სხდომას თავმჯდომარეობდა – გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ნ.ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), რ.კემულარია (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), თ.ჭელიძე (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე), ი.ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე)
რეგისტრაცია გაიარა – 90 პარლამენტის წევრმა,
სხდომის თავმჯდომარემ აცნობა დეპუტატებს, რომ ბიუროს გადაწყვეტილებით სხდომის დღის წესრიგს დაემატა საქართველოს პარლამენტის რეზოლუციის პროექტი “რუსეთის იმპერიის მიერ ჩერქეზთა გენოციდის აღიარების შესახებ”
ამ საკითხთან დაკავშირებით განმარტებით გამოვიდა ნ.წიკლაური
სხდომა გაგრძელდა საკითხების განხილვით. გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტი “სამხედრო სარეზერვო სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე”
თ.ჭელიძემ პარლამენტს III მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სტანდარტიზაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “პროდუქციის და მომსახურების სერტიფიკაციის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”
რ.კემულარიამ ასევე, III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
მ.ცქიტიშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის შესახებ”
კ.ანჯაფარიძემ III მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
რ.კემულარიამ პარლამენტს II მოსმენით, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო გზების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
თ.წურწუმიამ ასევე, II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.თორთლაძემ III მოსმენისათვის წარმოადგინა თავისი ინიციატივა, საქართველოს კანონის პროექტი “თავისუფლების ქარტია”
ნ.ენუქიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
ვ.ბალავაძემ I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
ი.ქურდაძემ ასევე, I მოსმენისათვის განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მანვე I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “უმაღლესი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”