სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), გ.მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 91 პარლამენტის წევრმა,
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს და სრულიად საქართველოს მიულოცა ჯვართამაღლება. ამის შემდეგ მან გაიხსენა სოხუმის დაცემის დღე და ისაუბრა საქართველოს უახლოეს ისტორიაში ამ ტრაგიკული თარიღის შესახებ.
პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო სოხუმთან ბრძოლაში დაღუპულ მამულიშვილებს.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია (ითხოვა ფრაქცია “ერთობა სამართლიანობის” კვოტების საკითხის დღის წესრიგში დამატება და დ.ლორთქიფანიძის სამი საპარლამენტო დელეგაციიდან გამოწვევის თაობაზე განმარტება), ხ.გოგორიშვილი (განმარტება), დ.ლორთქიფანიძე (პარლამენტის თავმჯდომარისაგან მოითხოვა განმარტება მისი დელეგაციებიდან გამოწვევის თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი და განმარტება დ.ლორთქიფანიძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), ლ.ვეფხვაძე (მოითხოვა დროებითი საპარლამენტო კომისიის შექმნა ჰიბრიდული სიმინდის საკითხთან დაკავშირებით პრობლემების შესასწავლად), დ.ბაქრაძე (კომენტარი)
განცხადებებით გამოვიდნენ: დ.ლორთქიფანიძე (მისი სამი საპარლამენტო დელეგაციიდან გამოწვევისა და ახალი ფრაქციის საერთაშორისო პოლიტიკური ცხოვრების ასპარეზიდან მიზანმიმართულად ჩამოშორების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), პ.მამრაძე (ბრალი დასდო საქართველოს პრეზიდენტს 2008 წლის აგვისტოს ომის პროვოცირებაში)
პ.მამრაძის გამოსვლას მოჰყვა უმრავლესობის წარმომადგენელთა აღშფოთება და ფიზიკური დაპირისპირება (ა.ბობოხიძე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ჯ.ბაღათურია (სოციალური დახმარებების თაობაზე), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), მ.მაჭავარიანი (კომენტარი პ.მამრაძის განცხადებასთან დაკავშირებით), ა.ბობოხიძე (მოიბოდიშა მომხდარი ინციდენტის გამო), დ.ბაქრაძე (კომენტარი), ლ.ვეფხვაძე (ქვეყანაში არსებულ სოციალურ პრობლემებზე), გ.ახვლედიანი, ნ.წიკლაური, ჯ.ბაღათურია, გ.გაბაშვილი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ დ.თოდრაძემ პარლამენტს წარუდგინა დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის გიორგი ჩივიაშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე” მისი კახეთის საოლქო პროკურორად დანიშვნასთან დაკავშირებით
მანვე პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს პარლამენტის წევრის გიორგი ტატიშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზე” მისი სახელმწიფო რწმუნებულად დანიშვნასთან დაკავშირებით
თ.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა ნ.ერგემლიძემ
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს ასევე, I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
პ.კუბლაშვილმა პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართა თხოვნით შესვენების დროს საკომიტეტო მოსმენის ჩატარების და “საქართველოს ორგანულ კანონში “საქართველოს საარჩევნო კოდექსი” ცვლილების შეტანის თაობაზე” და “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ” (პაკეტი) კანონპროექტების განხილვის თაობაზე, მათი მიმდინარე სხდომის დღის წესრიგში დამატებისათვის
პარლამენტის თავმჯდომარემ (ინიციატორებთან შეთანხმებით) თანხმობა განაცხადა პ.კუბლაშვილის წინადადებასთან დაკავშირებით
ლ.ვეფხვაძე (პროცედურაზე)
ნ.ხარშილაძემ (თავდაცვის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმების შესწორება “საქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის დეპარტამენტს შორის “ბიოლოგიური იარაღის განვითარებასთან დაკავშირებული ტექნოლოგიების, პათოგენებისა და ინფორმაციის გავრცელების თავიდან აცილების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ”
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ლ.ვეფხვაძემ წარმოადგინა თავისი ალტერნატიული წინადადება “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით (მუხლი 41)
დ.ნადაშვილმა I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.გორდულაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვის შესახებ”
1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი)” ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
1999 წლის 3 ივნისის ოქმთან (“საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვის შესახებ”
1980 წლის 9 მაისის კონვენციის (კოტიფი)