.ალავიძემ პარლამენტს ასევე, III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიარასაპატიმრო სასჯელთა აღსრულების წესისა და პრობაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპატიმრობის კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტითამბაქოს კონტროლის შესახებ
განმარტებითი სიტყვით გამოვიდა .თოიძე.
.წიკლაურმა III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეთა და საქართველოში მცხოვრებ უცხოელთა რეგისტრაციის, პირადობის (ბინადრობის) მოწმობისა და საქართველოს მოქალაქის პასპორტის გაცემის წესის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საქართველოს მოქალაქეების საქართველოდან გასვლისა და საქართველოში შემოსვლის წესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო აქტების რეგისტრაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
რედაქციული შენიშვნა გამოთქვა .მინაშვილმა.
.თორდიამ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.მიქელაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო ქონების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაგადასახადო დავალიანებებისა და სახელმწიფო სესხების რესტრუქტურიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
ფინანსთა მინისტრია მოადგილემ ასევე, III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე, კვლავ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაინფორმაციო-ტექნოლოგიური ზონების შესახებ
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
შენიშვნა გამოთქვა .კუბლაშვილმა.
.თორდიამ III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიეროვნული საარქივო ფონდისა და ეროვნული არქივის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.თორდიამ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს ასევე, III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები:  სააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სახელმწიფო ბაჟის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.მამაცაშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.გელაშვილმა ასევე, II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო პოლიციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს თავდაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” (.ხუროშვილი - შენიშვნა)
.გოდაბრელიძემ II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა II მოსმენისათვის, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა  საქართველოს კანონის პროექტიწამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე წარმოადგინა II მოსმენისათვის საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდნენ: .თორდია, .გოგორიშვილი, .თოიძე.
.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდა .წერეთელი.
.ხუროშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ მთავრობასთან კონსულტაციების დამთავრებამდე ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტებისსაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებდამეწარმეთა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზეგანხილვის გადადება.
.ზამბახიძემ (აჭარის / უმაღლესი საბჭოს წევრი) პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.მამაცაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტითავდაცვის დაგეგმვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკულავამ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტინიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” (.კუბლაშვილიშენიშვნა; ითხოვა კენჭისყრა პირველი მუხლის მეორე პუნქტის გარეშე), “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტებისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედასაგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ ასევე, განსახილველად, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ლორთქიფანიძემ.
.კუკავამ პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის 2010 – 2011 წლების ანგარიშგების გარე აუდიტის დანიშვნის შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.კუკულავამ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიცხოველთა და მცენარეთა ახალი ჯიშების შესახებ
სხდომას ესწრებოდნენ .ძაგნიძე, .ზამბახიძე (აჭარის / უმაღლესი   საბჭოს წევრი) .ხუროშვილი, .მიქელაძე.
.წიკლაურმა III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ
.ზამბახიძემ პარლამენტს ჯერ II მოსმენით წარუდგინა განუხილავად დატოვებული საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზემე-7 პუნქტით წარმოადგენილი 208- მუხლი
მოსაზრება გამოთქვა .ანჯაფარიძემ (208- მუხლის ამოღების თაობაზე)
ამის შემდეგ .ზამბახიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს ჯერ II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისსაქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებღიად დარჩენილი 1-ლი მუხლის მე-2 პუნქტი
შეკითხვები და მოსაზრებები გამოთქვეს .ცისკარიშვილმა და .ჩახვაძემ.
ამის შემდეგ მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ
გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება 15 წუთით.
შესვენების შემდეგ .კუბლაშვილმა პარლამენტს I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით მთავრობის პოზიცია გამოთქვა .ხუროშვილმა.
კენჭისყრების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 113,    კვორუმი – 76
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის პროექტისაქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში დამატებისა და ცვლილების შეტანის შესახებ      III მოსმენა
რეგისტრაცია – 113                         მომხრე – 102
საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტისსაქართველოს კონსტიტუციაში დამატებების შეტანის შესახებ” 1-ლი მუხლის მე-2 პუნქტი   II მოსმენა