რეგისტრაცია – 84 მომხრე – 75
კენჭისყრის შემდეგ ფინანსთა მინისტრმა პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს მ.მაჭავარიანმა და გ.ცაგარეიშვილმა.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ზ.მელიქიშვილი, ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი ა.მესტვირიშვილი, კონტროლის პალატის თავმჯდომარე ლ.ბეჟაშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა კ.ბაინდურაშვილი.
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
პროექტმა გამოიწვია პოლემიკა სხდომის თავმჯდომარესა და ინიციატორს შორის, რის შემდეგაც მ.მაჭავარიანმა ურჩია კანონპროექტის ავტორს მეტი კონსულტაციების გავლა პარლამენტში და არა მთავრობაში.
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” ხოლო, საქართველოს კანონის პროექტმა “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” მომხსენებლის განმარტებით დაკარგა აქტუალობა და ცხადდება ძალადაკარგულად.
ლ.თორდიამ პარლამენტს ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” (ბ.ბუცხრიკიძე – შენიშვნები), “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”.
რაც შეეხება კანონპროექტს “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე” მომხსენებლის თქმით მოხდება მისი უკან გაწვევა.
ა.ცინცაძემ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვებით და შენიშვნებით მიმართეს: მ.მაჭავარიანმა, გ.ჩახვაძემ, ჯ.ბაღათურიამ.
აჭარის ა/რ ინტერესებიდან გამომდინარე გადაწყდა 1-ლი მუხლის და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტების ღიად დატოვება საბოლოო შეჯერებამდე.
გ.წერეთელი (განმარტება)
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა ჯ.ბაღათურია.
პ.პეტრიაშვილმა II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა
საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ბ.ბუცხრიკიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის 2010 წლის საფინანსო-ეკონომიკური საქმიანობის აუდიტის განმახორციელებელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის წევრების არჩევის შესახებ” და დარბაზს გააცნო წარდგენილი კანდიდატურები.
კენჭისყრის პროცედურების დაწყებამდე ჩატარდა რეგისტრაცია – 93
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”