სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე, მიხეილ მაჭავარიანი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ადეიშვილი (იუსტიციის მინისტრი), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
პარლამენტის თავმჯდომარემ დარბაზს გაცნო საქართველოს პრეზიდენტის 2010 წლის 22 სექტემბრის ¹923 განკარგულება 2010 წლის 24 სექტემბრის 12 საათიდან საქართველოს პარლამენტის რიგგარეშე სხდომის მოწვევის შესახებ, თანდართული დღის წესრიგით.
რეგისტრაცია გაიარა – 121 პარლამენტის წევრმა,  კვორუმი – 76
სხდომის თავმჯდომარემ ტრიბუნასთან მიიწვია პარლამენტის თავმჯდომარე დავით ბაქრაძე, რომელმაც, როგორც «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა ინფორმაცია საყოველთაო-სახალხო განხილვის შედეგების შესახებ.
პარლამენტის თავმჯდომარის ვრცელი ინფორმაციის შემდეგ .ადეიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი «საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .თარგამაძემ, .თორთლაძემ, .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .დავითაიამ, .ლალიაშვილმა, .კანდელაკმა, .ახვლედიანმა, .თორდიამ, .დარჩიაშვილმა, ,ბუცხრიკიძემ, .ცაგარეიშვილმა, .წერეთელმა
დაზუსტებისთვის გამოვიდა .ვეფხვაძე.
თანამოხსენებით გამოვიდა .კუბლაშვილი.
სხდომის დრო გაგრძელდა დღის წესრიგის საკითხების ამოწურვამდე.
საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ჩახვაძე, .დარჩიაშვილი, .დავითაია, .ბაღათურია, .არსენიშვილი, .ცაგარეიშვილი, .წიკლაური, .ლალიაშვილი, .მინაშვილი, .თორდია.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .თორთლაძე და .ლორთქიფანიძე (დრო გაინაწილეს), .ვეფხვაძე, .მაჭავარიანი.
უმცირესობის სახელით გამოვიდა .თარგამაძე
უმრავლესობის სახელით.წერეთელი და .ცისკარიშვილი (დრო გაინაწილეს)
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .ადეიშვილი.
კანონპროექტის განხილვის დასრულების შემდეგ პარლამენტის თავმჯდომარემ მზადყოფნა გამოთქვა მეორე მოსმენამდე გააგრძელოს კონსულტაციები ოპოზიციის წარმომადგენლებთან.
.გოგორიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საჯარო სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
.თორდიამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის  საპროცესო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტი «აივ ინფექცია/შიდსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საერთო სასამართლოების შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს სახალხო დამცველის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გამოცხადდა თხუთმეტწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენების შემდეგ ხელის აწევით დარბაზმა თანხმობა განაცხადა კენწისყრების ჩატარებაზე.