სხდომას თავმჯდომარეობდნენმიხეილ მაჭავარიანი, ანზორ ბოლქვაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .გოცირიძე (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 72 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
სხდომის თავმჯდომარემ მოითხოვა გამცდენი დეპუტატების სია.
ტექნიკური შესვენების შემდეგ ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 84
განცხადებებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი (კომუნალურ გადასახადებზე ორმოცდაათთეთრიან საკომისიო გადასახადთან დაკავშირებით მიღებული გადაწყვეტილების თაობაზე), .თოიძე (წინა სხდომაზე .ანიკაშვილის მიერ დასმულ საკითხზეტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისათვის დაღუპულთა ოჯახებისათვის სახელმწიფო დახმარების გაუცემლობის თაობაზე - ჯანდაცვის სამინისტროდან მიღებული განმარტების შესახებ), .ბაღათურია (წიგნებით გარევაჭრობის თაობაზე), .მაჭავარიანი (განმარტება), .წიკლაური (შვეიცარიის არმიის მაიორის, ფონდახის წიგნის «ტოტალური წინააღმდეგობა» შესახებ), .თარგამაძე (ახალგორში დარჩენილი ქართული ოჯახების ქართული სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის თაობაზე), .ანიკაშვილი (ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენისათვის დაღუპულთა ოჯახებისათვის სახელმწიფო დახმარების შესახებ), .მაჭავარიანი (დავალება ჯანდაცვის კომიტეტის აპარატს).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ხელის აწევით დამტკიცდა სხდომის დღის წესრიგი.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება (სპეციალური ოპერაციები) (მდგრადი ურბანული ტრანსპორტის განვითარების საინვესტიციო პროგრამა _ პროექტი 1)»
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენისათვის, პუნქტობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის  საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა თანმდევი კანონპროექტები «აივ ინფექცია/შიდსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.გოცირიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა სხდომის თავმჯდომარემ.
.ბაიდურაშვილმა (საქართველოს ფინანსთა მინისტრი) პარლამენტს    III მოსმენისათვის წარუდგინა «საქართველოს საგადასახადო კოდექსი».
მომხსენებელმა ჯერ, ზოგადად ისაუბრა ახალი საგადასახადო კოდექსის მიღების საჭიროებაზე, ხოლო შემდეგ II მოსმენით წარმოადგინა განუხილავად დარჩენილი მე-2, 168- და 279- მუხლები (280- ახალი გადანომვრით)
თანამოხსენებით გამოვიდა .ბუცხრიკიძე.
შემდეგ, ფინანსთა მინისტრმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსი»