საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 91                        მომხრე – 79
კვორუმი – 50                    წინააღმდეგი _ 0
სხდომა გაგრძელდა განცხადებებით. სიტყვით გამოვიდნენ: .თარგამაძე (პარლამენტის თავმჯდომარის ახალი ინიციატივისმედიასაშუალებების მფლობელთა ვინაობის საჯაროობისა და მედიის თავისუფლების ხარისხის თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ბაღათურია (პატიმართა ცემის გახშირებულ ფაქტებთან დაკავშირებით მოითხოვა სპეციალური მონიტორინგის ჯგუფის შექმნა), .ხერხეულიძე (განმარტება .ბაღათურიას განცხადებასთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (კომენტარი), .თორთლაძე (შესთავაზა მონიტორინგის ჯგუფს ანტიკრიზისული საბჭოს გაფართოებულ სხდომაზე დასწრება და სადაო ფაქტების ერთად განხილვა), .ბაღათურია, .ბაქრაძე, .გაბაშვილი (მედიასაშუალებების მფლობელთა საჯაროობისა და დედაენასთან დაკავშირებით გამოთქმულ პრობლემებზე), .წერეთელი (ჯანდაცვისა და სოციალური სფეროს შემდგომი განვითარების პროგრამების თაობაზე), .ვეფხვაძე (რეპლიკა .გაბაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ახვლედიანი (მთავრობის 2010 წლის 27 იანვრის N22 დადგენილების თაობაზე, რომლითაც განისაზღვრება მოხუცებულთა პანსიონატებში მცხოვრებთა გადასახადი), .ლორთქიფანიძე (მონიტორინგის ჯგუფის მხოლოდ უმრავლესობის წევრებით დაკომპლექტებისა და არასრულწლოვანი პატიმრის გვანცა ყუფარაძის შეწყალების თაობაზე), .არსენიშვილი (განმარტება მონიტორინგის ჯგუფთან დაკავშირებით), .ლალიაშვილი (ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თაობაზე), .გაბაშვილი (კომენტარი .ვეფხვაძის განცხადების თაობაზე), .ვეფხვაძე, .თაქთაქიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის განცხადებებზე), .კუბლაშვილი (კომენტარი), .წიკლაური (საქართველოს პრეზიდენტის გაეროში გამოსვლისას გამოთქმული ინიციატივის თაობაზე კავკასიის თემასთან დაკავშირებით), .ცისკარიშვილი კრიტიკა ოპოზიციის გამოსვლებზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ჭოღოშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიკულტურული მემკვიდრეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებიდიზაინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასასაქონლო ნიშნების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კერვალიშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიმეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ
მოსაზრებებით გამოვიდნენ .ბაღათურია და .დიასამიძე.
.ხუროშვილმა წარმოადგინა ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტიოფიციალური სტატისტიკის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტივეტერინარიის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
სხდომას ესწრებოდა  .მიქელაძე, .ხუროშვილი.
.გოგორიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მოსაზრებები გამოთქვეს .თორდიამ და .ბუცხრიკიძემ.
თანამოხსენებით გამოვიდნენ .თორდია და .არსენიშვილი.
.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინაენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის ხელმოწერილ დახმარების შესახებხელშეკრულებაში ცვლილება ნომერი ერთი
მანვე ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2008 წლის 27 ივნისის სასესხო ხელშეკრულების ცვლილების ხელშეკრულება (ქობულეთის წყალანირების პროექტი)”