კენჭი ეყარა აღნიშნულ კანდიდატურას
რეგისტრაცია – 84                        მომხრე – 75
კვორუმი – 71                   წინააღმდეგი _ 0
კენჭისყრის შემდეგ ფინანსთა მინისტრმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი  საქართველოს  2010  წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს .მაჭავარიანმა და .ცაგარეიშვილმა.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .მელიქიშვილი, ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი .მესტვირიშვილი, კონტროლის პალატის თავმჯდომარე .ბეჟაშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ბაინდურაშვილი.
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
პროექტმა გამოიწვია პოლემიკა სხდომის თავმჯდომარესა და ინიციატორს შორის, რის შემდეგაც .მაჭავარიანმა ურჩია კანონპროექტის ავტორს მეტი კონსულტაციების გავლა პარლამენტში და არა მთავრობაში.
.თორდიამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისაქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდასაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებხოლო, საქართველოს კანონის პროექტმასააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზემომხსენებლის განმარტებით დაკარგა აქტუალობა და ცხადდება ძალადაკარგულად.
.თორდიამ პარლამენტს ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:  ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”,  საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ(.ბუცხრიკიძეშენიშვნები),საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”.
რაც შეეხება კანონპროექტსსაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზემომხსენებლის თქმით მოხდება მისი უკან გაწვევა.
.ცინცაძემ  II მოსმენისათვის  წარმოადგინა  საქართველოს  კანონის  პროექტი  ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვებით და შენიშვნებით მიმართეს: .მაჭავარიანმა, .ჩახვაძემ, .ბაღათურიამ.
აჭარის / ინტერესებიდან გამომდინარე გადაწყდა 1-ლი მუხლის და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტების ღიად დატოვება საბოლოო შეჯერებამდე.
.წერეთელი (განმარტება)
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა .ბაღათურია.
.პეტრიაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს   კანონის  პროექტი  საქართველოს   საბიუჯეტო  კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის  შესახებ  საქართველოს  ორგანულ  კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
სხდომა განახლდა ერთადერთი დარჩენილი საკითხის განხილვით.
.ბუცხრიკიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის შესახებდა დარბაზს გააცნო წარდგენილი კანდიდატურები.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 93
საქართველოს  კანონის  პროექტი  საქართველოს  2010  წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე