სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                          .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   მოადგილე), .ჩახნაშვილი (განათლების მინისტრის მოადგილე), .სირაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 92 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს გააცნო ახალ საგადასახადო კოდექსთან დაკავშირებული გადაწყვეტილება კოდექსის III მოსმენით საშემოდგომო სესიაზე მიღების თაობაზე.
ხელის აწევით კენჭი ეყარა წარმოდგენილ დღის წესრიგს.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ახვლედიანი (დევნილი მოსახლეობის პრობლემების თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ბაღათურია (ოკუპირებული ტერიტორიების მიმდებარე სოფლების პრობლემების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (მუდმივი რეკეტის ქვეშ მყოფი ავტოსადგომების თანამშრომლების პრობლემების თაობაზე), .მალაშხია (განმარტება .ბაღათურიას განცხადების თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ჩახნაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ»          საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე გამოიტანა III მოსმენით საქართველოს კანონის პროექტი «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ჩახნაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის  კოდექსში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ»
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები «მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ» და «ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
.სირაძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი   «საქართველოს  საგადასახადო  კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
შენიშვნებით და მოსაზრებებით გამოვიდნენ .ბუცხრიკიძე და .მაჭავარიანი.
.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტრონული ხელმოწერისა და ელექტრონული დოკუმენტის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი «რეგულირების საფასურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მიქელაძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის შესახებ»
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.კერესელიძემ (განათლების აკრედიტაციის ეროვნული ცენტრის დირექტორი) პარლ;ამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მოსაზრებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «პროფესიული განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის შესახებ», «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საგანმანათლებლო და სააღმზრდელო დაწესებულებების საქმიანობის ლიცენზირების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
.ანჯაფარიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა .გოგორიშვილი.
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
.ხუროშვილმა ასევე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ჯანმრთელობის დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (.წერეთელიმოსაზრებები; .თოიძეკომენტარი), «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.თოიძემ II მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.გელაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
დღის წერიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 93
დარბაზმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადა კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
რეგისტრაცია – 98                         მომხრე – 87
საქართველოს კანონის პროექტი «სოციალური დახმარების შესახებ»          საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»  III მოსმენა
რეგისტრაცია – 98                         მომხრე – 81
საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების და დამატების შეტანის თაობაზე»      III მოსმენა
რეგისტრაცია – 98                         მომხრე – 83
საქართველოს  კანონის  პროექტი   «საქართველოს  საგადასახადო  კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» II მოსმენა
განმარტებებით გამოვიდნენ: .სირაძე, .ბუცხრიკიძე, .მაჭავარიანი, .ბაქრაძე.
კანონპროექტს კენჭი ეყარა აქციზთან დაკავშირებული მუხლის გარეშე.