სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მამაცაშვილი (გარემოს დაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 91 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს და სრულიად საქართველოს მიულოცა ჯვართამაღლება. ამის შემდეგ მან გაიხსენა სოხუმის დაცემის დღე და ისაუბრა საქართველოს უახლოეს ისტორიაში ამ ტრაგიკული თარიღის შესახებ.
პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო სოხუმთან ბრძოლაში დაღუპულ მამულიშვილებს.
დღის წესრიგთან დაკავშირებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია (ითხოვა ფრაქციაერთობა სამართლიანობისკვოტების საკითხის დღის წესრიგში დამატება და .ლორთქიფანიძის სამი საპარლამენტო დელეგაციიდან გამოწვევის თაობაზე განმარტება), .გოგორიშვილი (განმარტება), .ლორთქიფანიძე (პარლამენტის თავმჯდომარისაგან მოითხოვა განმარტება მისი დელეგაციებიდან გამოწვევის თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი და განმარტება .ლორთქიფანიძის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ვეფხვაძე (მოითხოვა დროებითი საპარლამენტო კომისიის შექმნა ჰიბრიდული სიმინდის საკითხთან დაკავშირებით პრობლემების შესასწავლად), .ბაქრაძე (კომენტარი)
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ლორთქიფანიძე (მისი სამი საპარლამენტო დელეგაციიდან გამოწვევისა და ახალი ფრაქციის საერთაშორისო პოლიტიკური ცხოვრების ასპარეზიდან მიზანმიმართულად ჩამოშორების თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .მამრაძე (ბრალი დასდო საქართველოს პრეზიდენტს 2008 წლის აგვისტოს ომის პროვოცირებაში)
.მამრაძის გამოსვლას მოჰყვა უმრავლესობის წარმომადგენელთა აღშფოთება და ფიზიკური დაპირისპირება (.ბობოხიძე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ბაღათურია (სოციალური დახმარებების თაობაზე), .ბაქრაძე (კომენტარი), .მაჭავარიანი (კომენტარი .მამრაძის განცხადებასთან დაკავშირებით), .ბობოხიძე (მოიბოდიშა მომხდარი ინციდენტის გამო), .ბაქრაძე (კომენტარი), .ვეფხვაძე (ქვეყანაში არსებულ სოციალურ პრობლემებზე), .ახვლედიანი, .წიკლაური, .ბაღათურია, .გაბაშვილი.
განცხადებების დასრულების შემდეგ .თოდრაძემ პარლამენტს წარუდგინა დადგენილების პროექტი საქართველოს პარლამენტის წევრის გიორგი ჩივიაშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზემისი კახეთის საოლქო პროკურორად დანიშვნასთან დაკავშირებით
მანვე პარლამენტს წარუდგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს პარლამენტის წევრის გიორგი ტატიშვილის პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების ვადამდე შეწყვეტის თაობაზემისი სახელმწიფო რწმუნებულად დანიშვნასთან დაკავშირებით
.წურწუმიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტინავთობისა და გაზის შესახებ            საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ერგემლიძემ
.ხუროშვილმა პარლამენტს ასევე, I მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქონლის ადგილწარმოშობის დასახელებისა და გეოგრაფიული აღნიშვნის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუბლაშვილმა პარლამენტის თავმჯდომარეს მიმართა თხოვნით შესვენების დროს საკომიტეტო მოსმენის ჩატარების და საქართველოს ორგანულ კანონშისაქართველოს საარჩევნო კოდექსიცვლილების შეტანის თაობაზედა ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ(პაკეტი) კანონპროექტების განხილვის თაობაზე, მათი მიმდინარე სხდომის დღის წესრიგში დამატებისათვის
პარლამენტის თავმჯდომარემ (ინიციატორებთან შეთანხმებით) თანხმობა განაცხადა .კუბლაშვილის წინადადებასთან დაკავშირებით
.ვეფხვაძე (პროცედურაზე)
.ხარშილაძემ (თავდაცვის მინისტრის I მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმების შესწორებასაქართველოს თავდაცვის სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების თავდაცვის დეპარტამენტს შორისბიოლოგიური იარაღის განვითარებასთან დაკავშირებული ტექნოლოგიების, პათოგენებისა და ინფორმაციის გავრცელების თავიდან აცილების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ვეფხვაძემ წარმოადგინა თავისი ალტერნატიული წინადადებასაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კანონის პროექტთან დაკავშირებით (მუხლი 41)
.ნადაშვილმა I მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გორდულაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა  საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვის შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის კონვენციაში (კოტიფი)” ცვლილებების შეტანის თაობაზე” 1999 წლის 3 ივნისის ოქმთან (“საერთაშორისო სარკინიგზო გადაზიდვის შესახებ” 1980 წლის 9 მაისის კონვენციის (კოტიფი) 1999 წლის 3 ივნისის ცვლილებების ოქმის ტექსტის თანახმად)” საქართველოს შეერთების თაობაზესაქართველოს პარლამენტის 2011 წლის 1 ივლისის ¹ 4984-რს დადგენილებაში ცვლილება
.მამაცაშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი თბილისის ეროვნული პარკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოების _ საპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.მინაშვილმა წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიმუდმივმოქმედი საპარლამენტო დელეგაციების შემადგენლობის განსაზღვრის შესახებსაქართველოს პარლამენტის 2008 წლის 15 ივლისის ¹209-რს დადგენილებაში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
ცვლილებებთან დაკავშირებით (რომელიც გამოიწვია ახალი საპარლამენტო ფრაქციის შექმნამ) მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ბაღათურიამ