სხდომას თავმჯდომარეობდადავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ჭელიძე (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 104 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
.ბაღათურიამ მოითხოვა 2007 წლის 7 ნოემბერს ტელეკომპანიაიმედისდარბევის, და საერთოდ, თავისუფალ მედიაზე ზეწოლის ფაქტების შესწავლის მიზნით საგამოძიებო კომისიის შექმნა.
.ბაქრაძემ .ბაღათურიას პარლამენტის რეგლამენტიდან განუმარტა პროცედურები
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ცაგარეიშვილი (საკონსტიტუციო ცვლილების თაობაზე საქართველოს პარლამენტის ქუთაისში გადატანასთან დაკავშირებით), .ბაღათურია (საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესებზე, ასევე .ივანიშვილის პიროვნების ირგვლივ მოარული ხმების შესახებ), .ახვლედიანი (პლენარულ სხდომაზე სახალხო დამცველის ანგარიშის მოსმენის დაჩქარებასთან დაკავშირებით), .ბაქრაძე (განმარტება), .თორდია (კომენტარი), .ანიკაშვილი (წარმოადგინაქრისტიან-დემოკრატებისმოსაზრებები ჰოსპიტალური სექტორის განვითარებასთან დაკავშირებით), .გოდაბრელიძე (განმარტება .ანიკაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), .ლორთქიფანიძე (მადლობა გადაუხადა პარლამენტის თავმჯდომარეს შუამდგომლობისათვის პატიმარ ზვიად სტეფნაძის საკითხთან დაკავშირებით. ასევე, 2011 წლის 17 მარტიდან ძალაში შესული საქართველოსა და ევროკავშირს შორის რეადმისიის ხელშეკრულების მოსახლეობისათვის უკეთ გაცნობის თაობაზე), .ლალიაშვილი (სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწვევის ასაკის გადაწევასთან დაკავშირებით), .მინაშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა გამოსვლებთან დაკავშირებით), .ლორთქიფანიძე (მოითხოვა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის წევრობიდან მისი გათავისუფლება)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა ტყის ფონდის მართვის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ენუქიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინარეგულირების საფასურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
მანვე წარმოადგინა III მოსმენით გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ
.თაქთაქიშვილმა განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტისაქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებსაქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზესაქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის შექმნის შესახებ
მან დარბაზს გააცნო კომისიის შემადგენლობა
.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდასაჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ჭელიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისტანდარტიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა .თორდია
მომხსენებელმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო გზების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებმუხლობრივი განხილვით
.ხუროშვილი (შენიშვნა მე-2 მუხლთან დაკავშირებით)
.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე