სესიის 6 ივლისის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი, ანზორ ბოლქვაძე.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ნ.ფრუიძე (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), გ.ჩახნაშვილი (განათლების მინისტრის მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 86 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
ნ.ფრუიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა ლ.თორდიამ.
მოსაზრებით გამოვიდა ო.თოიძე.
ნ.ფრუიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (ო.თოიძე – მოსაზრება), «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» (ო.თოიძე – შეკითხვა), «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ო.თოიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მკაცრი აღრიცხვის ფორმების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ასევე, ნ.მიქელაძემ წარმოადგინა III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის შესწორებული და განახლებული სასესხო ხელშეკრულება (ენგურის ჰიდროელექტროსადგურის რეაბილიტაციის პროექტი)»
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა გ.ჩახვაძემ.
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «პატიმრობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «პატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მანვე წარმოადგინა III მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სანოტარო მოქმედებათა შესრულებისათვის საზღაურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ე.მაკარაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «რეგულირების საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.მიქელაძემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონის პროექტის მესამე მოსმენიდან მეორე მოსმენით პლენარულ სხდომაზე განხილვისათვის დაბრუნების შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ჩახნაშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ე.მაკარაძემ.
გ.ჩახნაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გრანტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით განსახილველად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი.
გ.ჩახნაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ბაჟის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ ლევან სამხარაულის სახელობის სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს შექმნის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების სარგებლობაში გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საკონსულო მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ».
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ლ.ვეფხვაძემ, გ.ჩახვაძემ, გ.თარგამაძემ, გ.ცაგარეიშვილმა, პ.კუბლაშვილი (განმარტება), გ.თორთლაძემ.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, გ.თარგამაძე, გ.ჩახვაძე, პ.კუბლაშვილი, დ.ბაქრაძე.
კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: ცალკეული დეპუტატებიდან: გ.ჩახვაძე, გ.ცაგარეიშვილი, დ.დარჩიაშვილი.
ფრაქციის სახელით _ ლ.ვეფხვაძე, მ.მაჭავარიანი.