პირველ რიგში კენჭისყრაზე დადგა მიზანშეწონილობის საკითხი
რეგისტრაცია – 85                   მომხრე _ 10
კვორუმი _ 50              წინააღმდეგი _ 70
გადაწყვეტილება არ იქნა მიღებული. შესაბამისად ფრაქციაქრისტიან-დემოკრატებისშუამდგომლობა არ იქნა გათვალისწინებული.
სხდომა გაგრძელდა საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრის კობა სუბელიანის საანგარიშო მოხსენებით.
მოხსენების დასრულების შემდეგ მინისტრს შეკითხვებით მიმართეს: .ახვლედიანმა, .ვეფხვაძემ, .ბაღათურიამ, .ანიკაშვილმა, .ცისკარიშვილი (პროცედურაზე), .მინაშვილმა, .ბაღათურია (პროცედურაზე), .ხერხეულიძემ, .მალაშხიამ, .თარგამაძემ, .თორთლაძემ, .ჩახვაძემ, .გაბაშვილმა, .მელიქიშვილმა, .კუკავამ, .თორდიამ, .სამყურაშვილმა, .ბაქრაძე (პროცედურაზე), .კერვალიშვილმა, .კოპალიანმა, .ნაყოფიამ, .ცისკარიშვილმა, .ცაგარეიშვილმა, .გოდაბრელიძემ, .კუბლაშვილმა, .მაჭავარიანმა, .ალავიძემ, .გამცემლიძემ, .კიკალეიშვილმა, .ერგემლიძემ.
შესვენების შემდეგ .სუბელიანმა პასუხი გასცა პარლამენტის წევრების მიერ დასმულ ყველა შეკითხვას.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ვეფხვაძე, .ლორთქიფანიძე, .გაბაშვილი, .ახვლედიანი, .ცაგარეიშვილი, .კუბლაშვილი.
სხდომას თავმჯდომარეობდნენმიხეილ მაჭავარიანი,  დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდა.ნიკოლაიშვილი (საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ბაკურაძე (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის პირველი მოადგილე)
სხდომა განახლდა საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის რამაზ ნიკოლაიშვილის საანგარიშო მოხსენებით.
მოხსენების დასრულების შემდეგ მინისტრს კითხვებით მიმართეს: .თარგამაძემ, .მალაშხიამ, .ახვლედიანმა, .ჩივიაშვილმა, .ვეფხვაძემ, .ჩარკვიანმა, .ბაღათურიამ, .ბალავაძემ, .ლორთქიფანიძემ, .ლალიაშვილმა, .ბოლქვაძემ, .მაისურაძემ, .გაჩეჩილაძემ, .გელაშვილმა, .კუკულავამ, .კუბლაშვილმა, .სანებლიძემ, .მელიქიშვილმა, .გოდაბრელიძემ, .კვერნაძემ, .მინაშვილმა, .ცქიტიშვილმა, .ცაგარეიშვილმა, .თევდორაძემ, .კოპალიანმა, .მარსაგიშვილმა.
შესვენების შემდეგ მინისტრმა უპასუხა ყველა შეკითხვას.
დაზუსტებისთვის გამოვიდნენ: .კოპალიანი, ..ბაღათურია, .ლორთქიფანიძე, .მარსაგიშვილი, .ახვლედიანი.
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან ანგარიშთან დაკავშირებით სიტყვით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .სამყურაშვილი, .ცაგარეიშვილი, .მინაშვილი, .თორდია, .მალაშხია.
ფრაქციის სახელით გამოვიდა .ახვლედიანი. სიტყვის დასრულების შემდეგ მან ფრაქციის სახელით საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს გადასცა წერილობითი მოთხოვნა .სუბელიანის თანამდებობიდან გადაყენების შესახებ.
.ბაქრაძე (განმარტება)
ფრაქციაძლიერი საქართველოსსახელით სიტყვით გამოვიდა .ლორთქიფანიძე.
ფრაქციანაციონალური მოძრაობისსახელით გამოვიდნენ .წიკლაური და .კუბლაშვილი (დრო გაინაწილეს)