სხდომას თავმჯდომარეობდა – გიორგი წერეთელი.
სხდომას ესწრებოდნენ _ გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), ნ.ძიმცეიშვილი (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე), გ.მამაცაშვილი (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის პირველი მოადგილე), დ.ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე).
სხდომის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს მოახსენა ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებამდე პარლამენტის პლენარული სხდომების მხოლოდ აუცილებელი საჭიროების შემთხვევაში გამართვის შესახებ.
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით განსახილველად წარუდგინა თავისი ინიციატივა _ საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» პუნქტობრივი განხილვით.
პარლამენტის წევრებმა კენჭი უყარეს აღნიშნულ საკითხს:
რეგისტრაცია – 83 მომხრე – 70
ამის შემდეგ განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.ახვლედიანი («კურიერში» გასული საქართველოს პრეზიდენტის სატელევიზიო ინტერვიუს თაობაზე), ჯ.ბაღათურია (მოსახლეობის საარსებო მინიმუმით უზრუნველყოფის თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (მოითხოვა რუსთავის მეტალურგიული ქარხნის და ენერგო-პროს მუშა-მოსამსახურეებისათვის ძველი სახელფასო დავალიანებების დაფარვა), დ.ლორთქიფანიძე (ქართულ-რუსულ კონფლიქტთან დაკავშირებით საერთაშორისო კრიზისული ჯგუფის მიერ გამოქვეყნებული დასკვნის თაობაზე; სახალხო დამცველის საანგარიშო მოხსენების მოსმენის პროცედურის შესახებ; ქ.გორში ყოფილი ნარკოლოგიური ცენტრის შენობაში შესახლებული ლტოლვილების გაუსაძლისი ყოფის თაობაზე; ასევე, ე.ბერულავას და მისი ორი ინვალიდი შვილის თაობაზე, რომლებიც ოფიციალურად ითვლებიან დარეგისტრირებულად ავტოფარეხში), ზ.მელიქიშვილი (მადლობა გადაუხადა საგანგებო სიტუაციათა სამსახურს ველისციხეში, ჭერემის ტბასთან ჩატარებული სამაშველო სამუშაოების ჩატარებისათვის ასევე, კომენტარი გააკეთა გ.ახვლედიანის განცხადებასთან დაკავშირებით), გ.არსენიშვილი (სახალხო დამცველის ანგარიშის მოსმენის პროცედურის თაობაზე).
განცხადებების დასრულების შემდეგ ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმება «გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს მთავრობას შორის ფინანსური თანამშრომლობის შესახებ»
მანვე პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
გ.მამაცაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, თავების მიხედვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის ინსპექციის შესახებ»
მანვე II მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:
,,გარემოს დაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ» (ზ.გამცემლიძე – შენიშვნა), „იარაღის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ი.ქავთარაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ყოფილი სსრკ-ის მიერ XX საუკუნის 40-იან წლებში საქართველოს სსრ-იდან იძულებით გადასახლებულ პირთა რეპატრიაციის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი «საქართველოს პარლამენტის მეგობრობის ჯგუფების შესახებ» საქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 10 ოქტომბრის ¹340–IIს დადგენილებაში დამატების შეტანის თაობაზე»
სხდომის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა «უმრავლესობის» კანდიდატი, ვახტანგ ბალავაძე საქართველოს კონტროლის პალატის დავების განმხილველი საბჭოს წევრად ასარჩევად.
სხდომის თავმჯდომარემ ასევე, წარმოადგინა ეკატერინე ხერხეულიძის კანდიდატურა საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრად ასარჩევად.
დ.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო პენსიის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ნ.ძიმცეიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები _ «სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ნ.ძიმცეიშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს თავდაცვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: ,,სამხედრო მოსამსახურის სტატუსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», ,,საქართველოს მთავრობის სტრუქტურის, უფლებამოსილებისა და საქმიანობის წესის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე», ,,ტერორიზმთან ბრძოლის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე».
ნ.ძიმცეიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.როინიშვილი.
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ხ.გოგორიშვილმა I მოსმენით წარმოადგინა თავისი ინიციატივა _ საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი «საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ»
ი.გორდულაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სახელმწიფო ჯილდოების დაწესების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
სხდომას ესწრებოდნენ – ი.გორდულაძე, ნ.მიქელაძე, პ.ზამბახიძე (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს საკონსტიტუციო, იურიდიულ და საპროცედურო საკითხთა კომისიის თევმჯდომარე)
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ»
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
პ.ზამბახიძემ პარლამენტს II მოსმენით, პუნქტობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
კენჭისყრებამდე გამოცხადდა შესვენება ათი წუთით.