სხდომას თავმჯდომარეობდნენ – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),
ნ.მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.ხაჩიძე (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი)
რეგისტრაცია გაიარა – 82 პარლამენტის წევრმა, კვორუმი – 76
დ.ბაქრაძემ დეპუტატებს მიულოცა 28 ოქტომბერი, როგორც ქართული პარლამენტარიზმის მნიშვნელოვანი დღე. ოცი წლის წინ 70-წლიანი ანექსიის შემდეგ საქართველოში არჩეულ იქნა მრავალპარტიული პარლამენტი. მან პარლამენტის წევრებს ასევე, გააცნო ბიუროს გადაწყვეტილება საქართველოს კანონის პროექტის “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” დაჩქარებული წესით განხილვის შესახებ. ამიტომ საკითხების განხილვა პარლამენტმა დაიწყო სწორედ ამ საკითხით.
გ.ხაჩიძემ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კენჭისყრის წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 85
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტს “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 85 მომხრე – 76
გარემოს დაცვის მინისტრმა ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ” მუხლობრივი განხილვით.
მინისტრს მოსაზრებებით და შეკითხვებით მიმართეს: ე.კვერნაძემ, პ.კუბლაშვილმა, ჯ.ბაღათურიამ, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ჩახვაძემ, გ.წერეთელმა, ო.თოიძემ, ზ.მელიქიშვილმა, რ.სამყურაშვილმა, გ.თარგამაძემ.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, რ.სამყურაშვილი, დ.ბაქრაძე (კომენტარი).
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: ა.ბობოხიძე, პ.კუბლაშვილი, გ.არსენიშვილი
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: ლ.ვეფხვაძე, ჯ.ბაღათურია, დ.დარჩიაშვილი, ა.ბობოხიძე, ზ.მელიქიშვილი, ბ.ბუცხრიკიძე, დ.ბაქრაძე (განმარტება).
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა გარემოს დაცვის მინისტრი.
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ნ.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “გერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკსა (KFW) და საქართველოს შორის კადასტრისა და მიწის რეგისტრაციის I და II პროექტების განხორციელების მიზნით KFW–სთან გაფორმებულ საკრედიტო და საპროექტო ხელშეკრულებასა (07.10.1999) და საკრედიტო და დაფინანსების ხელშეკრულებასთან (19.12.2003) დაკავშირებული წერილი-შეთანხმება”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ვეტერინარიის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ვაშაკიძემ (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე) რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა “საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თურქეთის რეპუბლიკის გენერალურ შტაბს შორის ლოგისტიკის დარგში განსახორციელებელი ოქმი”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
თანამოხსენებით გამოვიდა ა.მინაშვილი.
ი.გორდულაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
თ.წურწუმიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის 2010 – 2011 წლის ანგარიშგების აუდიტის განმახორციელებელ დამოუკიდებელ აუდიტორთა შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შემადგენლობის დამტკიცების შესახებ”
მან დარბაზს გააცნო კომისიის შემადგენლობა.
განმარტებით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “გარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ზ.გელაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის მიერ 2009 წლის საშემოდგომო და 2010 წლის საგაზაფხულო სესიებზე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
გ.კანდელაკმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში
ორივე ანგარიში პარლამენტის მიერ ცნობად იქნა მიღებული.
სხდომას თავმჯდომარეობდა – გიორგი წერეთელი, დავით ბაქრაძე, რუსუდან კერვალიშვილი
სხდომას ესწრებოდა – გ.ხუროშვილი.
სხდომა განახლდა საკითხების განხილვით.
ჯ.ბაღათურია (ლტოლვილების პრობლემებთან დაკავშირებით მოითხოვა ანტიკრიზისული საბჭოს მოწვევა), გ.წერეთელი (კომენტარი)
გ.თორთლაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფლების ქარტია”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ლ.ვეფხვაძემ, ზ.მელიქიშვილმა, რ.სამყურაშვილმა,
გ.როინიშვილმა, პ.კუბლაშვილმა, გ.წერეთელმა.
ინიციატორმა უპასუხა შეკითხვებს.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია და დ.დარჩიაშვილი.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა ლ.ვეფხვაძე.
უმრავლესობის სახელით – პ.კუბლაშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა გ.თორთლაძე.
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შუალედური ანგარიში
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს გააცნო კ.გამსახურდიას მომართვის ტექსტი “საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიისათვის უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების შესახებ”
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ დეპუტატებმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 90, კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” III მოსმენა
საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” III მოსმენა
რეგისტრაცია – 90 მომხრე – 80
საქართველოს კანონის პროექტი “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე” III
სხდომის თავმჯდომარეობა გააგრძელა რ.კერვალიშვილმა.