ლ.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მოსაზრებებით გამოვიდა გ.ცაგარეიშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა ლ.თორდია
მანვე II მოსმენისათვის , მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივ განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “საქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “საქართველოს
ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
თ.წურწუმიამ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
ბ.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებ” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.მამაცაშვილმა ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე კანონპროექტი “ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
გ.გაბუნიამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” და მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტი “მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ზ.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა თანმდევი კანონპროექტი “კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ ასევე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”