8 თებერვლის პლენარული სხდომის
სხდომა დაიწყო – 1207სთ.
სხდომას ესწრებოდნენ    _                    .გორდულაძე (პრეზიდენტის საპარლამენტო მდივნის მოადგილე), .ხუროშვილი (მთავრობის საპარლამენტო მდივანი), .მიქელაძე (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე), .ქურდაძე (განათლების მინისტრის მოადგილე), .კალმახელიძე (სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრი)
პარლამენტის თავმჯდომარემ პარლამენტის წევრებს აცნობა, რომ 11 თებერვალს საქართველოს პრეზიდენტი პარლამენტის წინაშე წარსდგება ყოველწლიური მოხსენებით. მან დეპუტატებს გააცნო პრეზიდენტის გამოსვლის შემდგომი პროცედურა.
პროცედურასთან დაკავშირებით აზრი გამოთქვეს .დავითაიამ და .ვეფხვაძემ.
განცხადებებით გამოვიდნენ: .ვეფხვაძე (კომუნალური გადასახადების ერთიანი ადმინისტრირებისა და კომუნალური გადასახადების გაძვირების თაობაზე), .ბაღათურია (“ქართული დასისმიერ წარმოდგენილი საკანონმდებლო ინიციატივის განხილვის დაჩქარების თაობაზე, ასევე .სუბელიანის სამინისტროში ფინანსური დარღვევების შესახებ), .ჩახვაძე (ჯანდაცვის სისტემაში კონტროლის პალატის აუდიტის შედეგების თაობაზე), .ბაქრაძე (განმარტება), .თოიძე (განმარტება .ჩახვაძის განცხადებასთან დაკავშირებით), .მელაძე (კომენტარი .ვეფხვაძის განცხადებასთან დაკავშირებით), .ცაგარეიშვილი (დევნილების პრობლემებსა და მათი გამოსახლების ფაქტებზე), .ლორთქიფანიძე (მართლმადიდებელი ქვეყნების საპარლამენტთაშორისო დელეგაციის ვიზიტის შესახებ. გამოთქვა აზრი ასეთი დელეგაციის საქართველოს პარლამენტშიც შექმნის თაობაზე; ასევე საქალაქო სასამართლოს პროცესებზე დასწრების პრობლემებზე), .თორდია (კომენტარი ოპოზიციის განცხადებებთან დაკავშირებით), .დავითაია (დევნილებისა და ომის ვეტერანების პრობლემების თაობაზე), .ბალავაძე (კომენტარი), .გაბაშვილი (კომენტარი), .დარჩიაშვილი (კომენტარი)
განცხადებების დასრულების შემდეგ .ბალავაძემ პარლამენტს II მოსმენისათვის განსახილველად წარუდგინა საქართველოს ორგანული კანონის პროექტიადგილობრივი თვითმმართველობის შესახებსაქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
.კალმახელიძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტიპატიმრობის კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებ
მომხსენებელს შეკითხვებით მიმართეს: .ბაღათურიამ, .ვეფხვაძემ, .ცაგარეიშვილმა, .ლორთქიფანიძემ.
შეკითხვის დასაზუსტებლად გამოვიდა .ვეფხვაძე.
კანონპროექტთან დაკავშირებით ცალკეული დეპუტატებიდან სიტყვით გამოვიდნენ: .ცაგარეიშვილი, .ხერხეულიძე, .სამყურაშვილი.
ფრაქციების სახელით გამოვიდნენ: .მაისურაძე, .ვეფხვაძე (დრო გაიყვეს), .ლორთქიფანიძე, .ჩივიაშვილი, .თორდია.
ხელის აწევით დეპუტატებმა თანხმობა განაცხადეს დროის გაგრძელებაზე საკითხების ამოწურვამდე.
უმცირესობის სახელით გამოვიდნენ .ვეფხვაძე და .ლორთქიოფანიძე (დრო გაიყვეს)
უმრავლესობის სახელით გამოვიდნენ .სამყურაშვილი და .კუბლაშვილი (დრო გაიყვეს)
დასკვნითი სიტყვით გამოვიდა .კალმახელიძე.
.ჭელიძემ (ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე) პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოს მთავრობასა და დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებული სამეფოს მთავრობას შორის საჰაერო მომსახურების შესახებშეთანხმება
მანვე რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმებასაქართველოს მთავრობასა და პოლონეთის რესპუბლიკის მთავრობას შორის სამოქალაქო საჰაერო მიმოსვლის შესახებ
.ჭელიძემ ასევე, პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინა შეთანხმებასაქართველოსა და ევროკავშირსა და მის წევრ სახელმწიფოებს შორის ერთიანი საჰაერო სივრცის შესახებ
.მიქელაძემ რატიფიცირებისათვის წარმოადგინა შეთანხმებასაქართველოს მთავრობასა და კატარის სახელმწიფოს მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებ
მანვე პარლამენტს რატიფიცირებისათვის წარუდგინასაქართველოს მთავრობასა და არაბთა გაერთიანებული საემიროების მთავრობას შორის შემოსავლებსა და კაპიტალზე ორმაგი დაბეგვრის თავიდან აცილებისა და გადასახადების გადაუხდელობის აღკვეთის შესახებშეთანხმება და შეთანხმების ოქმი
.მიქელაძემ პარლამენტს ასევე, წარუდგინა I მოსმენით განსახილველად საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის შესახებდა მისგან გამომდინარე კანონპროექტებისააღსრულებო წარმოებათა შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზედასაჯარო რეესტრის შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
სხდომის თავნჯდომარეობა გააგრძელა დავით ბაქრაძემ.
.მიქელაძემ ასევე, პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს საბიუჯეტო კოდექსში დამატებების შეტანის თაობაზე
.ქურდაძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიპროფესიული განათლების შესახებსაქართველოს კანონში დამატების შეტანის თაობაზე
მომხსენებელს შეკითხვით მიმართა .ლორთქიფანიძემ
მანვე I მოსმენით გამოიტანა საქართველოს კანონის პროექტიმეცნიერების, ტექნოლოგიების და მათი განვითარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
მინისტრის მოადგილემ ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიუმაღლესი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მას შეკითხვით მიმართა .ლორთქიფანიძემ
.ქურდაძემ ასევე, პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა  საქართველოს კანონის პროექტიზოგადი განათლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
თანამოხსენებით გამოვიდა .გაბაშვილი.
კანონპროექტთან დაკავშირებით პარლამენტის ცალკეული წევრებიდან სიტყვით გამოვიდა .ვეფხვაძე.
ფრაქციის სახელით.გაბაშვილი.
.გორდულაძემ პარლამენტს I მოსმენით განსახილველად წარუდგინა საქართველოს კანონის პროექტისამხედრო ვალდებულებისა და სამხედრო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ
.ხუროშვილმა I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიიურიდიული დახმარების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის თაობაზედა მისგან გამომდინარე საქართველოს კანონის პროექტიადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ
მანვე I მოსმენით განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტიტრანსპორტის სფეროს მართვისა და რეგულირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე
მანვე I მოსმენით გამოიტანა გამომდინარე კანონპროექტთა პაკეტი: “მეზღვაურთა მომზადებისა და დიპლომირების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სარეგისტრაციო მოსაკრებლების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე”, “ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შეტანის თაობაზე”, “საავტომობილო ტრანსპორტის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საჰაერო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საზღვაო-სამაშველო სამსახურის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “სამეწარმეო საქმიანობის კონტროლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს საზღვაო სივრცის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე”, “საქართველოს საზღვაო კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”, “საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებების შეტანის შესახებ”.
რეკომენდაციებით გამოვიდა .თორდია
.ანჯაფარიძემ I მოსმენისათვის წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტინარკოტიკული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებსაქართველოს კანონში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მან ასევე, I მოსმენით წარმოადგინა საქართველოს კანონის პროექტისაქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში ცვლილებისა და დამატების შეტანის თაობაზე
მანვე განსახილველად წარმოადგინა საქართველოს პარლამენტის დადგენილების პროექტიუკანონო მფლობელობიდან ან ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებებისა და ფსიქოტროპული ნივთიერებების მცირე, დიდი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობის ნუსხისდამტკიცების შესახებსაქართველოს პარლამენტის დადგენილებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე
კენჭისყრის პროცედურების ჩატარებამდე გამოცხადდა 15-წუთიანი ტექნიკური შესვენება.