სხდომას თავმჯდომარეობდა – დავით ბაქრაძე
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ნ.ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), თ.ჭელიძე (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 104 პარლამენტის წევრმა,
ჯ.ბაღათურიამ მოითხოვა 2007 წლის 7 ნოემბერს ტელეკომპანია “იმედის” დარბევის, და საერთოდ, თავისუფალ მედიაზე ზეწოლის ფაქტების შესწავლის მიზნით საგამოძიებო კომისიის შექმნა.
დ.ბაქრაძემ ჯ.ბაღათურიას პარლამენტის რეგლამენტიდან განუმარტა პროცედურები
განცხადებებით გამოვიდნენ: გ.ცაგარეიშვილი (საკონსტიტუციო ცვლილების თაობაზე საქართველოს პარლამენტის ქუთაისში გადატანასთან დაკავშირებით), ჯ.ბაღათურია (საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებასთან დაკავშირებით მიმდინარე პროცესებზე, ასევე ბ.ივანიშვილის პიროვნების ირგვლივ მოარული ხმების შესახებ), გ.ახვლედიანი (პლენარულ სხდომაზე სახალხო დამცველის ანგარიშის მოსმენის დაჩქარებასთან დაკავშირებით), დ.ბაქრაძე (განმარტება), ლ.თორდია (კომენტარი), მ.ანიკაშვილი (წარმოადგინა “ქრისტიან-დემოკრატების” მოსაზრებები ჰოსპიტალური სექტორის განვითარებასთან დაკავშირებით), გ.გოდაბრელიძე (განმარტება მ.ანიკაშვილის გამოსვლასთან დაკავშირებით), დ.ლორთქიფანიძე (მადლობა გადაუხადა პარლამენტის თავმჯდომარეს შუამდგომლობისათვის პატიმარ ზვიად სტეფნაძის საკითხთან დაკავშირებით. ასევე, 2011 წლის 17 მარტიდან ძალაში შესული საქართველოსა და ევროკავშირს შორის რეადმისიის ხელშეკრულების მოსახლეობისათვის უკეთ გაცნობის თაობაზე), ნ.ლალიაშვილი (სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწვევის ასაკის გადაწევასთან დაკავშირებით), ა.მინაშვილი (კომენტარი ოპოზიციის წარმომადგენელთა გამოსვლებთან დაკავშირებით), დ.ლორთქიფანიძე (მოითხოვა საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის წევრობიდან მისი გათავისუფლება)
განცხადებების დასრულების შემდეგ ი.გორდულაძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტი “ეროვნული უშიშროების საბჭოს შესახებ” საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ნ.ენუქიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ტყის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტები “ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობისათვის მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე” და “ტყის ფონდის მართვის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ნ.ენუქიძემ ასევე, III მოსმენისათვის წარმოადგინა “რეგულირების საფასურის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მანვე წარმოადგინა III მოსმენით გამომდინარე კანონპროექტები: “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “ნავთობისა და გაზის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში დამატების შეტანის შესახებ”
ჩ.თაქთაქიშვილმა განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტი “საქართველოს კონსტიტუციაში დამატების შეტანის შესახებ” საქართველოს კონსტიტუციურ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე” საქართველოს კონსტიტუციური კანონის პროექტის გამოქვეყნებისა და მისი საყოველთაო-სახალხო განხილვის საორგანიზაციო კომისიის შექმნის შესახებ”
მან დარბაზს გააცნო კომისიის შემადგენლობა
ზ.კუკავამ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
მანვე III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტები საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” და “საჯარო სამართლის იურიდიული პირის _ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტოს მიერ გაწეული მომსახურებისათვის დაწესებული საფასურისა და ვადების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
თ.ჭელიძემ II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სტანდარტიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მოსაზრებებით და შენიშვნებით გამოვიდა ლ.თორდია
მომხსენებელმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ ასევე, I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო გზების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მ.ცქიტიშვილმა II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ ასევე, II მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” მუხლობრივი განხილვით
გ.ხუროშვილი (შენიშვნა მე-2 მუხლთან დაკავშირებით)
კ.ანჯაფარიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტორო და მომიჯნავე უფლებების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ ასევე, I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”