რეგისტრაცია – 107 მომხრე – 97
კენჭისყრის შემდეგ ი.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
რედაქციული შენიშვნა გამოთქვა ჩ.თაქთაქიშვილმა.
ი.ქურდაძემ კვლავ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სააღმზრდელო დაწესებულებების ლიცენზირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ პარლამენტს ასევე, III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “არასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თამბაქოს კონტროლის შესახებ”
განმარტებითი სიტყვით გამოვიდა ო.თოიძე.
ნ.წიკლაურმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
რედაქციული შენიშვნა გამოთქვა ა.მინაშვილმა.
ლ.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
ნ.მიქელაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო ქონების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ფინანსთა მინისტრია მოადგილემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე, კვლავ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
ა.ალავიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
შენიშვნა გამოთქვა პ.კუბლაშვილმა.
ლ.თორდიამ III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს ასევე, III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
გ.მამაცაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ზ.გელაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს თავდაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (გ.ხუროშვილი - შენიშვნა)
გ.გოდაბრელიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
გ.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე წარმოადგინა II მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდნენ: ლ.თორდია, ხ.გოგორიშვილი, ო.თოიძე.
მ.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა გ.წერეთელი.
გ.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ მთავრობასთან კონსულტაციების დამთავრებამდე ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტების “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ” და “მეწარმეთა შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” განხილვის გადადება.
პ.ზამბახიძემ (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი) პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
გ.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “თავდაცვის დაგეგმვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.კუკულავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” (პ.კუბლაშვილი – შენიშვნა; ითხოვა კენჭისყრა პირველი მუხლის მეორე პუნქტის გარეშე), “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, განსახილველად, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების და დამატებების შეტანის შესახებ”
ზ.კუკავამ პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის 2010 – 2011 წლების ანგარიშგების გარე აუდიტის დანიშვნის შესახებ”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
კ.კუკულავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ცხოველთა და მცენარეთა ახალი ჯიშების შესახებ”
სხდომა განახლდა 1625 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ – დ.ძაგნიძე, პ.ზამბახიძე (აჭარის ა/რ უმაღლესი საბჭოს წევრი) გ.ხუროშვილი, ნ.მიქელაძე.
ნ.წიკლაურმა III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ”
პ.ზამბახიძემ პარლამენტს ჯერ II მოსმენით წარუდგინა განუხილავად დატოვებული საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” მე-7 პუნქტით წარმოადგენილი 208-ე მუხლი
მოსაზრება გამოთქვა კ.ანჯაფარიძემ (208-ე მუხლის ამოღების თაობაზე)
ამის შემდეგ პ.ზამბახიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს ჯერ II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ” ღიად დარჩენილი 1-ლი მუხლის მე-2 პუნქტი
შეკითხვები და მოსაზრებები გამოთქვეს პ.ცისკარიშვილმა და გ.ჩახვაძემ.
ამის შემდეგ მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ”
გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება 15 წუთით.
შესვენების შემდეგ პ.კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით მთავრობის პოზიცია გამოთქვა გ.ხუროშვილმა.
კენჭისყრების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 113, კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტი “საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ” III მოსმენა
რეგისტრაცია – 113 მომხრე – 102
საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ” 1-ლი მუხლის მე-2 პუნქტი II მოსმენა