სხდომას თავმჯდომარეობდნენდავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე),   .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი),   .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხაჩიძე (გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი)
.ბაქრაძემ დეპუტატებს მიულოცა 28 ოქტომბერი, როგორც ქართული პარლამენტარიზმის მნიშვნელოვანი დღე. ოცი წლის წინ 70-წლიანი ანექსიის შემდეგ საქართველოში არჩეულ იქნა მრავალპარტიული პარლამენტი. მან პარლამენტის წევრებს ასევე, გააცნო ბიუროს გადაწყვეტილება საქართველოს კანონის პროექტისსაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედაჩქარებული წესით განხილვის შესახებ. ამიტომ საკითხების განხილვა პარლამენტმა დაიწყო სწორედ ამ საკითხით.
.ხაჩიძემ პარლამენტს II მოსმენით მუხლობრივად განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
კენჭისყრის წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 85
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტსსაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 85                        მომხრე – 76
გარემოს დაცვის მინისტრმა ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებმუხლობრივი განხილვით.
მინისტრს მოსაზრებებით და შეკითხვებით მიმართეს: .კვერნაძემ, .კუბლაშვილმა, .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .ჩახვაძემ, .წერეთელმა, .თოიძემ, .მელიქიშვილმა, .სამყურაშვილმა, .თარგამაძემ.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ვეფხვაძე, .სამყურაშვილი, .ბაქრაძე (კომენტარი).
თანამოხსენებით გამოვიდნენ: .ბობოხიძე, .კუბლაშვილი, .არსენიშვილი
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ვეფხვაძე, .ბაღათურია, .დარჩიაშვილი, .ბობოხიძე, .მელიქიშვილი, .ბუცხრიკიძე, .ბაქრაძე (განმარტება).
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა გარემოს დაცვის მინისტრი.
.მიქელაძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.მიქელაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინაგერმანიის რეკონსტრუქციის საკრედიტო ბანკსა (KFW) და საქართველოს შორის კადასტრისა და მიწის რეგისტრაციის I და II პროექტების განხორციელების მიზნით KFWსთან გაფორმებულ საკრედიტო და საპროექტო ხელშეკრულებასა (07.10.1999) და საკრედიტო და დაფინანსების ხელშეკრულებასთან (19.12.2003) დაკავშირებული წერილი-შეთანხმება
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისასოფლო-სამეურნეო კარანტინის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტივეტერინარიის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე
.ვაშაკიძემ (თავდაცვის მინისტრის მოადგილე) რატიფიცირებისათვის წარმოადგინასაქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თურქეთის რეპუბლიკის გენერალურ შტაბს შორის ლოგისტიკის დარგში განსახორციელებელი ოქმი
.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .მინაშვილი.
.გორდულაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.წურწუმიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის 2010 – 2011 წლის ანგარიშგების აუდიტის განმახორციელებელ დამოუკიდებელ აუდიტორთა შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შემადგენლობის დამტკიცების შესახებ
მან დარბაზს გააცნო კომისიის შემადგენლობა.
განმარტებით გამოვიდა .მელიქიშვილი.
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიგარემოზე ზემოქმედების ნებართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გელაშვილმა პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის მიერ 2009 წლის საშემოდგომო და 2010 წლის საგაზაფხულო სესიებზე გაწეული საქმიანობის ანგარიში
.კანდელაკმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის მიერ გაწეული საქმიანობის ანგარიში
ორივე ანგარიში პარლამენტის მიერ ცნობად იქნა მიღებული.
სხდომას თავმჯდომარეობდაგიორგი წერეთელი, დავით ბაქრაძე, რუსუდან კერვალიშვილი
სხდომას ესწრებოდა  .ხუროშვილი.
.ბაღათურია (ლტოლვილების პრობლემებთან დაკავშირებით მოითხოვა ანტიკრიზისული საბჭოს მოწვევა), .წერეთელი (კომენტარი)
.თორთლაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა თავისი ინიციატივა - საქართველოს კანონის პროექტითავისუფლების ქარტია
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ვეფხვაძემ, .მელიქიშვილმა, .სამყურაშვილმა,
.როინიშვილმა, .კუბლაშვილმა, .წერეთელმა.
ინიციატორმა უპასუხა შეკითხვებს.
თანამოხსენებით გამოვიდა .არსენიშვილი.
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია და .დარჩიაშვილი.
უმრავლესობის სახელით.კუბლაშვილი.
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .თორთლაძე.
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიის შუალედური ანგარიში
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს გააცნო .გამსახურდიას მომართვის ტექსტისაქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას გარდაცვალებასთან დაკავშირებული საკითხების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებითი კომისიისათვის უფლებამოსილების ვადის გაგრძელების შესახებ
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ დეპუტატებმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადეს კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებაზე.
ჩატარდა რეგისტრაცია – 90,         კვორუმი – 76
საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” III მოსმენა