.თორდიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საცხოვრებელი სადგომით სარგებლობისას წარმოშობილი ურთიერთობების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მოსაზრებებით გამოვიდა .ცაგარეიშვილი
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .თორდია
მანვე II მოსმენისათვის , მუხლობრივად გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივ განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტისაქართველოს ეროვნული ბანკის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა   მისგან   გამომდინარე   კანონპროექტი   საქართველოს   ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების   შეტანის შესახებ
.წურწუმიამ II მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ბუცხრიკიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს კონტროლის პალატის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეებისა და დიასპორული ორგანიზაციების შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტები: “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “უმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.მამაცაშვილმა ასევე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე კანონპროექტი ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.გაბუნიამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიმოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კუკავამ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი თუშეთის, ბაწარა-ბაბანეურის, ლაგოდეხისა და ვაშლოვანის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით გამოიტანა თანმდევი კანონპროექტი კოლხეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს ზოგიერთ საკანონმდებლო აქტში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი სახელმწიფო შიდა აუდიტისა და ინსპექტირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ ასევე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ