განმარტებით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი
თანამოხსენებით გამოვიდა ჩ.თაქთაქიშვილი.
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, ერთი მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს შრომის კოდექსი”
ვ.ბალავაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
ზ.გელაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “სახელმწიფო სპეციალური წოდებების შესახებ” საქართველოს კანონში დამატებებისა და ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს თავდაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ქობულეთის თავისუფალი ტურისტული ზონის განვითარების ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე ასევე, III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.მამაცაშვილმა ასევე, პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ “სატყეო სააგენტოს შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
დ.ლომიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “წამლისა და ფარმაცევტული საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” პირველი მუხლი
შენიშვნები გამოთქვეს გ.წერეთელმა და ლ.ვეფხვაძემ.
შემდეგ, მინისტრის მოადგილემ უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
გ.გოდაბრელიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებით გამოვიდა დ.ბეჟუაშვილი. კ.ბაინდურაშვილი (განმარტება)
პარლამენტის თავმჯდომარემ შესთავაზა მომხსენებელს კანონპროექტის კენჭისყრამდე შეთანხმებული რედაქციის წარმოდგენა.
ი.გორდულაძემ პარლამენტს დასამტკიცებლად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამხედრო ძალების რაოდენობის დამტკიცების შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თავდაცვის დაგეგმვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.დოლიძემ (ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე) II მოსმენით წარმოადგინა
საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” განუხილავად დარჩენილი მე-3 მუხლის მე-2 ნაწილი
კ.ანჯაფარიძე (განმარტება 208-ე მუხლთან დაკავშირებით)
კომიტეტის პოზიცია გამოთქვეს გ.წერეთელმა და ო.თოიძემ
ამის შემდეგ მ.დოლიძემ უკვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მთავრობის საპარლამენტო მდივანმა III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
კ.ბაინდურაშვილმა (ფინანსთა მინისტრი) პარლამენტს განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს 2011 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ”
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: ჯ.ბაღათურიამ, ვ.ბალავაძემ, ლ.ვეფხვაძემ, გ.ჩახვაძემ, დ.ბეჟუაშვილმა, გ.ცაგარეიშვილმა, ზ.კუკავამ.
ფინანსთა მინისტრმა უპასუხა შეკითხვებს.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, ლ.ვეფხვაძე, პ.ცისკარიშვილი, გ.ცაგარეიშვილი.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან ბიუჯეტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ცაგარეიშვილი, გ.გოდაბრელიძე.
კომიტეტების სახელით გამოვიდნენ ბ.ბუცხრიკიძე და ო.თოიძე.
ფრაქციების სახელით – გ.ჩახვაძე, ლ.ვეფხვაძე, ზ.მელიქიშვილი.
უმცირესობის სახელით სიტყვით გამოვიდა გ.თარგამაძე.
უმრავლესობის სახელით – პ.ცისკარიშვილი. გ.გოდაბრელიძე (მოსაზრება)
სახელმწიფო ბიუჯეტის განხილვის დასრულების შემდეგ კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა თანმდევი საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ბაინდურაშვილმა პარლამენტს გააცნო საქართველოს მთავრობის მოხსენება “2010 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მიმდინარეობის შესახებ”
კომიტეტის სახელით გამოვიდა ზ.მელიქიშვილი.
პარლამენტმა ასევე მოისმინა კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილის დ.ვეფხვაძის მოხსენება ბიუჯეტთან დაკავშირებით.
ა.მესტვირიშვილმა (ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი) ისაუბრა “საქართველოს 2011 – 2013 წლების ფულად-საკრედიტო და სავალუტო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ კონსულტაციების დასრულებამდე ითხოვა საქართველოს კანონის პროექტის “საქართველოს ადმინისტრაციული საპროცესო კოდექსი” და მისგან გამომდინარე პაკეტის განხლვის გადადება.
გ.კანდელაკმა პარლამენტს მსჯელობისთვის წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის განცხადება “ლიტვაში 13 იანვრის ტრაგიკული მოვლენების 20 წლისთავთან დაკავშირებით”
დ.ბაქრაძე (რედაქციული შენიშვნა)
ზ.მელიქიშვილმა კიდევ ერთხელ შეახსენა ფინანსთა მინისტრს კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მომართვის შესახებ, კონტროლის პალატის ბიუჯეტის 2,4 მილიონი ლარით შემცირების თაობაზე.
კ.კუკულავამ პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “მიწების მელიორაციის შესახებ” საქართველოს კანონის ძალადაკარგულად გამოცხადების შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: “ნიადაგების კონსერვაციისა და ნაყოფიერების აღდგენა-გაუმჯობესების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” (კ.ანჯაფარიძე – 208-ე მუხლთან დაკავშირებით), “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
კ.კუკულავამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნიადაგის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ა.ცინცაძემ (სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს II მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტის ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე” განუხილავად დარჩენილი 1-ლი მუხლი და მე-5 მუხლის მე-2 და მე-9 პუნქტები
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს მოქალაქეობის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილებების და დამატებების შეტანის შესახებ”
სხდომა განახლდა 1710 საათზე.
სხდომას ესწრებოდნენ – დ.ძაგნიძე, ნ.მიქელაძე.
სხდომა განახლდა კენჭისყრებით.
კენჭისყრების წინ ჩატარდა რეგისტრაცია – 99, კვორუმი – 76
კენჭი ეყარა შემდეგ კანონპროექტებს: