9 მარტის პლენარული სხდომის
სხდომას თავმჯდომარეობდამიხეილ მაჭავარიანი, რუსუდან კერვალიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                          .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), .ჭოლაძე (სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 88 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი (ითხოვა დღის წესრიგში კომიტეტების მიერ უკვე განხილული ორი საკითხის დამატება საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» /I მოსმენა/ და საქართველოს კანონის პროექტი «უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» /II მოსმენა/), .ვეფხვაძე (ითხოვა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ» /III მოსმენა/ განხილვის პარასკევისთვის გადატანა)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .მაისურაძე (რუსეთში ზოგიერთი ოპოზიციონერის გახშირებული ვიზიტების თაობაზე), .ლორთქიფანიძე (სახელმწიფო საჯარო სექტორში დასაქმებული მოსამსახურეების ნარკოლოგიური შემოწმების მეთოდოლოგიაზე), .თარგამაძე (კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების პრობლემებზე, კერძოდ სენაკსა და ხონის რაიონებში მყოფ დევნილებზე), .მაჭავარიანი (კომენტარი და დავალება აღნიშნული რაიონების მაჟორიტარ დეპუტატებს), .ვეფხვაძე (მოითხოვა საქართველოს მაღალმთიანი სოფლების პრობლემებთან და მიგრაციასთან დაკავშირებით ინტერფრაქციული ჯგუფის შექმნა), .მაჭავარიანი (კომენტარი. დაეთანხმა გამომსვლელს), .ბადაგაძე (მის მიმართ .შატბერაშვილის მიერ ბრიფინგზე გაკეთებული განცხადების თაობაზე), .მაჭავარიანი (მოუწოდა გამომსვლელს კორექტულობისკენ), .ბაღათურია (ლარსის გამშვები პუნქტისა და პატიმრების პრობლემების თაობაზე), .მაჭავარიანი (განმარტება), .ახვლედიანი (ლარსის გამშვები პუნქტის გახსნის ავკარგიანობასა და «მთის კანონის» დახვეწის შესახებ), .მაჭავარიანი (განმარტება), .მისაბიშვილი (განმარტება სენაკში კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების პრობლემებზე გამოთქმულ შენიშვნებზე), .ჭავჭანიძე (კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების თაობაზე), .ერგემლიძე (.შატბერაშვლზე გამოთქმული ბრალდებების შესახებ), .ჩახვაძე (სოფლების ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის გამოყოფილი თანხების მიზნობრიობაზე და ლარსის გამშვები პუნქტის გახსნის რუსეთისეული მიზნის თაობაზე), .მაჭავარიანი (განმარტება), .მინაშვილი (კომენტარი .ახვლედიანის განცხადებასთან დაკავშირებით), .კუკავა (კომენტარი .ბაღათურიას პატიმრებთან დაკავშირებით გაკეთებული განცხადების თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «თავისუფალი ვაჭრობისა და კონკურენციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .დარჩიაშვილმა. მოსაზრება გამოთქვა .ჩახვაძემ.
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ბალავაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის                                        შესახებ»
.ბალავაძემ II მოსმენისათვის, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ»
განმარტებებით გამოვიდა .მელიქიშვილი.
.ბალავაძემ ითხოვა აღნიშნულ კანონპროექტზე კენჭისყრის ჩატარება დათქმით, ზოგიერთი სადაო მუხლის გამოტოვებით. თუმცა .მელიქიშვილმა პარლამენტს შესთავაზა ამ საკითხზე კენჭისყრის საერთოდ გადადება.
მოსაზრებებით გამოვიდა .ბუცხრიკიძე.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ხუროშვილი.
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.თორდიამ III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების სარგებლობაში გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.დეკანოიძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «განახლებადი ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IRENA)  სტატუტი»
.მიქელაძემ ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმება «საქართველოს მთავრობასა და ქუვეიტის სახელმწიფოს მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ»
.ჭოლაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის Fთაობაზე»
.წურწუმიამ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «წყლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
.ბალავაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.ბალავაძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «არასახელმწიფო საპენსიო დაზღვევის და უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე».
.მელიქიშვილმა მოსაზრება გამოთქვა მე-19 მუხლთან დაკავშირებით.
მომხსენებელმა გაიზიარა მოსაზრება.
.მიქელაძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივად.
.ქავთარაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 11 ივლისის N161 – რს დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე»
გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება 25 წუთით.
შესვენების შემდეგ სხდომას თავმჯდომარეობდა მიხეილ მაჭავარიანი.
.კერვალიშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გენდერული თანასწორობის შესახებ»
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» მუხლობრივი განხილვით
მოსაზრებითა და შენიშვნით გამოვიდა .ხუროშვილი.
.კუბლაშვილმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე» (.წურწუმიაშეკითხვა), «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»,  «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ».
გამოცხადდა შესვენება ოცი წუთით.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 85
ხელის აწევით პარლამენტის წევრებმა თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრების ჩატარებაზე.
საქართველოს კანონის პროექტი «გაზომვათა ერთიანობის უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა