საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, გიგი წერეთელმა აშშ-საქართველოს ინფექციურ დაავადებათა კვლევის კონფერენცია გახსნა
3163-რს, 28.06.2010 - „სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3164-რს, 28.06.2010 -„სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
3280-რს, 2.07.2010 - საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში  ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
3285-რს, 2.07.2010 - „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3286-რს, 2.07.2010 - „საჯარო სამართლის იურიდიული პირის – საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3287-რს, 2.07.2010 - „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
3288-რს, 2.07.2010 - „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე