რეგისტრაცია – 89 მომხრე – 80
კენჭისყრის დასრულების შემდეგ სხდომა გაგრძელდა დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვით
რ.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოს (საქართველოს მთავრობა) და საფრანგეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის ფინანსური პროტოკოლის” რატიფიცირების თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”