სხდომას თავმჯდომარეობდნენმიხეილ მაჭავარიანი, გიორგი წერეთელი
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე), .ვაწაძე (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე)
სხდომის თავმჯდომარის თხოვნით პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო 26 მაისს პარლამენტის შენობის წინ განვითარებული მოვლენების დროს დაღუპულთა ხსოვნას.
26 მაისს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით განცხადებებით გამოვიდნენ: .ბაღათურია, .ჩახვაძე, .დარჩიაშვილი, .ლორთქიფანიძე, .ცაგარეიშვილი, .მინაშვილი, .გაბაშვილი, .სამყურაშვილი, .ხაბაზი, .თარგამაძე (განცხადების დასრულების შემდეგქრისტიან-დემოკრატებისწარმომადგენლებმა პროტესტის ნიშნად დარბაზი დატოვეს, მოგვიანებით მათ შეუერთდა .ბაღათურია), .წიკლაური, .მალაშხია, .ცისკარიშვილი
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ენუქიძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტიოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ვაწაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთავრობებს შორისბაქო-თბილისი-ყარსისახალი სარკინიგზო ხაზის პროექტის რეალიზაციის ფარგლებში მარაბდა-თურქეთის რესპუბლიკის საზღვრამდე (კარწახი) სარკინიგზო მონაკვეთის ფინანსირების, პროექტირების, მშენებლობის, რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციისა და ექსპლუატაციის პირობებისა და პრინციპების შესახებშეთანხმებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებოქმი
.ქურდაძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე
.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაავტომობილო გზების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
.ბალავაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ცქიტიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ