3 ივნისის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1420სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .კაპანაძე (მთავრობის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .თარხნიშვილი (კონტროლის პალატის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე), .ძაგნიძე (იუსტიციის მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 96 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
.ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვი, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
კანონპროექტის ინიციატორის დაჩქარებული წესით განხილვის მოთხოვნის საფუძველზე დარბაზმა ხელის აწევით თანხმობა განაცხადა განხილული კანონპროექტის კენჭისყრის ჩატარებაზე
კენჭი ეყარა საქართველოს კანონის პროექტსსაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ” II მოსმენა
რეგისტრაცია – 98                           მომხრე – 86
.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი საქართველოს კანონის პროექტიოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ ასევე III მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიგანათლების ხარისხის განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და აზიის განვითარების ბანკს შორის სასესხო ხელშეკრულება სპეციალური ოპერაციები) (ურბანული მომსახურების გაუმჯობესების საინვესტიციო პროგრამა _ პროექტი 1)”
.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
.ჩივიაშვილმა ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიამნისტიის შესახებ
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიიუსტიციის უმაღლესი სკოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისათამაშო ბიზნესის მოსაკრებლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები: მოსაკრებლების სისტემის საფუძვლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, ადგილობრივი მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლატარიების, აზარტული და სხვა მომგებიანი თამაშობების მოწყობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საგადასახადო კოექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
ცალკეული პარლამენტის წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა .ჩახვაძე
.კუკავამ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტიგადახდისუუნარობის საქმის წარმოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე