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე, კვლავ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ ასევე, II მოსმენით მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს შექმნის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ასევე ლ.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» მუხლობრივად, II მოსმენით.
ე.მაკარაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», მუხლობრივი განხილვით.
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოს მთავრობასა და იაპონიის მთავრობას შორის «მზის ელექტროენერგიის გამომუშავების სისტემის მეშვეობით სუფთა ენერგიის დანერგვის» პროექტის განხორციელების ხელშეწყობის მიზნით იაპონური საგრანტო დახმარების შესახებ» ნოტების გაცვლის გზით დადებული შეთანხმება»
ზ.კუკავამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად, განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
დ.ძაგნიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
დ.ძაგნიძემ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე»
ი.გორდულაძემ წარმოადგინა დღის მთავარი საკითხი, საქართველოს მთავრობის შემადგელობის საკითხი. მან საქართველოს კონსტიტუციის 811 მუხლის შესაბამისად პარლამენტის წევრებს გააცნო საქართველოს მთავრობის შემადგენლობა და ითხოვა წარმოდგენილ კანდიდატურებთან დაკავშირებით ნდობის გამოცხადება.
ამის შემდეგ ნ.გილაურმა პარლამენტს წარუდგინა სამთავრობო პროგრამა «ერთიანი საქართველო სიღარიბის გარეშე». მან ვრცლად ისაუბრა პროგრამის პრიორიტეტულ მიმართულებებზე.
პრემიერ-მინისტრს შეკითხვებით მიმართეს: ჯ.ბაღათურიამ, გ.ჩახვაძემ, ლ.ვეფხვაძემ, ვ.ბალავაძემ, მ.ანიკაშვილმა, გ.ცაგარეიშვილმა, ლ.თორდიამ, რ.სამყურაშვილმა, გ.წერეთელმა.
ნ.გილაურმა უპასუხა შეკითხვებს.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, მ.ანიკაშვილი, ლ.ვეფხვაძე, გ.ცაგარეიშვილი, გ.წერეთელი.
ნ.გილაურმა დააზუსტა პასუხები.
სამთავრობო პროგრამასთან დაკავშირებით ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი, ჯ.ბაღათურია.
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ნ.წიკლაური.
ფრაქციების სახელით – მ.ანიკაშვილი, გ.ჩახვაძე, ზ.მელიქიშვილი.
გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 102 პ.წ.
კენჭი ეყარა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტს საქართველოს მთავრობის შემადგენლობისა და სამთავრობო პროგრამისათვის «ერთიანი საქართველო სიღარიბის გარეშე» ნდობის გამოცხადების შესახებ
რეგისტრაცია – 102 მომხრე – 100
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მადლობა გადაუხადა პარლამენტს ნდობისათვის.
სხდომა გაგრძელდა დარჩენილი საკითხების განხილვით.
პ.პეტრიაშვილმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (გადამუშავებული ვარიანტი)
თანამოხსენებით გამოვიდა დ.ვეფხვაძე (კონტროლის პალატა)
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «არასამხედრო, ალტერნატიული შრომითი სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.მამაცაშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტერიტორიაზე ნარჩენების ტრანზიტისა და იმპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნით გამოვიდა ზ.გამცემლიძე.
ი.სირაძემ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს I მოსმენით განხილვისათვისწარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქონლის დეკლარირების მოსაკრებლების შესახებ»
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 83, კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
რეგისტრაცია – 83 მომხრე – 82
საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოსა და ნატოს მომარაგებისა და მატერიალურ-ტექნიკური უზრუნველყოფის ორგანიზაციას (NAMშO) შორის ომის ფეთქებად ნარჩენებთან დაკავშირებული საქმიანობის მხარდაჭერის შესახებ» საიმპლემენტაციო შეთანხმების რატიფიცირების თაობაზე»