რეგისტრაცია – 91 მომხრე – 79
სხდომა გაგრძელდა განცხადებებით. სიტყვით გამოვიდნენ: გ.თარგამაძე (პარლამენტის თავმჯდომარის ახალი ინიციატივის – მედიასაშუალებების მფლობელთა ვინაობის საჯაროობისა და მედიის თავისუფლების ხარისხის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ჯ.ბაღათურია (პატიმართა ცემის გახშირებულ ფაქტებთან დაკავშირებით მოითხოვა სპეციალური მონიტორინგის ჯგუფის შექმნა), ე.ხერხეულიძე (განმარტება ჯ.ბაღათურიას განცხადებასთან დაკავშირებით), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), გ.თორთლაძე (შესთავაზა მონიტორინგის ჯგუფს ანტიკრიზისული საბჭოს გაფართოებულ სხდომაზე დასწრება და სადაო ფაქტების ერთად განხილვა), ჯ.ბაღათურია, დ.ბაქრაძე, გ.გაბაშვილი (მედიასაშუალებების მფლობელთა საჯაროობისა და დედაენასთან დაკავშირებით გამოთქმულ პრობლემებზე), გ.წერეთელი (ჯანდაცვისა და სოციალური სფეროს შემდგომი განვითარების პროგრამების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე (რეპლიკა გ.გაბაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), გ.ახვლედიანი (მთავრობის 2010 წლის 27 იანვრის N22 დადგენილების თაობაზე, რომლითაც განისაზღვრება მოხუცებულთა პანსიონატებში მცხოვრებთა გადასახადი), დ.ლორთქიფანიძე (მონიტორინგის ჯგუფის მხოლოდ უმრავლესობის წევრებით დაკომპლექტებისა და არასრულწლოვანი პატიმრის გვანცა ყუფარაძის შეწყალების თაობაზე), გ.არსენიშვილი (განმარტება მონიტორინგის ჯგუფთან დაკავშირებით), ნ.ლალიაშვილი (ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თაობაზე), გ.გაბაშვილი (კომენტარი ლ.ვეფხვაძის განცხადების თაობაზე), ლ.ვეფხვაძე, ჩ.თაქთაქიშვილი (კომენტარი ოპოზიციის განცხადებებზე), პ.კუბლაშვილი (კომენტარი), ნ.წიკლაური (საქართველოს პრეზიდენტის გაეროში გამოსვლისას გამოთქმული ინიციატივის თაობაზე კავკასიის თემასთან დაკავშირებით), პ.ცისკარიშვილი კრიტიკა ოპოზიციის გამოსვლებზე)
განცხადებების დასრულების შემდეგ მ.ჭოღოშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საპატენტო კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები “დიზაინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “სასაქონლო ნიშნების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კერვალიშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ”
მოსაზრებებით გამოვიდნენ ჯ.ბაღათურია და თ.დიასამიძე.
გ.ხუროშვილმა წარმოადგინა ასევე, III მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “ოფიციალური სტატისტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ვეტერინარიის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადმინისტრაციული სახდელისგან გათავისუფლების შესახებ”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
სხდომას ესწრებოდა – ნ.მიქელაძე, გ.ხუროშვილი.
ხ.გოგორიშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე ერთი მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებები გამოთქვეს ლ.თორდიამ და ბ.ბუცხრიკიძემ.
გ.ხუროშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “ენერგეტიკის ინფრასტრუქტურის განვითარებისათვის საქართველოსა და ამერიკის შეერთებულ შტატებს შორის ხელმოწერილ დახმარების შესახებ” ხელშეკრულებაში ცვლილება ნომერი ერთი”
მანვე ასევე, რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოსა და ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს შორის 2008 წლის 27 ივნისის სასესხო ხელშეკრულების ცვლილების ხელშეკრულება (ქობულეთის წყალანირების პროექტი)”
ბ.ბუცხრიკიძემ წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში
კენჭისყრებამდე გამოცხადდა ხუთწუთიანი ტექნიკური შესვენება.
შესვენებია შემდეგ ჩატარდა რეგისტრაცია – 85, კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი “კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა