მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართა .ვეფხვაძემ.
განმარტებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი
თანამოხსენებით გამოვიდა .თაქთაქიშვილი.
.ანჯაფარიძემ ასევე, ერთი მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს შრომის კოდექსი
.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის  შესახებ  საქართველოს  ორგანულ  კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გელაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო პოლიციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებსაქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს თავდაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.მამაცაშვილმა ასევე, პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიწამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზეპირველი მუხლი
შენიშვნები გამოთქვეს .წერეთელმა და .ვეფხვაძემ.
შემდეგ, მინისტრის მოადგილემ უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.გოდაბრელიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მოსაზრებით გამოვიდა .ბეჟუაშვილი. .ბაინდურაშვილი (განმარტება)
პარლამენტის თავმჯდომარემ შესთავაზა მომხსენებელს კანონპროექტის კენჭისყრამდე შეთანხმებული რედაქციის წარმოდგენა.
.გორდულაძემ პარლამენტს დასამტკიცებლად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობის დამტკიცების შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტითავდაცვის დაგეგმვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით წარმოადგინა   საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებგანუხილავად დარჩენილი მე-3 მუხლის მე-2 ნაწილი
.ანჯაფარიძე (განმარტება 208- მუხლთან დაკავშირებით)
კომიტეტის პოზიცია გამოთქვეს .წერეთელმა და .თოიძემ
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ბაღათურიამ.
ამის შემდეგ .დოლიძემ უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ბაინდურაშვილმა (ფინანსთა მინისტრი) პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი  საქართველოს  2011  წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ბაღათურიამ, .ბალავაძემ, .ვეფხვაძემ, .ჩახვაძემ, .ბეჟუაშვილმა, .ცაგარეიშვილმა, .კუკავამ.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ჩახვაძე, .ვეფხვაძე, .ცისკარიშვილი, .ცაგარეიშვილი.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან ბიუჯეტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ცაგარეიშვილი, .გოდაბრელიძე.
კომიტეტების სახელით გამოვიდნენ .ბუცხრიკიძე და .თოიძე.
ფრაქციების სახელით.ჩახვაძე, .ვეფხვაძე, .მელიქიშვილი.
უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა .თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით.ცისკარიშვილი. .გოდაბრელიძე (მოსაზრება)
სახელმწიფო ბიუჯეტის განხილვის დასრულების შემდეგ .ბაინდურაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს  მთავრობის მოხსენება “2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მიმდინარეობის შესახებ
კომიტეტის სახელით გამოვიდა .მელიქიშვილი.
პარლამენტმა ასევე მოისმინა კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილის .ვეფხვაძის მოხსენება ბიუჯეტთან დაკავშირებით.
.მესტვირიშვილმა (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი) ისაუბრასაქართველოს 2011 – 2013 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ
.ანჯაფარიძემ კონსულტაციების დასრულებამდე ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტისსაქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსიდა მისგან გამომდინარე პაკეტის განხლვის გადადება.
.კანდელაკმა პარლამენტს მსჯელობისთვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის განცხადებალიტვაში 13 იანვრის ტრაგიკული მოვლენების 20 წლისთავთან დაკავშირებით
.ბაქრაძე (რედაქციული შენიშვნა)
.მელიქიშვილმა კიდევ ერთხელ შეახსენა ფინანსთა მინისტრს კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მომართვის შესახებ, კონტროლის პალატის ბიუჯეტის 2,4 მილიონი ლარით შემცირების თაობაზე.
.კუკულავამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიმიწების მელიორაციის შესახებსაქართველოს კანონის ძალადაკარგულად გამოცხადების შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ(.ანჯაფარიძე – 208- მუხლთან დაკავშირებით),საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კუკულავამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინიადაგის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ცინცაძემ (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს  კანონის  პროექტის ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზეგანუხილავად დარჩენილი 1-ლი მუხლი და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტები
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს  კანონის  პროექტი  ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძე პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს მოქალაქეობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძე ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების და დამატებების შეტანის შესახებ
სხდომა განახლდა 1710 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ .ძაგნიძე, .მიქელაძე.
სხდომა განახლდა კენჭისყრებით.