სხდომას თავმჯდომარეობდაგიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ჭელიძე (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 90 პარლამენტის წევრმა,     კვორუმი – 76
სხდომის თავმჯდომარემ აცნობა დეპუტატებს, რომ ბიუროს გადაწყვეტილებით სხდომის დღის წესრიგს დაემატა საქართველოს პარლამენტის რეზოლუციის პროექტირუსეთის იმპერიის მიერ ჩერქეზთა გენოციდის აღიარების შესახებ
ამ საკითხთან დაკავშირებით განმარტებით გამოვიდა .წიკლაური
სხდომა გაგრძელდა საკითხების განხილვით. .ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიუცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
.ჭელიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისტანდარტიზაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
.კემულარიამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ
.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო გზების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.წურწუმიამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.თორთლაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა თავისი ინიციატივა, საქართველოს კანონის პროექტითავისუფლების ქარტია
.ენუქიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტიოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ბალავაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე