ცალკეული დეპუტატებიდან კანონპროექტთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ .ბაღათურია და .ცაგარეიშვილი
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .დიასამიძე, .ჩახვაძე
უმცირესობი სახელით და დასკვნითი სიტყვითაც გამოვიდა .ვეფხვაძე
.ალავიძემ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: ტექნიკური საფრთხის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” (შეკითხვა.ჩახვაძე), “ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”,  ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
აღნიშნულ პაკეტთან დაკავშირებით ფრაქციების სახელით სიტყვით გამოვიდნენ .ცაგარეიშვილი და .ჩახვაძე
.ცქიტიშვილმა II მოსმენით პუნქტობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააქციო საზოგადოების _ საპარტნიორო ფონდის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “იოდის, სხვა მიკროელემენტებისა და ვიტამინების დეფიციტით გამოწვეული დაავადებების პროფილაქტიკის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “შეიარაღების, სამხედრო ტექნიკისა და ორმაგი დანიშნულების პროდუქციის საექსპორტო და საიმპორტო კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს სამოქალაქო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი გრანტების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ალავიძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შესყიდვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ნადაშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტილატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე