საქართველოს პარლამენტის 2010 წლის
12 მარტის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1125სთ.
სხდომას თავმჯდომარეობდამიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                          .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), .დეკანოიძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ჩიქოვანი (საქართველოს საგარეო დაზვერვის სპეცსამსახურის უფროსის I მოადგილე).
რეგისტრაცია გაიარა – 78 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
დღის წესრიგთან დაკავშირებით .ხუროშვილმა ითხოვა იმ საკითხების დამატება, რომლებიც იქნა უკვე განხილული.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ერგემლიძე (ტელეარხ IRTV -ზე პოლიტოლოგ შენდეროვიჩის გამოსვლის თაობაზე), .ბაღათურია (ბათუმელი .მახარაძის წერილის თაობაზე მისი საკუთრების ხელყოფის შესახებ), .ვეფხვაძე (სამცხე-ჯავახეთში გლეხების სავარგულების ხელყოფის თაობაზე), .ლალიაშვილი (გეგუთის ციხეში მყოფი ნადიმ ცერცვაძის მდგომარეობის თაობაზე), .მაჭავარიანი (ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტს დაავალა საკითხის გარკვევა და ინფორმირება), .თორდია (განმარტება .ვეფხვაძისა და .ბაღათურიას განცხადებების თაობაზე), .მაჭავარიანი (კომენტარი), .ანიკაშვილი (მედიკამენტების მაღალი ფასებისა და ხელმისაწვდომობის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ჩიქოვანმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სადაზვერვო საქმიანობის შესახებ»
მომხსენებელმა ასევე, II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დაზვერვის სამსახურის შესახებ» თავების მიხედვით
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის შესახებ», «სახელმწიფო საიდუმლოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სამშობლოს დაცვისას დაღუპულთა და ომის შემდეგ გარდაცვლილ მეომართა ხსოვნის უკვდავყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამართლის იურიდიული პირისსაქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «დიპლომატიური სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «განსაკუთრებული მნიშვნელობის და სტრატეგიული დანიშნულების ობიექტების საინჟინრო-გეოდეზიური კონტროლისა და უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილებების შეტანის შესახებ».
კანონპროექტის «სახელმწიფო კომპენსაციისა და სახელმწიფო აკადემიური სტიპენდიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» განხილვა გადაიდო.
.მამაცაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ქალაქ თბილისის საზღვრებში და მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებული მწვანე ნარგავებისა და სახელმწიფო ტყის ფონდის განსაკუთრებული დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ  საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.მამაცაშვილმა ასევე, I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
შეკიტხვები არ დასმულა.
თანამოხსენებით გამოვიდა .გამცემლიძე.
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული ქონების სარგებლობაში გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
.ბალავაძემ II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
.წურწუმიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამშენებლო საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: საქართველოს კანონის პროექტი «წყლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
.მიქელაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა ხელშეკრულება  «ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დახმარების შესახებ» (ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის
მანვე III მოსმენისათვის წამოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შემოსავლების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
.ქავთარაძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «მუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209 – რს დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე»
მან გააცნო პარლამენტს დელეგაციებში ცვლილებების კანდიდატები, ასევე ისაუბრა ახალი საპარლამენტო დელეგაციის ევრონესტის თაობაზე.
.ქავთარაძემ I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
სხდომა განახლდა 1618 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ   .ხუროშვილი, .მიქელაძე.
.ზამბახიძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს საკონსტიტუციო, იურიდიულ და საპროცედურო საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე) I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
.ვეფხვაძემ II მოსმენით წარმოადგინა კონსულტაციების შედეგად შეჯერებული საქართველოს ორგანული კანონის პროექტის «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ» ღიად დარჩენილი მე-9 პუნქტი, ხოლო შემდეგ III მოსმენით საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ორგანულ კანონში «საქართველოს საარჩევნო კოდექსი» ცვლილების შეტანის შესახებ»
განმარტებით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
.კუბლაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტის «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» განუხილავად დარჩენილი 1-ლი მუხლის მე-5 პუნქტი
.კუბლაშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა უკვე მთლიანად  საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ».
განხილვები დასრულდა. გამოცხადდა ათწუთიანი შესვენება.