31 მაისის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1410სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ _ ი.გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), ნ.ენუქიძე (ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრის მოადგილე), გ.ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), ი.ქურდაძე (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე), მ.ვაწაძე (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე)
სხდომის თავმჯდომარის თხოვნით პარლამენტმა წუთიერი დუმილით პატივი მიაგო 26 მაისს პარლამენტის შენობის წინ განვითარებული მოვლენების დროს დაღუპულთა ხსოვნას.
26 მაისს განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით განცხადებებით გამოვიდნენ: ჯ.ბაღათურია, გ.ჩახვაძე, დ.დარჩიაშვილი, დ.ლორთქიფანიძე, გ.ცაგარეიშვილი, ა.მინაშვილი, გ.გაბაშვილი, რ.სამყურაშვილი, კ.ხაბაზი, გ.თარგამაძე (განცხადების დასრულების შემდეგ “ქრისტიან-დემოკრატების” წარმომადგენლებმა პროტესტის ნიშნად დარბაზი დატოვეს, მოგვიანებით მათ შეუერთდა ჯ.ბაღათურია), ნ.წიკლაური, შ.მალაშხია, პ.ცისკარიშვილი
განცხადებების დასრულების შემდეგ ნ.ენუქიძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
მანვე II მოსმენისათვის წარმოადგინა გამომდინარე კანონპროექტი “ოპერატიულ-სამძებრო საქმიანობის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
თ.წურწუმიამ პარლამენტს III მოსმენით წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
მ.ვაწაძემ პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა “საქართველოსა და აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთავრობებს შორის “ბაქო-თბილისი-ყარსის” ახალი სარკინიგზო ხაზის პროექტის რეალიზაციის ფარგლებში მარაბდა-თურქეთის რესპუბლიკის საზღვრამდე (კარწახი) სარკინიგზო მონაკვეთის ფინანსირების, პროექტირების, მშენებლობის, რეაბილიტაცია-რეკონსტრუქციისა და ექსპლუატაციის პირობებისა და პრინციპების შესახებ” შეთანხმებაში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ” ოქმი
ი.ქურდაძემ II მოსმენისათვის, მუხლობრივი განხილვით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ზოგადი განათლების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”
გ.ხუროშვილმა პარლამენტს III მოსმენისათვის წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საავტომობილო გზების შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე III მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ”
ვ.ბალავაძემ II მოსმენით, მუხლობრივად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს დედაქალაქის _ თბილისის შესახებ” საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”
მანვე პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”
მ.ცქიტიშვილმა I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ”
გ.ჩივიაშვილმა ასევე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტი “ამნისტიის შესახებ”
აღნიშნულ კანონპროექტთან დაკავშირებით განმარტებებით გამოვიდა მთავრობის საპარლამენტო მდივანი
დღის წესრიგით გათვალისწინებული საკითხების განხილვის დასრულების შემდეგ კენჭისყრების დაწყებამდე გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება.