საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ» III მოსმენა
რეგისტრაცია – 97 მომხრე – 83
სხდომა გაგრძელდა საკითხების განხილვით.
რ.კერვალიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გენდერული თანასწორობის შესახებ»
ლ.თორდიამ II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ფიზიკური და კერძო სამართლის იურიდიული პირების მფლობელობაში (სარგებლობაში) არსებულ მიწის ნაკვეთებზე საკუთრების უფლების აღიარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» მუხლობრივი განხილვით.
მანვე პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტი «აივ ინფექცია/შიდსის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე» და საქართველოს კანონის პროექტი «ნოტარიატის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.თორდიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე» და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი:
«მეწარმეთა შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საჯარო რეესტრის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ», «გადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე», «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ».
ელჩების დამტკიცების საკითხი გადაიდო მათი გამოუცხადებლობის გამო.
ა.მინაშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
გ.ხუროშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
მ.მჟავანაძემ (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომისიის თავმჯდომარე) პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ადამიანის ორგანოთა გადანერგვის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდა გ.წერეთელი.
გ.მამაცაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე»
გ.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი ,,სახელმწიფოს საკუთრებაში მიქცეული ქონების განკარგვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
ლ.ჭოლაძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის Fთაობაზე»
მანვე წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სურსათის უვნებლობისა და ხარისხის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» (გამარტივებული წესით)
გ.ჩახნაშვილმა II მოსმენისათვის, პუნქტობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები «უმაღლესი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე» და «მეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
გ.ჩახნაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ზოგადი განათლების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «გრანტების შესახებ» საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე»
გ.ჩახნაშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი «ამნისტიის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით და თხოვნით მიმართა დ.ლორთქიფანიძემ.
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა «საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2010 წლის 18 თებერვალს ხელმოწერილი «სასესხო ხელშეკრულება (ჭარის მყარი ნარჩენების პროექტი)»
გ.გოგუაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა «ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციისა» და «ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციის ბიოუსაფრთხოების კარტახენას ოქმი მოთხოვნათა რეალიზაციის შესახებ»
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა დ.ლორთქიფანიძემ.
განმარტებითი სიტყვით გამოვიდა გ.წერეთელი.
მოსაზრება გამოთქვა ზ.გამცემლიძემ.
უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა გ.თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით – ზ.გამცემლიძე.
დ.ლორთქიფანიძე – შეკითხვით მიმართა მომხსენებელს. ზოგადად მხარი დაუჭირა მის ინიციატივას.
მ.ცქიტიშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი «შემოსავლების სამსახურის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე»
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს საბაჟო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე», «იარაღის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე».
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი «სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე»
ი.ღვალაძემ პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «დიზაინის შესახებ»
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: «საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ» საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე», «საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ», «საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატებების შეტანის შესახებ».
სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე, რუსუდან კერვალიშვილი.
სხდომას ესწრებოდნენ – ს.სისაური, გ.ხუროშვილი.
სხდომა განახლდა დარჩენილი საკითხების განხილვით.
ს.სისაურმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი «სახელმწიფო ქონების პრივატიზების, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ქონების პრივატიზებისა და სარგებლობის უფლებით გადაცემის შესახებ» საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე»
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტს წარუდგინა უმცირესობიდან წარმოდგენილი რატი მაისურაძის კანდიდატურა საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს მუდმივმოქმედი კომისიის წევრად ასარჩევად.
შესვენების შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 98
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა რუსუდან კერვალიშვილმა.