საქართველოს კანონის პროექტი «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 94 მომხრე – 58
საქართველოს კანონის პროექტი «საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 97 მომხრე – 69
კენჭისყრების დასრულების შემდეგ განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.არსენიშვილი (საქართველოში მცხოვრებ აზერბაიჯანელებს მიულოცა ნოვრუზბაირამობა), გ.თარგამაძე (რუსეთის ფედერაციის გადაწყვეტილების თაობაზე სოხუმის აეროპორტისათვის შიდა ფრენების კოდის მინიჭების შესახებ. ასევე, რუსეთის მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში შესაძლო გაწევრიანების შესახებ. მოითხოვა საქართველოს მთავრობისგან განმარტებები), დ.ბაქრაძე (დაავალა საორგანიზაციო დეპარტამენტს აღნიშნულ საკითხებზე «სადეპუტატო შეკითხვის» გაფორმება და შეკითხვის ადრესატისთვის გაგზავნა), გ.ახვლედიანი (საზოგადოებრივი წნეხის შედეგად შაქრის ფასის შემცირების თაობაზე, ასევე, ნუცუბიძის პლატოს მეოთხე მიკრორაიონში ჩასახლებული დევნილების პრობლემებზე), პ.დავითაია (რუსეთის მიერ სოხუმის აეროპორტისათვის შიდა ფრენების კოდის მინიჭების თაობაზე), შ.მალაშხია (აცნობა დეპუტატებს, რომ ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის დროებითი კომისია უახლოეს Dდღეებში აპირებს სხდომის მოწვევას აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებით და სადაც აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად კომპლექსურად განიხილება ყველა საკითხი), დ.ბაქრაძე (მხარი დაუჭირა შ.მალაშხიას ინიციატივას), მ.ანიკაშვილი (კვლავ ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების შეფერხების თაობაზე. მოითხოვა ჯანდაცვისა და ეკონომიკური განვითარების მინისტრებისაგან განმარტებები), ჯ.ბაღათურია (ქვეყანაში არსებული სოციალური პრობლემების თაობაზე, და ამასთან დაკავშირებით თავისი საკანონმდებლო ინიციატივების განხილვის პროცედურების დაწყების მიზანშეწონილობის შესახებ), დ.ბაქრაძე (მოუწოდა კომიტეტებს რეგლამენტის შესაბამისად განხილვების დაწყება), დ.ლორთქიფანიძე (მოუწოდა პარლამენტის წევრებს სახელმწიფო ექსპერტიზის ბიუროში საკუთარი სახსრებით ნარკოლოგიური ტესტის ჩატარება), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ზ.მელიქიშვილი (განმარტება გ.ახვლედიანის გამოსვლასთან დაკავშირებით), გ.წერეთელი (ნარკოლოგიური შემოწმებისა და Hჰოსპიტალური სექტორის განვითარების თაობაზე), ა.სულეიმანოვი (მადლობა გადაუხადა კოლეგებს ეროვნული დღესასწაულის მილოცვისთვის და პრეზიდენტს ნოვრუზბაირამის საყოველთაო დღესასწაულად გამოცხადებისათვის).
განცხადებების დასრულების შემდეგ გ.ჩახნაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მ.მაჭავარიანმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
თანამოხსენებით გამოვიდა გ.ხუროშვილი.
მ.მაჭავარიანმა ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციულ კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» და «ნორმატიული აქტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
ვ.ბალავაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი «საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ» საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი «უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
ვ.ბალავაძემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: «კომერციული ბანკების საქმიანობის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «ფასიანი ქაღალდების ბაზრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «არასახელმწიფო საპენსიო დაზღვევის და უზრუნველყოფის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე».
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «შემოსავლების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრის (მეურვის) ერთ ვაკანტურ ადგილზე დასანიშნად წარუდგინა
მარიამ შავგულიძის, ნინო გოგიბერიძის და გიორგი მელაძის კანდიდატურები. მან პარლამენტის წევრებს გააცნო მათი შრომითი ბიოგრაფიები.
ზ.დეკანოიძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის სამხედრო გრანტის შესახებ» შეთანხმება.
მან ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის დეპარტამენტს შორის ბიოლოგიური იარაღის განვითარებასთან დაკავშირებული ტექნოლოგიების, პათოგენებისა და ინფორმაციის გავრცელების თავიდან აცილების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ» შეთანხმების შესწორება»
ნ.მიქელაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «საქართველოსა და სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდს შორის 2005 წლის 29 ივნისს ხელმოწერილი «პროექტის დაფინანსების შესახებ» (სოფლის განვითარების პროექტი) ხელშეკრულებების ცვლილებები
მანვე რატიფიცირებისათვის გამოიტანა «საქართველოს მთავრობასა და სინგაპურის რესპუბლიკის მთავრობას შორის შემოსავლებზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» შეთანხმება და «საქართველოს მთავრობასა და დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობას შორის «შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ» შეთანხმებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე ოქმი»
ნ.მიქელაძემ გამარტივებული წესით, ერთი მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ავტომოტოტრანსპორტის მფლობელთა სამოქალაქო პასუხისმგებლობის სავალდებულო დაზღვევის შესახებ» საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად ცნობის თაობაზე» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ»
ლ.ჭოლაძემ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის Fთაობაზე»
ს.სისაურმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
შენიშვნა გამოთქვა ბ.ბუცხრიკიძემ.
ზ.კუკავამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვებით და შენიშვნებით მიმართა ბ.ბუცხრიკიძემ.
კ.ანჯაფარიძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა ჯერ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტის «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ» მე-4 მუხლი, საბოლოო ფორმულირებით, ხოლო შემდეგ III მოსმენით თავად კანონპროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ»
სხდომა განახლდა 1620 საათზე.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – გიორგი წერეთელი.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 72 პ.წ. კვორუმი – 76
კვორუმი არ შედგა. გამოცხადდა ხუთწუთიანი შესვენება.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა განმეორებითი რეგისტრაცია – 86
საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 88 მომხრე – 73
საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე» I მოსმენა